Zprávy | Z archivu rubriky


Ve věku 76 let zemřel 5. února v Praze nestor divadelní fotografie a grafik Jaroslav Krejčí. Jeho úmrtí oznámil Divadelní ústav, který před časem vydal publikaci nazvanou Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana. Stala se jednou z nejkrásnějších českých knih roku 2003. Znojemský rodák, grafik, fotograf a pedagog Jaroslav Krejčí se narodil v roce 1929. Právě v žánru divadelní fotografie získal řadu cen. Od roku 1977 například čtyři zlaté medaile na trienále divadelní fotografie v Novém Sadě. V letech 1975 až 1995 působil na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty v Praze. Ve spolupráci s Českou televizí fotografoval pro filmy o Reynkovi, Macháčkovi a dalších osobnostech. S Janem Špátou pracoval na dokumentu Variace na Mahlerovo téma. Od roku 1993 spolupracoval s centrem Egona Schieleho v Českém Krumlově. Na jevišti Krejčí fotografoval od roku 1965. Z Divadla Na zábradlí, kam ho přivedl mim Ladislav Fialka, se přesunul na dalších 15 scén a fotografoval inscenace Radokovy, Grossmanovy, Macháčkovy, Schormovy, Kačerovy, Dudkovy, Krejčovy, Krejčíkovy, Rajmontovy a dalších režisérů. Známé jsou snímky, jimiž dokumentoval pohřeb básníka Jaroslava Seiferta, a pak i záběry z šestačtyřiceti dnů revoluce v listopadu 1989. Výběr z více než 4000 fotografií viděli návštěvníci výstav v 52 zemích. Poslední rozloučení s Jaroslavem Krejčím bude ve čtvrtek 16. února od 13 hodin v malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

V České republice opět vydatně sněží. Těžký sníh už zbortil desítky střech a usmrtil dvě osoby. Jihočeský hejtman Jan Zahradník požádal v pátek armádu o pomoc při odstraňování sněhu, který odřízl některé šumavské obce od okolního světa. Učinil tak poté, co se na kraj obrátily starostky obcí Stožec, Přední Výtoň a Borová Lada. "Další příval sněhu zejména ve vyšších polohách Šumavy se stal pro některé obce už nezvladatelný. Místní komunikace byly zcela neprůjezdné a v případě nutnosti rychlého zásahu zdravotní služby by místní občané mohli být ohroženi na zdraví i na životě," uvedl hejtman. S odklízením sněhu pomáhají vojáci ze 153. záchranného praporu z Jindřichova Hradce. Například v Borové Ladě na Prachaticku sahají sněhové bariéry u silnic ke dvou metrům. Příjezdové cesty i silnice v okolí obce jsou stěží průjezdné pro jedno auto. Šumavští silničáři bojují s přívaly sněhu nepřetržitě od čtvrtečního rána. Jen na Vimpersku připadlo ve vyšších polohách kolem 40 centimetrů nového sněhu. Problémy mají cestáři hlavně v okolí Nových Hutí, Horské Kvildy a Zadova. Práci jim komplikuje silný vítr, který silnice zafoukává. V pátek ráno museli kvůli vysokým závějím uzavřít úsek z Hliniště do Českých Žlebů. Kraj bude situaci na Šumavě sledovat i o víkendu. V případě nutnosti sem Správa a údržbu silnic Jihočeského kraje operativně přesune svou techniku i z jiných částí kraje.

Lékařský odborový klub (LOK) vyzval šéfy komor zubařů a lékárníků Jiřího Pekárka a Lubomíra Chudobu k odstoupení z funkce. Podle LOK zpolitizovali situaci kolem projednávání zdravotnických zákonů v parlamentu. Usilovali o to, aby sněmovna nepřijala zákon o neziskových nemocnicích. Ministr zdravotnictví David Rath soudí, že Pekárek a Chudoba komory podřídili zájmům ODS. Představitelé obou komor ale rezignovat nehodlají. Pekárek výzvu LOK odmítl. Zdůraznil, že do funkce ho zvolil komorový sněm a jedině ten ho může odvolat. "Jsem občan této země a díky své funkci do příprav zákonů vidím," reagoval na výzvu prezident Chudoba. Je pro něj nepřijatelné, aby byla pošlapávána demokratická práva a aby Rath předkládal sněmovně zákony, aniž je předem projednal s odbornou veřejností. Podle Chudoby zpolitizoval zdravotnictví ministr Rath spolu s poslanci, kteří podle něj při projednávání zákonů místo toho, aby řešili věcné problémy, "vyměňují si řadu urážek a nadávek". Chudoba odmítl dřívější Rathova prohlášení, že je spojen s ODS a působí v jejím zájmu. Naznačil naopak propojení LOK s ministrem Rathem a Českou lékařskou komorou. Rath počátkem 90. let LOK založil s Milanem Kubkem, Rath byl jeho prvním předsedou. Poté, co byl zvolen prezidentem lékařské komory, byl do funkce předsedy LOK zvolen Kubek. Po nástupu Ratha do ministerské funkce byl Kubek zvolen prezidentem lékařské komory.

Sněmovna schválila novelu mediálního zákona, která má stanovit pravidla digitalizace, a podpořit tak rozjezd digitálního vysílání v Česku. Ministryně informatiky Dana Bérová rozhodnutí přivítala, protože nyní konečně budou v této oblasti platit jasná pravidla. Návrh sporné novely leží ve sněmovně více než rok a odkladů už má předloha za sebou celou řadu. Jeden z problémů byl poslední týdny v tom, jak vyřešit současný stav, kdy regionální televize ze zákona částečně sdílejí vysílací kmitočty s celoplošnou Primou, která pak část dne šíří jejich program. Většina sněmovny se shodla na ustanovení, které televizím Nova a Prima zaručí, že za určitých podmínek dostanou každá dva celoplošné programy. Obě televize se ovšem vzdají nynějších analogových licencí. ČR stojí před nástupem digitálního televizního vysílání. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tématických programů, zatímco nyní lidé bezplatně přijímají prostřednictvím pozemních vysílačů pouze čtyři celoplošné programy - ČT1, ČT2, Novu, Primu. Řádné digitální vysílání v České republice již začalo, a to loni v říjnu, dosud ale zdaleka nepokrývá celé území státu. Ministerstvo informatiky předpokládá, že současné analogové pozemní TV vysílání v ČR skončí mezi lety 2010 a 2012.