Zprávy | Z archivu rubriky


Nová a přísnější verze takzvaného protikuřáckého zákona v úterý ve sněmovně neuspěla. Dolní komora ji hned v prvním čtení vrátila autorům k dopracování, což má ve svém důsledku stejné dopady jako zamítnutí. Úpravu vypracovala skupina poslanců v čele s lidovcem Josefem Janečkem, který se tomuto tématu věnuje řadu let. Nyní navrhoval mimo jiné naprostý zákaz kouření na všech pracovištích, tedy i v restauracích.

Dolní komora sice loni po mnoha měsících dohadování protikuřácký zákon schválila, jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Někdo je chápe tak, že omezují kouření v restauracích, další se ale naopak domnívají, že norma to povoluje ve větším rozsahu než dříve. Myslí si to i Janeček, který o nyní platném zákonu říká, že je "prokuřácký". Poslanec již dříve ČTK řekl, že důslednou "protikuřáckou" normu hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí. Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy. Jeho iniciativy mají ale i řadu kritiků. Hlavně ODS soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit.

Distributoři léků chtějí, aby jim největší dlužníci z řad fakultních nemocnic uhradili dluhy do 14 dnů. Jinak jim zastaví dodávky léčiv. Novinářům to v úterý řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Distributoři si podle něj uvědomují, že by mohli ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že údajně stamilionové dluhy budou uhrazeny.

Ministerstvo financí však požadavky distributorů léků odmítá. "Ministerstvo financí nebude jednat pod nátlakem. Fakultní nemocnice spravuje a řídí ministerstvo zdravotnictví, primárně je to tedy jejich záležitostí," řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Krainová.

Ministerstvo zdravotnictví si podle mluvčí Jany Kocové již před časem vyžádalo od nemocnic analýzu jejich závazků po lhůtě splatnosti. Žádné problémy s dluhy za léky ale zatím neoznámily. Velké dluhy ale mají podle distributorů čtyři velké fakultní nemocnice. Nechtějí je však jmenovat.

Distributoři také přitvrdí u ostatních lékáren, i jim budou v následujících týdnech výrazně zkracovat dobu splatnosti faktur. Šéf asociace velkodistributorů upozornil na to, že nové lhůty budou striktně dodržovat. "Distributoři budou od předlužených lékáren požadovat dodatečná ručení za vysoké úvěry, například formou bankovní záruky nebo zástavy nemovitostí," uvedl Suchý. Pokud je distributoři nedostanou, budou podávat návrhy na konkurz. Obávají se totiž toho, aby ještě více neklesla obchodní přirážka na léky. Ministr zdravotnictví David Rath má již připraven další návrh na její úpravu. Zavést by chtěl takzvanou degresivní marži, která klesá s vyšší cenou přípravků. U dražších léků by tedy byla nižší, u levnějších vyšší. "Pokud tuto degresivní přirážku převedeme na současný stav, přirážka lékáren a distributorů by poklesla ze současných 29 procent na 22,5 procenta," upozornil Suchý. Výnos z takové přirážky by byl podle něj nejnižší v civilizovaném světě a takové snížení nemůže podle Suchého farmaceutický trh přežít. Její zavedení by podle šéfa asociace ohrozilo 1350 lékáren. Od Nového roku se přirážka již snížila ze 32 na 29 procent a distributoři se o ni dělí s lékárníky. Na protest proti tomuto snižování někteří lékárníci uzavřeli minulý týden na tři hodiny své lékárny.

Na turné, které věnuje vzpomínce na loni v listopadu tragicky zesnulého zpěváka Milana Dufka, se vydá populární skupina Rangers. Základem nového složení je služebně nejstarší člen Mirek Řihošek a také Jan Vančura, který se do kapely vrací po 18 letech. V úterý převzali v Praze zlatou desku Supraphonu za album toho nejlepšího z více než 40 let trvající historie skupiny.

"Dufkova nečekaná smrt byla katalyzátorem mého návratu ke kapele," přiznal Vančura, který v poslední době s Rangers stále častěji spolupracoval. Turné pod názvem Poutník s kytarou začne 22. února v Luhačovicích a vyvrcholí o dva měsíce později v Praze. Podle bendžisty a kytaristy Řihoška položí zvuk důraz na vícehlasý vokální projev, který posluchači znají z nejslavnější éry skupiny. "Označil bych to za návrat ke kořenům," řekl ČTK a dodal, že po Dufkově úmrtí nevěřil, že se ještě dají dohromady.

Původními členy souboru, který byl začátkem 70. let při takzvané normalizaci násilně přejmenován na Plavce, jsou nyní pouze Řihošek s Vančurou. Dufek s basistou Antonínem Hájkem zemřeli, Radek Tomášek ze skupiny odešel už dříve a houslista Jiří Veisser ji, údajně pod nátlakem kolegů, opustil začátkem roku 1999. Vracející se zpěvák a kytarista Jan Vančura opustil své kolegy "promované inženýry" ve druhé polovině 80. let.

Kapela Rangers vystupovala ve čtyřech desítkách zemí včetně Ameriky, Austrálie a Oceánie. Odehrála přes 7000 koncertů pro šest milionů diváků a jen v českých zemích a na Slovensku prodala přes tři miliony hudebních nosičů. Zakládajícími členy byli Dufek s Hájkem, kteří se na tom dohodli při sjíždění Lužnice. Za první koncert v roce 1965 dostali pivo a párek.