Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda udělala chybu, když odvolala své veto při jednání s Evropskou unií o prodloužení výjimek v dani z přidané hodnoty, míní většina odborníků oslovených ČTK. Zařazení výstavby většiny nových bytů a rodinných domů do snížené sazby na základě jejího převedení do sociální politiky státu se podle nich v praxi projeví dalším růstem složitosti daňového systému a větším prostorem pro daňové úniky.

"Vláda prohrála. Je to bohužel závažný precedens, protože až se příště bude jednat o něčem podstatnějším, česká vláda bude považována za měkkého partnera," řekl ČTK analytik PPF Pavel Kohout. Miroslav Ševčík z Liberálního institutu upozornil na to, že vláda udělala chybu už dříve při vyjednávání podmínek vstupu ČR do EU. "O daních tvrdily, že budou v národní kompetenci. Mnozí občané na to naletěli a teď se podivují," poznamenal.

"Obětovat se musely všechny státy," soudí Jan Mraček ze sdružení Europlatform. Psychologický nátlak na rebelující členské země byl podle jeho slov velký, potenciální veto by ohrozilo celkový systém výjimek na nižší sazby DPH v EU. V případě krachu rakouského kompromisu by Evropská komise okamžitě vyzvala všechny členské země ke zvýšení DPH u výjimek a přechodných období, dodal.

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek očekával, že se vládě podaří vyjednat výjimku na ponechání bytové výstavby ve snížené sazbě už proto, že některé staré země EU nedodržely termín a tyto práce do zvýšené sazby nepřevedly. "Rád si počkám na nové vymezení sociálního bydlení. Zatím si neumím představit, jak by do něj mohly být zahrnuty třeba rodinné domky, jak slibuje premiér," podotkl. Rozhodně lze podle něj čekat, že se stavební firmy zaměří na výstavbu toho typu bydlení, které zůstane ve snížené sazbě.

Dvě sazby na stejnou věc budou prostorem k daňovým únikům, uvedl Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. Opatření prý povede také k pokřivení trhu. Subjekty na trhu se přizpůsobí a budou mít tendenci nabízet většinu bytů jako tzv. sociální bydlení, aby se vešly do dané definice. Stát bude rozšiřovat nabídku půjček do bydlení a dalších opatření, což dále pokřiví trh. "Cílem by nemělo být rozšiřování "sociálního bydlení", ale spíše to, aby bylo více tržního bydlení," řekl.

ČR odsouhlasila dohodu EU o DPH minulý týden. Snížená pětiprocentní sazba by měla i po roce 2007 platit u veškerých dodávek tepla a teplé vody, výstavby většiny nových bytů a rodinných domů a do roku 2010 i u oprav soukromých obydlí. Dohodu zemí EU může odmítnout již jen Polsko, kterému unie prodloužila lhůtu na vyjádření. Polské veto by podle ministerstva financí ohrozilo pouze prodloužení výjimky na nižší sazbu u dodávek tepla a ČR by pak o tomto bodu musela znovu jednat.

Setkáním s vedením Českomoravského fotbalového svazu začala v pondělí oficiální část dvoudenní návštěvy Franze Beckenbauera v České republice. Slavný německý internacionál a bývalý trenér přiletěl do Prahy propagovat letošní mistrovství světa, na němž je šéfem organizačního výboru. Odpoledne ho přijal prezident Václav Klaus.

Beckenbauer přiletěl soukromým letadlem s půlhodinovým zpožděním a jeho první kroky vedly do strahovského sídla českého fotbalu. Tam ho přivítali předseda ČMFS Pavel Mokrý, místopředsedové Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek a také jeho trenérský kolega ze Slovenska Jozef Vengloš. S ním si mohl fotbalový "Císař" zavzpomínat na bělehradské finále ME v roce 1976, v němž byl Beckenbauer na straně poražených, zatímco Vengloš slavil triumf jako asistent trenéra. O čtrnáct let později se potkali znovu na MS v Itálii už jako trenérští konkurenti a po čtvrtfinále se pro změnu radoval německý kouč.

Přesně v 16:00 se Beckenbauer setkal s prezidentem Václavem Klausem. Beckenbauer mu poděkoval za osobní přijetí. "To je přece samozřejmé," odvětil plynnou němčinou prezident, o němž je známo, že je vášnivým sportovcem, i když fotbal zrovna nepatří mezi jeho favorizovaná odvětví. "A brzy se setkáme znovu, hrajeme přece spolu kvalifikaci," připomněl Klaus německému protějšku páteční los kvalifikace mistrovství Evropy, který svedl Německo s Českou republikou do stejné skupiny. Beckenbauer prokázal, že mu nejen fotbalová diplomacie není rozhodně cizí. Jeho doprovod přinesl dar v podobě bílého německého reprezentačního dresu, jehož předání se však odehrálo až v jednací místnosti, kam se oba muži po uvítání přesunuli. Jeho návštěvu Prahy uzavře v úterý ráno setkání s premiérem Jiřím Paroubkem, poté bude "Císař" pokračovat ve své cestě po všech 31 zemích, jejichž týmy si vybojovaly účast na závěrečném turnaji mistrovství světa. Další zastávkou bude Švýcarsko, kam má dorazit hodinu po poledni.

Odpůrci sanace Buštěhradské haldy podali žádost o registraci občanského sdružení Za životní prostředí Stehelčevsi. S jeho pomocí chtějí zabránit plánované sanaci staré ekologické zátěže. Obávají se prašnosti a hluku spojených s její dlouhodobou likvidací i úniku nebezpečných látek. Podle Ivany Pobříslové, kterou obecní zastupitelstvo ve Stehelčevsi na Kladensku pověřilo vyjednáváním s úřady a institucemi, by mohl být v případě zahájení sanace porušen zákon o nakládání s odpady.

Na buštěhradskou haldu byly ve druhé polovině 20. století vyvezeny desetitisíce tun vysokopecních popílků, metalurgické strusky, škváry a dnes neznámého odpadu. Odbor životního prostředí kladenského magistrátu podle svého vedoucího Radovana Víty šetrnou a nezávislými odborníky kontrolovanou sanaci haldy u Buštěhradu akceptuje. Podobně na celou záležitost nahlíží i krajský úřad. "Česká inspekce životního prostředí však odstranění haldy považuje za rizikové," řekla ČTK Pobříslová.

Vlastník haldy, firma Real Leasing, plánuje délku sanace skládky na 18 let, kdy odtud hodlá odvézt velkou část uložených odpadů. Práce hodlá zahájit letos v březnu. "To znamená, že téměř dvě desetiletí budou žít obyvatelé obcí v prachu, hluku drtiček a provozu desítek nákladních aut," uvedl místní obyvatel Vladimír Rogl. První rodinné domky ve Stehelčevsi dělí od haldy necelých 500 metrů. Místní připomínají případ z konce 80. let, kdy se na haldě přiotrávilo několik dětí. Zástupci společnosti Real Leasing se podle Pobříslové s místními obyvateli střetli již v roce 2002, kdy tam přes jejich protesty likvidovali 150.000 tun zeminy kontaminované ropnými látkami, která byla vytěžena v prostorách pražského ČKD při stavbě Sazka Arény.

Celý proces příprav sanace Buštěhradské haldy je nyní ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí. Vedení obcí Buštěhrad a Stehelčeves zaslalo na ministerstvo životního prostředí dopis, v němž s odstraněním haldy nesouhlasí. Náklady na sanaci se odhadují až na deset miliard korun. Její rekultivace by měla být dokončena v roce 2024.

Ministr zdravotnictví David Rath odmítá ustoupit tlaku lékárníků i po pondělním tříhodinovém uzavření lékáren. Jejich akci označil za stávku milionářů. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, který ministrově tiskové konferenci přihlížel, poté novinářům řekl, že lékárníci jsou připraveni přitvrdit a koncem února zavřít lékárny i na několik dní. Podle něj není vyloučeno, že se k protestům připojí i soukromí lékaři, zubaři a malé nemocnice.

Rath uvedl, že návrh lékárníků zvýšit marži u levných léků až na 50 procent je pro něj nepřijatelný, protože by tím podle jeho analýz stouply výrazně náklady na léky v ceně do 300 korun. Volně prodejné léky podle ministra podražily o třetinu. "Nepřipustím žádné zdražování pro pacienty léků tím, že by stoupala marže, jak to požaduje komora," prohlásil ministr.

Lékárníci uvádějí, že v pondělí zavřelo v poledne na tři hodiny 90 procent lékáren, Rath to zpochybnil. Nechal si prý prověřit, že lékárny ve fakultních nemocnicích, jež ministerstvo řídí, nestávkovaly, stejně tak i většina lékáren v běžných nemocnicích a při poliklinikách. "Lékárenská péče byla víceméně pokryta po celém území státu," řekl ministr. Stávku lékárníků nepovažuje ministr za nic mimořádného, mohou podle něj vyjádřit nespokojenost. Jejich požadavky ale vnímá jako neoprávněné. Ročně zaplatí pojišťovny za léky téměř 40 miliard, podle návrhu lékárníků by prý stouply platby za levné léky o dvě miliardy - ty by uhradili pacienti, případně pojišťovny, takže by lékaři mohli pacientům psát méně léků, aby se vešli do limitu.

Lékárníci dlouhodobě varují, že po snížení marže o tři procenta klesnou příjmy lékáren až o 15 procent, krach podle nich hrozí čtvrtině z 2200 lékáren, zejména venkovských. Od ledna klesla marže z 32 na 29 procent, lékárníci se o ni dělí s distributory. Po odečtení DPH dostanou kolem 17 procent.

Podle ministra může dobře vydělávat lékárna se spádem 4000 obyvatel. Pokud jsou v tak malém městě dvě, není vyloučeno, že jedna zanikne. "Český stát a zdravotní daň tady není proto, aby udržela všechny lékárny ve všech místech, i když by tam byly čtyři chalupy," řekl ministr.

Europoslanec a bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný v pondělí před městským soudem popřel účast na krácení daní. Daňové úniky za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny má podle něj na svědomí výhradně jeho spoluobžalovaný Čechoameričan, galerista George Novotný. Železný ho vykreslil jako muže, jehož pronásledovali věřitelé a z něhož se časem vyklubal podvodník prodávající falzifikáty. Novotný, který trestnou činnost obou doznal, žije v USA a k soudu kvůli údajným obavám o život nepřijel. Dvojici hrozí pět až 12 let vězení.

Železný u soudu dával najevo přesvědčení, že jde o kauzu vytvořenou na objednávku, jejímž cílem bylo dostat ho na lavici obžalovaných. Naznačil, že osm let starou aféru s neproclenými obrazy možná odstartoval americký podnikatel Ronald Lauder, se kterým měl spory kvůli Nově. "Tehdy mi Lauder řekl, že mě zničí, že proti mně rozjede 50 kauz," zdůraznil. V případě obrazů jde o jedno z prvních obvinění Železného z dubna 2001, pár dnů po něm jeho právníci téměř sedmimilionovou daň za obrazy uhradili. "Z právní opatrnosti," vysvětlil Železný. Pokud bude zproštěn viny, bude prý peníze vymáhat zpět. Řekl, že vybudoval největší nestátní sbírku českého umění, která čítá 1500 obrazů, z nichž mnohé byly dovezeny z ciziny. "Místo toho, abych si koupil jachtu a mohl se na Seychelách smát," poznamenal. Při výslechu pozval do galerie i žalobkyni: "Velmi bych si považoval, kdybyste se přišla podívat."

Česká modelka Helena Houdová chystá výstavu fotografií, která ukáže Kubu nejen jako bezstarostný ráj turistů, ale i jako zemi nesvobody a politického útlaku. Právě při fotografování havanských chudinských čtvrtí, které ale podle castrovského režimu na ostrově neexistují, Houdovou místní úřady spolu s psycholožkou Marianou Kroftovou zatkly. "Hlídači revoluce se vzbouřili proti tomu, že fotíme něco, co se jim nelíbí," řekla česká miss z roku 1999 novinářům po návratu z Kuby. Obě ženy strávily v policejní vazbě 11 hodin - nesměly kontaktovat velvyslanectví, nemohly mluvit anglicky, marně žádaly o lékařskou pomoc. Po propuštění musely podepsat prohlášení, že neopustí Havanu, až do odletu byly sledovány. Pomohli jim místní lidé i pracovníci českého velvyslanectví. Kubánská policie Češkám zabavila film z fotoaparátu, Houdové se ale podařilo skrýt paměťovou kartu z digitálního přístroje do podprsenky. I tyto snímky se mají objevit na výstavě, kterou by chtěla modelka uspořádat spolu se společností Člověk v tísni.

Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles, kde se věnuje modelingu. Přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc společensky či zdravotně handicapovaným dětem v různých zemích světa. České ministerstvo zahraničí si kvůli zadržení dvou Češek pozvalo kubánskou chargé d'affaires v Praze, aby jim vysvětlila postup kubánských úřadů. Případ je dalším dokladem toho, že česko-kubánské politické vztahy jsou na bodu mrazu.