Zprávy | Z archivu rubriky


Podle České lékárnické komory zavře v pondělí na protest proti krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha 90 procent lékáren. Vedle menších i lékárny v hypermarketech, otevřeny zůstanou jen lékárny v nemocnicích. Podle ministra zavře na tři hodiny nejvýše 20 procent lékáren, protože by přišly o zisk. V Česku je 2200 lékáren a 240 výdejen, pracuje v nich téměř 7000 lékárníků.

Lékárníci vystoupili proti ministrovi už ve čtvrtek, kdy se jich sešlo na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví zhruba 1500. Protestovali proti tomu, že jim ministr od ledna snížil obchodní přirážku. Z 32 procent klesla léková marže na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékárníků dost vysoké a jejich mírné snížení unesou. Lékárníci varují, že výdejny s měsíčním obratem do 300.000 korun a menší lékárny s obratem do jednoho milionu zkrachují. Zánik podle nich hrozí čtvrtině lékáren, především na venkově, kde už nyní jich je nedostatek. Nemocničních lékáren a řetězcových lékáren v majetku zahraničních firem, které jsou v supermarketech, se snížení marže nedotkne.

Lékárníci i ministr chtějí změnu v systému obchodní přirážky, jejich návrhy se ale liší: lékárníci myslí na to, aby marže byla únosná pro pacienty a přínosná pro lékárny, ministr myslí na pacienty a nemocnice, jež z marže dotují některé své programy. Dosud je marže stejná na léky různé ceny, změna by byla v tom, že z levnějšího léku by bylo procento zisku vyšší, s růstem ceny by procento klesalo. Pomohlo by to výdejnám a malým lékárnám, které mají hlavně levnější přípravky.

Lékárníci připravují vysvětlující materiály, v nichž objasní veřejnosti, proč navrhují u léků do 20 korun padesátiprocentní přirážku. "To není nic, z čeho by měl mít někdo strach, když lék místo 13 korun bude stát 15, to nikoho nepoloží," řekl ČTK Chudoba. Naopak u drahých léků chtějí lékárníci co nejnižší přirážky, pro pacienta je podle nich důležité, zda doplácí kvůli přirážce měsíčně 100 nebo 200 korun a více. Rath počítá s tím, že u levnějších přípravků zůstane přirážka na nynější výši, tedy 29 procentech, a postupně bude klesat až na deset procent u léku za 5000 korun. Tuto částku by lékárník s distributorem dostali i za dražší lék, s dalším růstem cen by se totiž už neměnila. Ministr tak chce udržet dostatečné příjmy nemocničním lékárnám.

Prezident Václav Klaus zřejmě nepodepíše zákon o registrovaném partnerství. Proti normě, která dává osobám stejného pohlaví právo uzavírat oficiální partnerské svazky, se už v minulosti několikrát vyjádřil. Na otázku Mladé fronty Dnes, jak se zákonem naloží, pak v pátek uvedl, že novináři o jeho rozhodnutí mohou spekulovat "na základě docela jasných indicií". "K zákonu o registrovaném partnerství se vyjádřím v patřičný moment. Až ten zákon dostanu a budu mít svou patnáctidenní lhůtu na podepsání nebo nepodepsání. Nicméně své názory k němu jsem, myslím, mediálně dost jasně vyjádřil," sdělil Klaus listu. Svůj nesouhlas se zákonem prezentoval Klaus například loni v únoru, když zákon projednávala Poslanecká sněmovna. "Manželství považuji za tradiční instituci jednoho typu, jsem pro to, ať si udělají jakékoli uspořádání osobních vztahů. Ale plést to s rodinou a manželstvím - jsem zásadně a fatálně proti," řekl tehdy.

Zákon o registrovaném partnerství schválil Senát ve čtvrtek. Norma podle zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy, orgány činnými v trestním řízení. Přináší právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci. Na to poukazovali odpůrci zákona, podle nichž snahy homosexuálů tímto neskončí. V zákoně vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny a pro růst populace. Zákon upravuje mimo jiné vznik a konec partnerského svazku, který se má zapisovat do občanského průkazu. Partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem. Partnerům a partnerkám má norma mimo jiné zaručit nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé, společné zdanění se na ně nebude vztahovat.