Zprávy | Z archivu rubriky


Zimních olympijských her v Turíně se zúčastní největší česká výprava v historii. Český olympijský výbor ve čtvrtek v Praze schválil, že na hry pojede 82 sportovců, to je o čtyři více než před čtyřmi lety do Salt Lake City. Zimní olympijské hry se uskuteční od 10. do 26. února.

Tak početná česká výprava nikdy na zimní olympijské hry necestovala. "Rekordní je nejen co do kvantity, ale řekl bych, že jsme ještě neměli tolik želízek v ohni," řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek po bezproblémovém schválení návrhu nominace. Ani společný stát Čechů a Slováků nevyslal na zimní hry více členů, nejpočetnější tým v Albertville 1992 čítal 74 sportovců. O sportovce se bude v Turíně starat celkem 89 členů doprovodu, z nichž šest se bude v průběhu her střídat.

Rekordní výprava má ambice i na rekordní úspěšnost. "V minulosti jsme před olympiádou nebyli vyzbrojeni tolika hvězdami jako nyní. Je lepší, že je výkonnost, než abychom čekali na zázrak, který se projeví až na olympiádě," řekl Jirásek. Nejúspěšnější byly zatím hry v Grenoblu v roce 1968, z nichž českoslovenští olympionici přivezli jedno zlato, dvě stříbra a bronz. Tento rekord se zdá být ohrožen, i když Jirásek zůstává opatrný. "Ambice jsou velké, ale snažím se je tlumit. Byl bych spokojen se třemi medailemi," řekl.

Opatrný optimismus o úspěšné olympiádě sdílí také první český zimní olympijský vítěz, skokan na lyžích Jiří Raška. "Ve výpravě je řada lidí, kteří by mohli udělat fanouškům radost, ale olympiáda je olympiáda. Roli bude hrát psychika a možná i vyšší nadmořská výška. Uvidíme, jak se s tím kdo vypořádá," řekl Raška.

K největším medailovým nadějím české výpravy patří běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, skokan Jakub Janda a hokejisté v čele s Jaromírem Jágrem. Na stupně vítězů mohou myslet i Nikola Sudová v jízdě v boulích, slalomářka Šárka Záhrobská, běžec na lyžích Lukáš Bauer a rychlobruslařka Martina Sáblíková. Zlato ze Salt Lake City bude obhajovat akrobatický skokan Aleš Valenta.

Ministr zdravotnictví David Rath čelil ve čtvrtek kritice lékárníků na zasedání Žofínského fóra. Hájil nedávné snížení marže na léky, přičemž řekl, že "lékárna je svého druhu speciální obchod, nic víc nic míň". S tím ale lékárníci nesouhlasí, tvrdí, že na jedné straně musejí čelit tržnímu prostředí, které ovlivňují velké zahraniční řetězce, na druhé straně je svazují předpisy. Tvrzení, že lék je zboží jako každé druhé, podle nich odporuje například požadavku vysokoškolského vzdělání lékárníků. Kvůli omezování svých příjmů vyhlásili lékárníci na 30. ledna stávku, na tři hodiny zavřou lékárny a zahájí informační kampaň.

Rath tvrdí, že regulace cen léků je nyní stanovena dobře, a nehodlá ji měnit. Lékárníkům sdělil, že sice nechce ve vypjaté situaci provokovat, ale rád by vyhověl přání občanů, aby si volně prodejné léky mohli opatřit také prostřednictvím internetu, či si je koupit i jinde než v lékárně. Rozšíření prodeje je podle ministra v pravomoci ministerstva, není třeba změny zákona.

Lékárníci proti prodeji léků jinde než v lékárně ostře vystoupili. Upozornili, že léky nejsou brambory. "To je skutečně velmi bystrý postřeh, kdyby mi to kolegové lékárníci neřekli, asi bych si toho nevšiml," pošťouchl je ministr. Podle něj lékárníci v diskusi žádné nové skutečnosti nepřinesli.

"Neustálým snižováním marže zlikvidujete malé lékárny," ozvalo se z pléna. Rath podotkl, že systém není vytvořen tak, aby se lékárníci měli dobře, ale aby pacienti měli kde získat léky.

Ústečtí trpaslíci pronikli až k hvězdám světové pop music. Dokládá to přebal singlu George Harrisona, na němž je zachycen tento světoznámý člen skupiny Beatles s keramickým trpaslíkem z někdejší ústecké Mareschovy továrny. Cenný doklad světovosti ústeckých trpaslíků získalo ústecké městské muzeum do svých sbírek od potomka rodiny Mareschů Dietra Wintra. Na přebalu hitu My Sweet Lord / Isn't It A Pity z počátku 70. let je vyfocený Harrison ve společnosti ležícího trpaslíka. Vědecký tajemník ústeckého muzea Václav Houfek, který je zároveň živou duší Sekce pro studium trpaslíků při Ústecké muzejní vlastivědné společnosti, je přesvědčen, že trpaslík v Harrisonově společnosti pochází určitě z Ústí nad Labem. Je to zcela typický ústecký výrobek, který je doložen nabídkovými katalogy firmy Maresch, uvedl známý trpaslíkolog.

Pro cestu ústeckého trpaslíka do společnosti Harrisona má Houfek jednoduché vysvětlení. Členové skupiny Beatles byli již počátkem 70. let velmi bohatí. Měli zámky s rozsáhlými parky, v nichž mohli zůstat po bývalých majitelích i trpaslíci.

Ústí si připomnělo někdejší věhlas továrny Ferdinanda Maresche v roce 2004, který místní historici vyhlásili za Rok trpaslíka. Kopii jednoho z Mareschových trpaslíků dostal tehdy při své návštěvě krajského města i prezident Václav Klaus. Kromě toho byl za značného zájmu obyvatel a návštěvníků Ústí nad Labem odhalen v centru města největší český trpaslík. Po sezoně byl odvezen do místní zoologické zahrady. Mareschova fabrika v 19. století vyvážela trpaslíky do celého světa.