Zprávy | Z archivu rubriky


Evropský amatérský box zřejmě čekají rozsáhlé změny, na kterých se chtějí podílet i zástupci České boxerské unie. V sobotu se v Praze uskutečnil mimořádný kongres Evropské asociace boxerů amatérů, na němž bylo zvoleno nové vedení této organizace, které by se o změny mělo postarat. Jedním z nových vrcholných představitelů EABA se stal i Radim Masný, šéf českého boxu. Do čela kontinentální organizace byl zvolen šéf ruského boxu Eduard Chusajnov. "Je obdivuhodné, že je v čele někdo, kdo změny nepotřebuje. Zástupce boxerské velmoci," podotkl Masný.

Hlavním úkolem nového vedení bude prý práce na změně pravidel, aby výrazně ubylo kontroverzních rozhodnutí a sporných výsledků. "Chceme, aby vše bylo průhledné a spravedlivé," řekl Chusajnov. Ten například plánuje zavést u ringů elektronické obrazovky, na kterých budou vidět verdikty jednotlivých bodových rozhodčích. "Aby se například nestávalo jako doposud, že u jednoho rozhodčího boxer vyhraje první kolo o deset bodů, a u druhého prohraje o dvanáct. Když to uvidí celý sál, pochopí, že se něco děje," vysvětlil prezident EABA. Nové vedení bude chce také zrušit pravidlo o ukončení zápasu způsobem r.s.c.o., tedy při dvacetibodové nadvládě jednoho z boxerů. "Často to neodpovídá realitě, navíc duely končí rychle před limitem. Například na juniorském mistrovství Evropy takhle skončilo devět z jedenácti finálových zápasů a celý blok skončil za 80 minut," řekl ČTK generální sekretář české unie Jan Pavlík. "Jsme si ale vědomi, že nebude vše v pořádku už zítra. Nějaký čas to bude trvat. Chceme se ale postarat o spojení celé boxerské Evropy a zvednout opět úroveň amatérského boxu," dodal Chusajnov.

Bezpečnostní prověrkou Národního bezpečnostního úřadu neprošlo 172 ze 12.500 dosud kontrolovaných zaměstnanců českých letišť. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel NBÚ Jan Mareš. Proti současné podobě prověrek v pondělí demonstrovali zástupci leteckého personálu. Celkem by se prověrka měla týkat asi 14.000 lidí. "Dosud nedostalo bezpečnostní způsobilost 172 osobám z celkového počtu 12.500," uvedl Mareš. Nejčastějšími důvody bylo podle něj to, že prověřovaní neuvedli v šestnáctistránkovém dotazníku pravdivé nebo úplné údaje, případně nesplnili podmínku bezúhonnosti kvůli problémům s trestní právem.

Dotazník o 16 stranách podle jeho kritiků příliš zasahuje do soukromí, úřad se na něj dotazuje i známých či v místě bydliště leteckých pracovníků. Prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Radomil Kratochvíl uvedl, že řada pilotů už prověrky má. Ani oni se ale podle něj nechtějí smířit se způsobem prověrek, které se podle zákona musejí pravidelně opakovat po uplynutí pěti let. Odpůrci české verze prověrek argumentují zkušenostmi ze zahraničí, kde se v souladu s evropským nařízení hovoří o ověření spolehlivosti.

Některé části dotazníku se nelíbí ani Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Jsme přesvědčeni o tom, že míra zásahu do soukromí celkově je neadekvátní," řekl ve čtvrtek České televizi předseda úřadu Igor Němec. Mareše tato kritika překvapila, protože Němcův úřad byl jedním z připomínkových míst pro nový dotazník, který podle Kratochvíla klade navíc povinnost prověřovaných uvádět i majetkové poměry.

V razanci boje za vyšší platy lékařů, tvrdém přístupu ke zdravotním pojišťovnám a kritice řízení zdravotnictví si nový prezident České lékařské komory Milan Kubek podle komentátorů nijak nezadá se svým předchůdcem ve funkci Davidem Rathem, dnes ministrem zdravotnictví. Lékařský odborář Milan Kubek patří mezi dlouholeté spolupracovníky Ratha a také mezi jeho spojence. Proto, jak napsal časopis Euro, od něj lze očekávat, že bude nadále udržovat ČLK v "pozici nikoliv pouze odborného garanta lékařské péče, ale i silné vlivové organizace neopovrhující lobbismem při prosazování zájmů lékařů". Kubek sám již uvedl, že jeho vizí je silná lékařská komora, která bude hrát aktivní roli ve všech dohodovacích řízeních, a vždy ve všem hájit zájmy lékařů. Z toho důvodu považuje také za nezbytné zachování povinného členství lékařů v komoře. Internista se soukromou praxí se netajil tím, že by jako budoucí šéf komory chtěl prosazovat zvýšení výdajů na zdravotnictví, vyšší platby pojistného za děti, důchodce i nezaměstnané a jejich pravidelnou valorizaci. Mezi absolutní priority zařadil také prosazení vyšší ceny lékařské práce. Jedním z Kubkových proklamovaných cílů je i rovnoprávné postavení zdravotnických zařízení vůči pojišťovnám, stejně jako prosadit trvalý smluvní vztah se zdravotními pojišťovnami. Na tento požadavek poukazoval v minulých dnech, kdy upozorňoval ministra Ratha na hrozící likvidaci stovek soukromých lékařských praxí ze strany zdravotních pojišťoven. Ty kvůli úsporám plánují neprodloužit smlouvu až s 15 procenty lékařů a zdravotnických zařízení.

Ve funkci prezidenta ČLK si Kubek také stanovil za hlavní úkol opětovné sjednocení lékařského stavu. Nebojí se, že bude pro část lékařů nepřijatelný. "Jako předseda lékařských odborů jsem hájil zájmy zaměstnanců, ale přitom jsem nikdy nepoškozoval zájmy soukromých lékařů," uvedl v tisku Kubek, sám soukromý lékař.

Lékařský odborový klub řídil cévní specialista Milan Kubek už od března 1999, respektive od listopadu 1998, kdy křeslo předsedy uvolnil David Rath svým odchodem do čela ČLK. Před tím v odborovém klubu zastával funkci místopředsedy. Vedoucí funkci obhájil i po sloučení LOK se Svazem českých lékařů v roce 2001 a naposledy loni na dubnovém sjezdu organizace.

Nový sborník historických prací Securitas Imperii, vydaný Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, popisuje 12 případů perzekuce z 50. let, na kterých se podílel komunistický režim. Jedním z nich je příspěvek Jiřího Bašty zabývající se událostmi v pracovním táboře Nikolaj u Jáchymova, kde v roce 1952 využilo vedení tábora kriminální vězně k brutálnímu útoku na uvězněné odpůrce komunismu.

Pracovní tábor Nikolaj proslul podle Bašty především brutalitou užívanou proti politickým vězňům. Trestanci zde v primitivních podmínkách těžili uranovou rudu. "Na rozdíl od běžného šikanování táborovými dozorci se však na Nikolaji v jarních a letních měsících roku 1952 odehrálo absurdní drama," charakterizuje událost autor. Vedení tábora v čele s osvětovým referentem Jaroslavem Kvasilem záměrně použilo skupinu kriminálních vězňů k šikaně a brutálnímu nátlaku proti politickým vězňům odsouzeným Státním soudem. Vedení tehdy začalo nutit vězně, aby podepsali dobrovolný pracovní závazek k výročí 1. máje. To znamenalo, že odsouzenci po své celodenní práci ještě museli plnit normy vytyčené v rámci údernické akce. Čtyřiadvacet politických vězňů ale i po nátlaku odmítlo závazek podepsat. Kvasil tehdy před shromážděnými muži řekl, že jejich podmínky by se daly zlepšit, kdyby byli "eliminováni reakcionáři,". "I když jsou mezi vámi někteří vrazi, vás si vážíme, protože vy jste zabili třeba jen jednoho člověka, ale reakce? Ta chtěla vyvraždit celý národ! A proto se jich chopte a udělejte s nimi konec. To víte, to je práce pro vás," vyzval k násilí. Asi stovka zločinců vedená bývalým konfidentem gestapa Břetislavem Jeníčkem se potom vrhla na politické vězně a začala je brutálně bít. Výsledkem byly zlámané ruce, vyražené zuby, proražené ušní bubínky. Násilí trvalo řadu dní. V létě se kriminální vězni rozhodli své politické spoluvězně úplně zlikvidovat. Chtěli je nahnat do drátů v zakázaném pásmu u hranic tábora, kde by je strážní postříleli. Akce se nepodařila jen náhodou. Na záchraně vězňů měli absurdně zásluhu sovětští poradci v uranových dolech. Nepokoje v táboře a zranění pracovních sil totiž negativně ovlivnilo výsledky uranových dolů a množství rudy, kterou Sověti odváželi. A to bylo jediné, co sovětskou stranu zajímalo. Do tábora proto vyslali kontrolu a žádali uklidnění situace. Případ v roce 1956 šetřila Inspekce ministra vnitra, viníci však potrestáni nebyli. Kvasil unikl trestu úplně, vedoucí tábora dostal 15 dnů domácího vězení. Nový, již 12. sborník ÚDV oficiálně představí 17. ledna.

Úplatkářská kauza fotbalového klubu Viktoria Žižkov, kterou se začne v pondělí zabývat soud, nemá v rámci největšího korupčního skandálu v historii první ligy svým rozsahem srovnání. A drží i další primát: dostala se až na divadelní jeviště. V červenci před dvěma lety potrestala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu tehdejší FC Synot, první klub usvědčený z ovlivňování výsledků, odečtením 12 bodů a pokutou. Patnáctému týmu tabulky Viktorii Žižkov tím uhasla poslední naděje na záchranu v nejvyšší soutěži.

Sportovní ředitel Žižkova Ivan Horník tehdy okomentoval rozhodnutí disciplinárky smířlivým tónem a začal ihned spřádat plán, jak Viktorii dostat co nejrychleji zpět mezi elitu. Prostor už ale nedostal. Policejní odposlechy prokázaly, že i pražský oddíl si osvojil neférové a nezákonné metody. Podle vyšetřovatelů se korupčního jednání dopouštěl právě Horník. Hlavní obviněný celého případu se ale takovému podezření bránil a ujišťoval, že na Žižkově k žádným pochybením nedošlo. "Korupci neuznáváme," řekl tehdy Mladé frontě Dnes. Opak byl pravdou. Horník ve snaze zachránit tým od sestupu nabízel úplatky rozhodčím i svazovým delegátům. Jejich výše byla různá, pohybovala se ale v řádech desetitisíců korun na jedno utkání. A dělo se tak skutečně ve velkém. Ve spojení s Žižkovem nakonec padlo dalších 12 obvinění. Původně bylo stíháno 17 lidí, ale čtyři stíhání byla zastavena.

Vábení šustících "kapříků, jablek či hrušek", jak se ve svérázném slangu mezi zainteresovanými bankovkám říkalo, podlehli sudí Ladislav Talpa, Igor Gulajev, Pavel Poledník, Ladislav Míka, Marcel Hábl, Zdeněk Lukes, Zbyněk Pustka, Karel Vidlák a delegáti Jiří Vlček, Otakar Draštík a Adolf Růžička. Do kauzy se zapletl také rozhodčí Vladimír Pastyřík, jako bývalý policista ale podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování. Na počátku ledna se stal prvním pravomocně odsouzeným. Od Horníka si nechal slíbit úplatek 30.000 korun, nazývaný "třicetník", za což mu soud vyměřil podmíněný trest a stejně vysokou pokutu. Na výše zmíněných 11 hříšníků byl v září vydán trestní příkaz. Obžalovaní dostali podmíněné tresty, několikaletý zákaz funkce a pokutu, ale až na Vlčka, jenž prokazatelně úplatek a poté i trest přijal, podali všichni proti tomuto výroku odpor.

Horníka se trestní příkaz netýkal. V jeho případě soud nařídil hlavní líčení, neboť podle obžaloby spáchal závažnější delikty. Bývalému funkcionáři, který se dále například domlouval s bývalým místopředsedou svazu a šéfem komise rozhodčích Milanem Brabcem na nasazování sudích na jednotlivé zápasy, zatím disciplinární komise ČMFS vyměřila dvouletý zákaz výkonu fotbalových funkcí a pokutu 100.000 korun. Žižkov pak v průběhu ročníku 2004/05 přišel podobně jako Synot o 12 bodů.

Celá kauza se mezitím stala velmi populární mezi širokou veřejností a zdaleka nejen fotbalovou. Způsob, jakým se spolu fotbaloví "bafuňáři" bavili, uchvátil vyznavače černého humoru herce Petra Čtvrtníčka. Pohotově se chopil hozené rukavice a spolu s Jiřím Lábusem začali scénickým čtením odposlechů rozesmávat osazenstvo vyprodaných divadel.