Zprávy | Z archivu rubriky


Brněnští poslanci za ODS požádali premiéra Jiřího Paroubka, aby zasáhl v případu odvolaného ředitele brněnského kardiocentra Jana Černého. Ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně odvolal ministr zdravotnictví David Rath koncem minulého týdne. "Žádám premiéra, aby zasáhl a usměrnil pana doktora Ratha, aby byl profesor Černý znovu uveden na místo ředitele," řekl novinářům v Brně poslanec Václav Mencl. V písemné interpelaci požádal premiéra o vysvětlení, zda je vůbec možné odvolat člověka, který celý je celosvětově uznávaným odborníkem. "Namísto toho, aby byl ve svých pětašedesáti letech navržen na státní vyznamenání, byl odvolán způsobem, který připomíná praktiky z normalizačních časů," uvedl Mencl. Vyzval také Brňany a obyvatele celé České republiky, aby se k jeho interpelaci připojili. Za odvolaného ředitele se postavil i stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Černý byl oficiálně odvolán za to, že v médiích prezentoval své obavy ze sloučení centra s Fakultní nemocnicí u sv. Anny, kde sídlí. Informace se začaly šířit poté, co bylo na post ředitele centra vypsáno výběrové řízení. Podle ministerstva šlo o standardní postup v případě profesorů, kteří dovrší pětašedesáti let. Ministr se obával, že Černý bude dál v ústavu šířit skepsi a začnou odcházet špičkoví lékaři. Řízením centra byl dočasně pověřen ředitel nemocnice u sv. Anny Roman Kraus, který se netají svým záměrem sloučit centrum s nemocnicí. O budoucím vedení kardiocentra rozhodne výběrové řízení, které Rath koncem roku vypsal. Ministr již dříve odmítl, že by za odvoláním Černého byl ředitelův nesouhlas s budováním Mezinárodního centra klinického výzkumu. Na centrum, které má vzniknout ve Fakultní nemocnice u sv. Anny ve spolupráci s prestižní americkou klinikou, by měl stát dát dvě miliardy korun. Rath projekt podporuje, vláda zatím rozhodnutí o investici odkládá.

Lékárníci chtějí do pátku rozhodnout, zda a kdy případně začnou stávkovat a uzavřou lékárny. Do čtvrtka požadují schůzku s ministrem zdravotnictví či premiérem, na které by chtěli slyšet, jestli bude snížení marže na léky z 32 na 29 procent trvalé. Po pondělním jednání komise, která má hledat úspory na lécích a ve zdravotnictví, to novinářům řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárníci drží nyní stávkovou pohotovost, o stávce chtěli rozhodnout původně už ve středu.

O poklesu obchodní přirážky na léky rozhodla vláda na návrh ministra Davida Ratha. Snížení mělo vést ke zlevnění léků a k ušetření asi 750 milionů na výdajích. V prosinci se ale lékárníci s premiérem Jiřím Paroubkem dohodli na možnosti přechodného poklesu marže, pokud v lednu najdou jiná úsporná řešení. Počítali proto s tím, že z dohody bude komise vycházet. Komisi tvoří zástupci lékárníků a distributorů léčiv na jedné straně a ministerstev zdravotnictví a financí na straně druhé. Kvůli nevyjasněným stanoviskům se v pondělí ani po třech hodinách jednání příliš neposunula kupředu. Účastníci se shodli na vytvoření dvou pracovních skupin. První z nich by se měla věnovat tvorbám cen a systému úhrady léků, druhá účelnému předepisování a používání léčiv.

Činnost skupin je však podle Chudoby podmíněna právě výsledkem schůzky lékárníků s ministrem Rathem či premiérem Paroubkem. Lékárníci chtějí písemné ujištění, že snížení marží by mělo být jen přechodné v případě jiných úspor. Rath ale o víkendu naznačil, že by se naopak marže mohla dál snižovat. "Mám pocit, že jsme byli každý na trochu jiné schůzce (prosincové jednání s premiérem)," řekl Chudoba.

Pokud by se stávka měla uskutečnit, lékárníci by její konání oznámili lidem dva týdny dopředu, uvedl Chudoba. Stávku označil za začátek "spíše vysvětlovací kampaně" pro veřejnost. V ní by chtěli organizátoři objasnit dopady Rathových rozhodnutí na pacienty. Koordinátor komise Jaroslav Štrof z ministerstva zdravotnictví věří, že se strany nakonec dohodnout. "Musíme," řekl po schůzce novinářům.

Růst cen v prosinci nepatrně zpomalil na 2,2 procenta. Důvodem byly především levnější pohonné hmoty, naopak vzrostly ceny některých potravin. Průměrná inflace za celý loňský rok činila 1,9 procenta. O rok dříve byl růst cen o polovinu vyšší. Růst cen v celém roce 2005 měly na svědomí především vyšší náklady na bydlení, které se na inflaci podílely téměř z 80 procent. Zemní plyn loni podražil téměř o 13 procent, elektřina o čtyři procenta a svoz pevných odpadů o desetinu. Ceny tepla, teplé vody a vodného vzrostly zhruba o 4,5 procenta, stočné téměř o šest procent. Poštovní služby zdražily o výrazných 14,3 procenta, telekomunikace o osm procent, dražší byly i závodní jídelny a vysokoškolské koleje. Naopak potraviny a nealkoholické nápoje loni Čechům mírně zlevnily. Nižší ceny byly u brambor, pekárenských výrobků, vajec či čerstvé zeleniny. Pokračoval i pokles cen oblečení a obuvi, stejně jako zařízení domácností. Stejně jako v roce 2004 rostly i loni především ceny služeb. Jejich růst však zpomalil z více než šesti na 3,7 procenta. Leden podle analytiků přinese nárůst inflace nad tři procenta, a to především kvůli vyšším cenám za elektřinu, plyn či teplo. Se zpožděním se projeví i vyšší spotřební daň na cigarety, potraviny by výrazně zdražovat neměly. V druhé polovině roku by mohl růst cen zmírnit a vrátit se těsně pod tři procenta. Platy lidí letos porostou zhruba dvojnásobným tempem než ceny, takže se reálné příjmy lidí v průměru zvýší.

Devět odborníků z iráckého hlavního města Bagdádu a z Basry na jihu země se bude v Praze nadcházející čtyři týdny školit v územním a strategickém plánování měst. Vzdělávat by se měli také v oblasti péče o památky, navštíví i další města v České republice, informoval ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. "Delegace bude školena v problematice tvorby strategického plánu a územního plánu, tedy předávání, zpracování a vyhodnocení dat, procesu projednávání plánu, dále v oblasti související legislativy a památek a jejich ochrany," uvedl Wolf. Kromě přednášek a seminářů v Praze čekají Iráčany i výlety do jiných českých měst. Navštíví například České Budějovice nebo Český Krumlov. Školení by mělo trvat od pondělí do 9. února.

K pomoci při obnově města vyzval loni v dubnu při návštěvě České republiky tehdejší starosta Bagdádu Alá Tamímí. S Prahou podle něj iráckou metropoli spojuje například fakt, že se jedná o historická města rozdělená na dvě poloviny řekou. Představitelé Bagdádu a Basry v listopadu 2004 projevili zájem o to, aby právě čeští projektanti zpracovali nový územní plán pro obě historická města, a hovořili o příkladné úctě českých projektantů k památkám. V dubnu loňského roku také o novém uzemním plánu pro iráckou metropoli jednal s Tamímím i ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Na školení Iráčanů se kromě Útvaru rozvoje hlavního města bude podílet také fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně a občanská sdružení Eufrat a Bagdad Open City of Peace. Česká republika se dlouhodobě podílí na poválečné obnově Iráku. Vyčlenila peníze například na školení iráckých restaurátorů archiválií, kteří pomáhají při obnově válkou poničených kulturních pamětihodností ve své zemi. Loni v listopadu uvolnila dalších téměř 12 milionů korun pro iráckou Národní knihovnu a archiv nebo na opravu pevnosti ve městě Irbil.

Senátoři KDU-ČSL chtějí tento týden předložit ústavní stížnost na novelu církevního zákona kvůli sporným pasážím o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení. ČTK to řekl předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek. Podrobnosti ke stížnosti zveřejní lidovci v úterý, kdy budou také pod tento podnět shromažďovat podpisy. Stížnost podle něj směřuje proti stejným pasážím, které Ústavní soud v listopadu 2002 na podnět senátorů z církevního zákona odstranil. "Jsou tam (v novele) použity pouze jiné termíny, ale jinak je to prakticky totéž," uvedl již dříve Jílek.

Novela, kterou ve sněmovně přes veto Senátu prosadily ČSSD a KSČM, podle lidoveckých senátorů v rozporu s ústavou omezuje právo církví zřizovat své instituce nezávisle na státních orgánech. Norma umožňuje ministerstvu kultury zrušit evidenci církevní právnické osoby, což by mohlo mít v případě "tendenčních rozhodnutí až likvidační charakter". Přijetí novely se neúspěšně snažily zabránit i samy církve. Neuspěly ale ani u prezidenta Václava Klause, který normu podepsal před koncem roku. Podle prezidenta novela neobsahuje ustanovení, která zrušil Ústavní soud. Klaus je přesvědčen o tom, že právnické osoby musejí být subjekty podle českého právního řádu, ne podle vnitřních předpisů či pravidel církví. Kardinál Miloslav Vlk pak uvedl, že prezident podpisem porušil ústavu, v níž je jasné slovo o svobodě církve, která v novele není respektována.