Zprávy | Z archivu rubriky


Česká tenistka Lucie Šafářová vyhrála turnaj v australském Gold Coastu. Osmnáctiletá hráčka porazila ve finále čtvrtou nasazenou Italku Flavii Pennettaovou 6:3 a 6:4 a vybojovala třetí turnajové prvenství na okruhu WTA v kariéře. Šafářová zdolala papírovou favoritku v prvním vzájemném duelu za hodinu a 22 minut hry. Na tiskové konferenci po zápase česká tenistka řekla, že její hra je založena na jednoduché filosofii - útočit při každé příležitosti.

Česká tenistka Barbora Strýcová nedosáhla na deblový titul na turnaji v Auckladnu. S francouzskou partnerkou Emilií Loitovou nestačily ve finále na ruský pár Jelena Lichovcevová, Věra Zvonarevová. Turnajové jedničky zvítězily ve dvou setech 6:3 a 6:4.

Český tenista Tomáš Berdych nebude hrát o turnajový titul v Adelaide. V semifinálovém duelu byl nad síly dvacetiletého hráče Belgičan Xavier Malisse. Šestý nasazený Berdych, který se marně snažil napodobit čerstvý primát své přítelkyně Lucie Šafářové z Gold Coastu, prohrál první set 4:6, ve druhém dokonce nezískal ani game a s turnajem se rozloučil inkasovaným "kanárem".

Nicole Vaidišová zakončila exhibiční turnaj pro osm pozvaných tenistek v Hongkongu druhým vítězstvím. Na závěr porazila podruhé v kariéře Číňanku Čeng Ťie, která zápas za stavu 2:6 a 1:3 vzdala. Celkovou vítězkou se stala Kim Clijstersová, jež v duelu aktuálně nejlepších tenistek světa porazila Lindsay Davenportovou. Právě světová jednička z USA porazila Vaidišovou v úvodním rozřazovacím čtvrtfinále, jehož vítězka šla do Zlaté skupiny a poražená do Stříbrné.

Skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál jako druhý Čech v historii prestižní Turné čtyř můstků. Sedmadvacetiletý reprezentant se však dělí o celkový triumf s Jannem Ahonenem, což se stalo poprvé v dějinách. Finský obhájce v závěrečném závodu Turné v rakouském Bischofshofenu porazil Jandu o dva body, což byl před závodem náskok českého skokana. Janda napodobil triumfem olympijského vítěze z Grenoblu Jiřího Rašku, jenž klání na rakousko-německých můstcích vyhrál v roce 1971. "Stálo mě to deset let života," uvedl Janda k dramatické koncovce v rozhovoru pro Českou televizi. Dva vítěze zná Turné premiérově za 54 ročníků. O další rekordní zápis se postaral Ahonen, jenž triumfoval po letech 1999, 2003 a 2005 celkově počtvrté, čímž vyrovnal maximum slavného německého skokana Jense Weissfloga.

Janda závod po prvním kole vedl po k.o. souboji o bod před Ahonenem. Oba nejlepší muži Turné předvedli nejdelší skoky o shodné délce 141 metrů, český reprezentant ale dostal tradičně lepší bodové hodnocení od rozhodčích. V celkovém pořadí Turné tak Janda virtuálně zvýšil svůj náskok před Finem na tři body. Ve druhém kole předvedl Ahonen veleskok 141,5 metru, což byl nejlepší pokus dne. Janda, jenž skákal jako poslední, zaostal o 2,5 metru a po prohře o dva body tak došlo k nevídané kuriozitě. Reglement Turné přitom počítal jen s jedním vítězem, jenž má za triumf dostat Nissan X-Trail. Automobilka však dodala vozy dva.

Až do příští olympiády ve Vancouveru 2010 může Jakub Janda zůstat v absolutní světové elitě skokanů na lyžích. Tvrdí to Jiří Raška, který se před 35 roky stal prvním a do letošního roku jediným českým vítězem prestižního Turné čtyř můstků. Čtyřiašedesátiletý vítěz ankety o Lyžaře století Raška si závod užil doma u televize a nyní prý úspěch svého nástupce decentně oslaví. "To nemá v historii obdobu, je to kuriozita," komentoval Raška v rozhovoru pro ČTK konečnou remízu mezi Jandou a Ahonenem. "Svědčí to o tom, že špička je dnes hodně vyrovnaná. Věřil jsem, že Kuba vyhraje, ale Ahonen se pořádně vyhecoval a podal vynikající výkon," uznala legenda. Úplně tak překvapený z nerozhodného výsledku nebyl. "Stává se to i v jiných sportech. Škoda prvního skoku v Innsbrucku, dnes by nebylo co řešit," připomněl Raška Jandův pokažený pokus z předchozího závodu. Podle Rašky má sedmadvacetiletý Janda velkou výhodu v tom, že do elity dozrál pozvolna. "Není jen kometou, která pak rychle zhasne," řekl Raška. Vedoucí muž Světového poháru je podle něho technicky téměř dokonalý. Za Jandovými současnými výkony stojí jeho slovinský kouč Vasja Bajc, jenž se podle Rašky stal hlavně psychologem. "Vasja je kamarád, takže vím, že přinesl do týmu klid a pohodu. To je hlavní," vypíchl bývalý skokan. "A také měl možnost díky svým kontaktům dostat do týmu špičkový materiál," přidal další důvod. "Uměl si dupnout, což kdyby udělal český kouč, řekli by mu, že se zbláznil," dodal Raška.

Výhru, o kterou se podělil s Ahonenem, nebral Jakub Janda jako horší. "Nemyslím si, že to je poloviční vítězství. Ahonen je pojem a každý si představí skoky na lyžích, když se řekne jeho jméno," řekl Janda s tím, že remizovat s Ahonenem byla pro něj svým způsobem i čest. "Chtěl bych jeho ohromnou vnitřní sílu, tu obdivuji," dodal závodník z Frenštátu pod Radhoštěm. Oba chtěli enormně dosáhnout na výhru. Technicky perfektní Janda se rval o první titul, Ahonen o rekordní čtvrtý. "Oba jsme chtěli vyhrát za každou cenu, takže vlk se nažral a koza zůstala celá," vystihl Janda vtipně finální pat. Český skokan byl z úspěchu natolik ohromen, že chvilkami podle svých slov nevěděl, co se s ním děje. "Teď se začínám probírat," řekl skoro dvě hodiny po svém posledním skoku.

Jakub Janda začínal se skoky na lyžích v osmi letech, zkoušel také tenis. Mezi ostatními závodníky si získal svými výkony respekt. Ti mladší mu dokonce vykají, což se ale Jandovi příliš nelíbí. Je svobodný, má rád rychlá auta, coca-colu a poslouchá Bon Joviho či Daniela Landu. Vystudoval obchodní akademii, jeho poznávacím znamením je náušnice v levém uchu.