Zprávy | Z archivu rubriky


O údajně téměř otrocké práci severokorejských šiček v České republice píše v prvním letošním vydání americký list San Francisco Chronicle, který si všiml dílen společnosti Kreata v Železné a v Žebráku na Berounsku. Deník poukazuje na to, že ženy žijí naprosto izolovaně od okolního světa pod dohledem severokorejských strážců. Většinu svého platu odevzdávají na účet kontrolovaný severokorejským velvyslanectvím a ven chodí jen ve skupinách.

Navzdory tvrdým podmínkám, v nichž žijí, prý jde o privilegované ženy, které dostaly možnost vycestovat z KLDR ven, protože prokázaly dostatečnou loajálnost tamnímu režimu. Ten se proto tolik neobává jejich útěku, nicméně drží pro tento případ jako rukojmí jejich příbuzné ve vlasti. Ženy nemají navíc jak utéct, protože neznají češtinu a pracují v opuštěných obcích, odkud se prchá nesnadno. List dodal, že vedle České republiky vysílá KLDR své pracovníky ještě do Ruska, Libye, Saúdské Arábie a Angoly.

Pro Českou republiku jako čerstvého člena Evropské unie je však tato záležitost "krokem dozadu" před rok 1989, kdy Praha i Pchjongjang byly partnery v rámci komunistického bloku. Ani nyní však české úřady neshledávají na situaci nic protizákonného a majitel jedné z šicích dílen listu řekl, že ho zajímá jen práce žen a ne to, co dělají ve volném čase.

O severokorejských šičkách psal český tisk již v roce 2004. Majitelé jednoho z podniků podle týdeníku Respekt objevili severokorejskou pracovní sílu v roce 2001. Ženy do Česka vyjely na pracovní vízum a jejich zaměstnání povolil i berounský úřad práce. Každá dělnice si měsíčně vydělá zhruba 6000 korun. Respekt také v roce 2004 napsal, že česká policie zastavila vyšetřování případu 70 severokorejských šiček, které ve firmě Kreata v Žebráku a Železné na Berounsku údajně pracovaly pod dohledem a odevzdávaly svou mzdu velvyslanectví KLDR v Praze. Žádné z těchto podezření se kriminalistům prý prokázat nepodařilo.

Prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek označili pondělní setkání na lánském zámku za užitečné. Jejich spory, které loni hýbaly politickou scénou, podle nich nejsou osobní, ale ideové. Hovořili například o koordinaci svých zahraničních cest nebo plánech vlády do červnových voleb. Dohodli se mimo jiné, že prezident v úterý odpoledne jmenuje novým vicepremiérem pro ekonomiku Jiřího Havla, nástupce Martina Jahna. Klaus podle svých slov apeloval na premiéra, aby společně přispěli k umírněnosti nadcházející volební kampaně. Prezident si nepřeje, aby předvolební souboje politických stran vedly k takovému rozpolcení země, které by po volbách už nešlo "slepit".

Schůzku, na niž tradičně začátkem roku zve prezidentský pár předsedu vlády s manželkou, považuje Klaus za užitečnou, protože si na ní měli možnost vyříkat věci přímo, nikoli přes média. Poznamenal, že žádný z nich během dvouapůlhodinového rozhovoru nezměnil své názory ani ideové přesvědčení, ale setkání podle něj přispělo k "obroušení" hran. "Je třeba rozlišovat ideové spory od osobních kontaktů," řekl prezident.

Paroubek je přesvědčen, že konflikty mezi ním a Klausem jsou přirozené spory mezi institucemi, které jsou obvyklé v každé civilizované zemi. "Nic osobního na tom nevidím," řekl premiér, který se s Klausem v minulosti dostal do otevřených polemik kvůli Evropské unii, zahraniční politice i zahraničním cestám či naposledy kvůli jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.

Oba ústavní činitelé ocenili jako dobrou zprávu informaci, že stát loni hospodařil s výrazně nižším schodkem, než jaký plánovala vláda a schválili poslanci. Klaus si nicméně neodpustil "popíchnout" Paroubka, když řekl, že je sice rád, že deficit rozpočtu je nižší, než bylo v plánu, ale kdyby se premiér s ministrem financí snažili, mohl být výsledek ještě lepší, včetně nižšího schodku plánovaného na letošní rok.

Zatímco Klaus a Paroubek jednali mezi čtyřma očima o politice, jejich manželky si prohlédly lánský zámek, přilehlou oboru i zámecké skleníky. "Bylo to všechno velmi zajímavé a hezké," ocenila hostitele Zuzana Paroubková. Livia Klausová novinářům prozradila jídelníček slavnostního novoročního oběda - hradní kuchaři připravili šunkovou rolku, lánské pečivo a koláčky, hovězí vývar, to vše korunované daňkem na víně a zapíjené zámeckým vínem a kávou.