Zprávy | Z archivu rubriky


Zhruba čtvrtina Čechů se domnívá že jejich domácnost je chudá. Opačný názor má jen sedm procent oslovených a ostatní své zázemí nepovažují ani za chudé, ani za bohaté. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zveřejněného v pátek. Podle autorů šetření klesl podíl lidí, označujících svou domácnost za chudou, na nejnižší úroveň od května 2003. Ke spokojenější části obyvatel patří podnikatelé a živnostníci, vyšší odborníci či vedoucí pracovníci, mladí lidé ve věku 15 až 19 let, studenti, svobodní a stoupenci ODS, uvádí CVVM.

V delším horizontu je hodnocení úrovně českých domácností zhruba stejné.

Více či méně snadno se stávajícím příjmem vychází 43 procent domácností. Potíže při hospodaření s příjmem má 53 procent domácností, ale základní potřeby z něj dokáže uspokojit drtivá většina oslovených - 86 procent. Vážné problémy při uspokojování základních potřeb deklarovala dvě procenta lidí. Nejčastěji se tyto potíže vyskytují v domácnostech nezaměstnaných a nekvalifikovaných dělníků.

Česká televize v pátek také zveřejnila šetření agentury STEM, z kterého vyplývá, že většina Čechů považuje končící rok 2005 za úspěšný, přestože se lidem údajně nežije lépe než na konci předchozího roku. Nejvíce skeptičtí jsou lidé v otázce, zda se projeví růst ekonomiky v jejich peněženkách. Ve změny k lepšímu nevěří podle průzkumu 62 procent dotázaných, uvedla ČT.

Už statným pětačtyřicátníkem je Hajaja, rozhlasová obdoba televizního Večerníčka. Zatímco ten slavil svou čtyřicítku letos po celý rok, jeho "neviditelný" kolega je skromnější. A přitom se na rozhlasové vlny dostal už 2. ledna 1961. Tehdy se z rozhlasových přijímačů poprvé ozvala flétna Václava Žilky, která k nim dodnes láká malé posluchače. Zní vždy na začátku i na konci a za sebou má téměř 30.000 uvedení. Ti starší pamatují, že po dlouhá léta byl jediným, nezaměnitelným a nenahraditelným interpretem této postavičky Vlastimil Brodský. Podle režiséra Karla Weinlicha pro něj bylo setkání s Hajajou až osudné. Všichni si ho s ním ztotožnili natolik, že mu to dlouho bránilo objevit se v jakékoli jiné roli.

Pohádkovému skřítku Hajajovi naslouchá v dětských postýlkách už třetí generace. Český rozhlas jubileum připomene v předvečer 1. ledna uvedením prvního dílu této série, který Václav Čtvrtek nazval Jak Hajaja procitl. Protože se však v archivu nedochoval, Brodský ho v listopadu 2000 načetl znovu.

Během uplynulých desetiletí byly v "hajajovském" cyklu odvysílány tisíce příběhů spousty autorů v podání stovek herců. Na začátku šlo o pětiminutové pohádky, které byly prodlouženy na sedm a deset minut, jak je tomu dodnes. Po nějaké době přibyl ke skřítku Hajajovi kamarád Hajadán. Nějaký čas nesl pořad název Dobrý večer, děti, ale začátkem 80. let se do vysílání Hajaja opět vrátil.

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) v pátek prohlásil, že od Nového roku budou nemocnice v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově poskytovat pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny jen neodkladnou péči. Tato zařízení totiž nemají s pojišťovnou prodloužené smlouvy, z čehož Bendl viní ministerstvo zdravotnictví a nuceného správce VZP. Rath to ale popřel, Bendl podle něj jen šíří paniku. Za šíření poplašné zprávy a kampaň ODS to označil i premiér Jiří Paroubek.

Péče pacientům ve středočeských nemocnicích zůstane po Novém roce zachována, zdůraznil Rath. Zvažuje, že na středočeského hejtmana podá trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. "Hejtman šíří zcela neopodstatněnou paniku mezi občany Středočeského kraje a jeho prohlášení je ukázkou předvolební kampaně ODS," uvedl ministr.

Středočeský hejtman se obává toho, že se více než 727.000 pojištěnců VZP ve čtyřech klíčových nemocnicích v kraji nedočká plánovaných operací, vyšetření či hospitalizací, což může vážně ohrozit jejich zdraví i životy. Nemocnicím koncem prosince vyprší pětileté smlouvy s VZP, ministerstvo ale včas neuskutečnilo výběrové řízení nutné pro jejich prodloužení, řekl hejtman. Lidé si podle Bendla buď mohou plánované výkony zaplatit z vlastního, nebo hledat ošetření jinde, nejspíš v hlavním městě. Pražské nemocnice ale takový nápor nezvládnou, soudí. Fakultní nemocnice se toho ale neobávají, Středočeši k nim dojíždějí už teď.

Podle Ratha ale mohou středočeská zdravotnická zařízení fungovat jako dosud, řídit se totiž zatím budou dočasnými smlouvami s pojišťovnou. Na přelomu ledna a února se pak vypíší nová výběrová řízení. Navíc Středočeský kraj během dne oznámil, že je připraven zajistit svým obyvatelům komplexní lékařskou péči a platit ji z vlastních zdrojů.

Premiér Jiří Paroubek reagoval prohlášením: "Jak jsem byl informován ministrem zdravotnictví, současný administrativní chaos ve smlouvách se středočeskými nemocnicemi způsobil především hejtman Bendl a ODS rozhodnutím o zrušení 11 nemocnic a velmi nestandardními přesuny majetku těchto zařízení a dále ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková, která postupovala zcela v rozporu se zákonem 48/1997 Sb. a navíc svoji abdikací - neabdikací k 1. 1. 2006 cíleně blokuje řízení VZP,"

Je přinejmenším zarážející, jestliže ODS a hejtman Bendl vedou předvolební kampaň s využitím zcela překroucených, nepravdivých informací. Na rozdíl od pana Bendla se ode mne nikdo nedočká situace, kdy bych si bral pacienty jako rukojmí. Řešení situace ve zdravotnictví beru velmi vážně a je jednou z mých klíčových priorit. Na místě jsou ale věcná řešení a nikoliv předvolební výkřiky, které produkuje hejtman Bendl. Vzhledem k těmto skutečnostem považuji hysterickou výzvu hejtmana Bendla k okamžitému setkání za bezpředmětnou. Tuto informaci si mohl hejtman Bendl bez problémů telefonicky opatřit u ministra Ratha tak, jak jsem to učinil já. Chce to jediné - zvednout telefon a komunikovat."

Prezident Václav Klaus pozměnil po nástupu premiéra Jiřího Paroubka styl svého vládnutí z Pražského hradu, soudí politologové. "Trošičku mají pravdu ti, kteří říkají, že Klaus malinko ustoupil od svého předsevzetí z doby, kdy byl zvolen - tehdy tvrdil, že bude prezidentem aktivním, nebude ale prezidentem aktivistickým. A že se nebude míchat do každodenní politiky vlády," řekl ČTK expert Daniel Kunštát.

Klaus byl z Hradu podle politologů sice "slyšet velmi daleko" již od nástupu do čela státu, s premiéry Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem se ale přesto nedostával tak často do tak vyhrocených sporů jako následně s Paroubkem. Navíc za Špidly a Grosse byla ČSSD rozdrobená, což oslabovalo pozici obou premiérů.

"Aktivistickým prezidentem je Klaus pořád. Letos s Paroubkem ale narazila kosa na kámen," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Klaus si asi uvědomil vážnost situace. Když volby vyhrají sociální demokraté nebo i výrazně uspějí komunisté, už nebude zvolen. Bojuje také o svůj vlastní post. Také si uvědomil, že ODS není nijak výrazná, že nemá žádnou osobnost v čele, takže jim pomáhá takovýmto způsobem," soudí politolog Rudolf Kučera. Klausovo působení po nástupu Paroubka ale hodnotí spíše jako "defenzivu", protože prezidentovy pravomoci jsou poměrně malé a omezené. Podle Doležala je ale Klaus člověk, který "se snaží rozšířit svoje pravomoci, jak to jenom jde, i mimo rámec daný ústavou". "A když se ten dotyčný, na kterého takhle tlačí, dostatečně energicky nebrání, tak se mu to podaří," dodal.

Sparťanský záložník Lukáš Zelenka se dohodl na podmínkách svého angažmá v tureckém klubu Vestel Manisaspor. Jeho zástupci jsou předběžně domluveni také s vedením letenského celku. Manisasporu se tak povedlo ulovit zatím největší rybu na českém trhu v nadcházejícím přestupovém období. Do Turecka zamíří i další čeští fotbalisté: k přestupu Adama Petrouše do Ankarasporu a Jiřího Maška do Malatyasporu chybí už pouze lékařská prohlídka v novém klubu.

"Manisaspor se domluvil předběžně s Lukášem na smlouvě na 3,5 roku, na dobré cestě je i dohoda mezi kluby," řekl ČTK po jednání v pražském hotelu Hilton Pavel Zíka, šéf agentury Sport Invest International, jež zastupuje řadu českých ligových hráčů. Zelenka, jenž v letošním roce poprvé oblékl reprezentační dres, se nechal od tureckých funkcionářů přesvědčit nejen lukrativní smlouvu, která mu dá možnost trojnásobně většího výdělku než v mistrovské Spartě. "Důležité bude, že budu bydlet v turistickém letovisku poblíž a také proto, že tam bude zřejmě početná česko-slovenská kolonie," uvedl fotbalista, který si však hodlá nejdříve podrobně prohlédnout budoucí bydliště i zázemí klubu. V Manisasporu působí jeho někdejší sparťanští spoluhráči Petr Johana a Michal Meduna, klub láká také Martina Petráše a usilovně vyjednává o přestupu dalšího slovenského fotbalisty Filipa Hološka. S ním je Vestel údajně už domluven, ovšem stále hledá společnou řeč s vedením Slovanu Liberec. O Petrášovi se bude jednat okamžitě poté, co se letenský stoper vrátí z dovolené.

V případě Maška (Malatyaspor) a Petrouše (Ankaraspor) už přestup nemůže zhatit takřka nic, snad jen zdravotní potíže hráčů, kteří odletí počátkem ledna podepsat smlouvy. S Teplicemi a Spartou už se podle Zíky turecká strana dohodla.