Zprávy | Z archivu rubriky


Příští rok poroste česká ekonomika o pět procent a inflace se bude držet pod třemi procenty, řekl v rozhovoru pro ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle svých slov je sice optimističtější než většina ekonomů, ale k optimismu ho vedou údajně velmi dobré základy celého hospodářství. Ministerstvo financí odhaduje pro příští rok růst ekonomiky o 4,4 procenta a inflaci kolem 2,5 procenta. Jahn se rovněž domnívá, že průměrná měsíční mzda v roce 2006 překročí 20.000 korun, nezaměstnanost by se naopak měla mírně snížit. Dobré vyhlídky v příštím roce podle něj potvrzuje i vývoj v letošním roce. Investice proudí do Česka velmi rychle, daří se exportérům a mzdy rostou v souladu s produktivitou práce. "Letošní rok byl pro českou ekonomiku skvělý. Z hlediska vývoje hospodářství to byl jeden z nejlepších roků vůbec. Všechno bylo pozitivní," uvedl a dodal, že zná jen velmi málo firem, kterým by nerostl jak obrat, tak zisk.

Úspěch v dalších letech podle Martina Jahna závisí i na legislativě a na úspěšném čerpání peněz z evropských fondů, především po roce 2007. Období od roku 2004 do roku 2006 bylo údajně spíše tréninkové. "Pomalejší čerpání není tragédie. Ale ukázalo se, že je lepší dávat peníze do menšího počtu větších projektů," řekl Jahn.

Podle expertů v letošním roce ekonomika vzroste o zhruba pět procent. Ministerstvo financí odhaduje, že růst HDP dosáhne 4,8 procenta v letošním roce a 4,4 procenta v roce 2006. Inflace by měla podle ministerstva letos činit v průměru za celý rok necelá dvě procenta a v příštích letech by se měla pohybovat kolem 2,5 procenta.

Žádost Spojených států o vydání podnikatele českého původu Viktora Koženého začne bahamský soud projednávat 30. ledna příštího roku. Proces je plánován na celý týden, řekl telefonicky ČTK bahamský prokurátor Francis Cumberbatch. Zda poté soud učiní rozhodnutí, není v tuto chvíli zřejmé, dodal. Koženého žádost o propuštění na kauci byla v úterý s konečnou platností zamítnuta, uvedl prokurátor. Ve vazbě je finančník už déle než dva měsíce. Cumberbatch ČTK potvrdil, že Koženého nyní zastupuje britský advokát Clive Nichols. Podle informací bahamského tisku dosavadní Koženého obhájce Philip Davis zůstává v týmu jeho právních zástupců.

Spojené státy žádají vydání Viktora Koženého kvůli obvinění ze snah o podplácení ázerbájdžánských představitelů. Souhlas se zahájením extradičního řízení vyslovil bahamský ministr zahraničí Fred Mitchell začátkem prosince. O Koženého vydání usiluje kvůli podezření ze zpronevěry majetku v hodnotě 11,5 miliardy korun i Česká republika. Ale vzhledem k tomu, že s Bahamami na rozdíl od USA neuzavřela smlouvu o právní pomoci, byly její snahy zatím neúspěšné. Na americkou žádost zadržela finančníka bahamská policie 5. října jen několik hodin před tím, než byl v USA spolu se dvěma Američany obžalován z údajné rozsáhlé korupce v souvislosti s tehdy zamýšlenou privatizací ázerbájdžánské ropné společnosti SOCAR. Kožený veškerá obvinění odmítá.

Při soudním jednání v bahamské metropoli Nassau o žádosti Koženého o propuštění na kauci vyšlo v druhé polovině října najevo, že kromě irského pasu má i venezuelské a možná i brazilské občanství. Celkem bylo soudu předloženo osm jeho cestovních dokladů, včetně neplatného pasu České republiky. Na Bahamských ostrovech, které leží v Atlantickém oceánu jihovýchodně od Floridy, žije nyní dvaačtyřicetiletý Kožený od roku 1993.

V Mníšecké kapli na příbramské Svaté Hoře začala tradiční výstava betlémů. Na rozdíl od předchozích let představuje návštěvníkům pouze historické jesličky. Otevřena bude do 8. ledna, řekl ČTK starosta pořádajícího spolku Příbramští betlemáři Ján Chvalník. Výstavu na Svaté Hoře pořádají betlemáři už popatnácté. Letos se jim podařilo shromáždit 11 historických exponátů z let 1870 až 1930. Čtyři z nich jsou vystaveny vůbec poprvé.

"Byly pouze v rodinách. Jeden jsme našli před měsícem na půdě," dodal Chvalník. Většina vystavených betlémů je majetkem členů spolku. "Nejsou to malé jesličky, jsou velké přes metr, i čtyři metry. To je pro Příbram typické," řekl. Mezi exponáty je i jeden kovový a dva malé skříňkové. Ve svatohorském muzeu navíc betlemáři vystavují ještě kolem 50 miniaturních jesliček z Čech, Afriky, Itálie, Německa a Rakouska.

Na Svaté Hoře letos chybí velký betlém, na jehož výrobě se od roku 1998 průběžně podílejí všichni členové spolku. Má už kolem 350 figurek, staveb a dalších objektů a dá se rozestavět na plochu 3,5 metru. Jesličky měly být původně dílem příbramských tvůrců, figurky ale začali posílat i řezbáři z jiných měst a obcí. "Je to už velké, musíme ho do budoucna rozdělit," řekl Chvalník. Zájemci o tyto jesličky ale zkrátka nepřijdou, jsou součástí výstavy betlémů v příbramském Zámečku-Ernestinu.