Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo zemědělství i agrární organizace se vesměs staví kladně k rozhodnutí Ústavního soudu, který v úterý zrušil tzv. restituční tečku pro přímé restituenty a jejich dědice. Ti tak budou moci dostat náhradní pozemky za půdu, o kterou přišli za minulého režimu, i po 31. prosinci, k němuž se tečka datuje. Ostatní držitelé nároků, kteří je například koupili, po tomto datu dostanou jen finanční náhradu.

"Rozhodnutí Ústavního soudu je morálně spravedlivé a je i v intencích mého původního úmyslu nějakým způsobem zvýhodnit přímé restituenty i po restituční tečce," uvedl ministr zemědělství Jan Mládek.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby soud svým rozhodnutím potvrdil, že restituce dlouhá léta nešly správným směrem a byly kořistí pro skupiny skupující restituční nároky. "S verdiktem nemáme problém," uvedl šéf AK, která byla proti posunutí termínu restituční tečky. "Myslím, že to je správné a poctivé," reagoval předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek s tím, že se zamezí spekulacím. Rozhodnutí soudu vítá podle předsedy Stanislava Němce i Asociace soukromého zemědělství, která byla odpůrcem restituční tečky.

Odkladem termínu ukončení restitucí pozemků se zabývala minulý měsíc Poslanecká sněmovna. Návrh byl ale hlasy komunistů a sociálních demokratů zamítnut. Pro žadatele, jimž by Pozemkový fond nestihl do konce roku vydat půdu, by to znamenalo to, že by jim stát dal místo pozemků peníze. Podle kritiků zákona by to ale bylo pro restituenty méně výhodné.