Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by v České republice pomohly omezit korupci. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů. Paroubek to uvedl v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v tomtéž pořadu podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách.

Diskusi hlavních politických rivalů provázely podobně jako při minulých televizních debatách silné výroky a vzájemná obviňování. Paroubek například uvedl, že kdyby ODS nezastávala "naprosto stupidní" politiku nulové tolerance, mohla se na podobě některých protikorupčních zákonů s ČSSD domluvit. "Já bych si velmi přál, abych sem do těch pořadů mohl chodit se slušným člověkem, což o vás říct bohužel nemohu," uvedl v jiné souvislosti Topolánek.

Podle organizace TI by pozici státu na žebříčku korupce částečně zlepšil právě nový zákon o střetu zájmů. Návrh, jímž se nyní zabývá sněmovna, počítá například s tím, že by funkcionáři zveřejňovali majetková přiznání na internetu. Kdyby majetek nepřiznali nebo uvedli lživé údaje, hrozily by jim pokuty v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zároveň má být rozšířen okruh veřejných činitelů, kteří budou muset majetek přiznávat. Topolánek ale uvedl, že ODS návrh zákona v jeho současné podobě nepodpoří.

Pod známým poutním kostelem ve Křtinách na Blanensku byla v neděli otevřena ojedinělá kostnice. Zajímavá není kosterními pozůstatky stovek lidí, ale malovanými lebkami, které podle legend mohou patřit 12 českým pánům sťatým na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé hoře. "O prohlídku kostnice je již nyní velký zájem," řekl ČTK křtinský kněz Tomáš Prnka. Zdůraznil, že expozice je vytvořena tak, aby příchozí neděsila, ale přiměla k zamyšlení nad životem.

V kostnici jsou kostry objevené v únoru 1991 v kobce pod chrámem. Uprostřed nich je vitrína s lebkami, na nichž jsou uhlem vytvořeny vavřínové věnce a napsáno písmeno T. Jsou to jediné malované lebky, které se v Čechách a na Moravě našly. Záhadu křtinských malovaných lebek se snažili v minulosti rozluštit mnozí odborníci. Podle nich může mít velké písmeno T, které mají na čele, několik významů. Může například jít o symbol řádu svatého Františka či Antonína. "T může vyjadřovat také písmeno tau, které je posledním ve starokananské abecedě. Ve starozákonní knize Ezechiel se hovoří o tom, že kdo bude označen písmenem T, bude zachráněn," poznamenal Prnka. Podle něj se již smysl kreseb nepodaří zjistit. Nezodpovězena patrně zůstane i otázka, komu lebky patřily. Podle vědců nelze zavrhnout ani teorii, že jde o část ze skupiny 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře. Z historické literatury vyplývá, že 12 z nich bylo sťato čtyřmi meči. Lebky pak byly pro výstrahu pověšeny v koši na Mostecké věži. Později se podle legend mohly dostat do Křtin.

Krypta nalezená pod křtinským kostelem ukrývala ostatky asi tisíce lidí. Pravděpodobně jde o pozůstatky ze hřbitova, který byl u kostela zrušen v 18. století. Kostnice bude otevřena vždy o svátcích a také v době letní turistické sezony.