Zprávy | Z archivu rubriky


Městský soud v Praze v úterý rozhodoval o stížnostech členů údajného gangu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře na vazbu. Podle informací ČTK byly všechny zamítnuty. Z nyní již třináctičlenné skupiny, viněné z pokusu poškodit státní energetickou společnost Čepro, tak zůstává ve vazbě osm lidí.

Krejčíř policii uprchl při domovní prohlídce letos v červnu. Nyní žije i s rodinou na Seychelách, má tamní občanství. Jeho vydání českým úřadům je velmi nejisté. Vedle Krejčíře, stíhaného na útěku, byl již dříve obviněn bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan a Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku. Stíháni jsou také Tomáš Pavlíček, jenž prý s Krejčířem studoval na vysoké škole, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem. Dále jsou stíháni podnikatelé Jaromír Raida i Radko Nauš. Zatím poslední obvinění padla o víkendu, kdy policie začala stíhat za podporu zločinného spolčení dva údajné Krejčířovy bodyguardy, boxery Romana Kracíka a Dana Macháčka. Obvodní soud pro Prahu 9 i na ně v pondělí uvalil vazbu.

Krejčíř v úterý ČTK sdělil, že policie má příkaz od premiéra Jiřího Paroubka, aby zatýkala miliardářovy přátele bez ohledu na jejich vinu či nevinu. "Zatýkáno má být i za cenu, že stát bude muset proplácet neoprávněné vazby. Žádná z vazeb, dle jeho (premiérova) příkazu, nesmí být ukončena do voleb, i když bude nesmyslná," napsal Krejčíř. Tvrdí, že informace má od svého policejního informátora. Cílem akce údajně je vytvořit z Krejčíře mafiána či teroristu, a usnadnit tak jeho vydání českým úřadům.

Zprávy o ziscích lékáren, které se objevily v souvislosti s rozhodnutím vlády o snížení obchodní přirážky na léky, považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformace. Proto se rozhodlo podat trestní oznámení pro trestný čin pomluvy. Oznámení nemíří na konkrétní osobu či úřad. Z jeho textu ale vyplývá, že terčem má být ministerstvo zdravotnictví a jeho šéf David Rath.

Vyhlášku ministerstva financí minulou středu schválila vláda. Povede k tomu, že na léky hrazené pojišťovnami budou moci lékárny dát od 1. ledna obchodní přirážku pouze 29 procent, nikoli 32 jako nyní. Kabinet si od toho slibuje nižší ceny pro spotřebitele. Rath tehdy uvedl, že snížení doplatků pozitivně ohodnotí nízkopříjmové skupiny, důchodci a rodiny s dětmi. Nyní dostávají lékárny z léku, který stojí 100 korun, 32 korun, od 1. ledna jim zůstane 29 korun. Právě toto tvrzení považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformaci. "Tímto nepravdivým tvrzením má být v očích veřejnosti odůvodněno rozhodnutí o snížení obchodní přirážky," uvedlo grémium v trestním oznámení. "Tyto dezinformace jsou přitom vědomě nepravdivé, neboť každému, kdo je oprávněn podílet se na řešení ekonomických podmínek ohledně regulovaných cen léčiv, musí být a je zřejmé, že skutečná situace ohledně příjmů z regulovaných cen léčiv je radikálně odlišná. Z textu šířené dezinformace se přitom jeví, že autorem této dezinformace by měl být ministr zdravotnictví," uvedlo grémium v oznámení.

Podle grémia dostává lékárna maximálně 20 korun z ceny léku ve výši 100 korun. Plošné snížení obchodní přirážky o tři procenta vede podle grémia ke snížení příjmu lékárny z výdeje léků nejméně o deset procent. "To pro ty veřejné lékárny, které jsou již nyní v krizi, znamená akutní hrozbu likvidace, zejména v menších městech a obcích," varovalo v trestním oznámení grémium.