Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalisté pražské Slavie si jako jediný český klub zahrají v evropských pohárech i na jaře, ale do klubové pokladny se úspěšné tažení nijak výrazně nepromítlo. Zatímco Sparta i přes nevydařenou účast v Lize mistrů vydělala více než sto milionů korun, její městský rival je při předběžném účtování Poháru UEFA zatím na nule. Situace se alespoň částečně vylepší v jarních bojích, v nichž se Slavia utká s Palermem. Generální ředitel klubu Vladimír Leška řekl ČTK, že příjmy ze vstupného a televizních přenosů ze šesti pohárových zápasů přibližně pokryly náklady na dopravu, ubytování a prémie hráčů. Teprve jarní zápasy rozhodnou o tom, jestli Slavia bude vedle sportovního úspěchu spokojena i s finančním přínosem.

Rozdíl mezi Ligou mistrů a Pohárem UEFA je propastný a druhá evropská soutěž zůstává i po letošní reorganizaci popelkou. V Lize mistrů už samotná účast ve skupině znamená automatický příjem více než sto milionů korun, v Poháru UEFA nic takového neexistuje.

Hlavním zdrojem příjmů jsou televizní práva a při jejich využívání hraje obrovskou roli jméno soupeře. O tom se přesvědčila i Slavia, která měla původně hrát s Hamburkem na domácím trávníku, ale nakonec byl program přeházen tak, že doma dostala Monako. Leška odhadl, že touto změnou přišla Slavia o milion eur za televizní práva, protože na německém trhu by je prodala mnohem lépe. Soupeři z Německa a Anglie jsou snem každého klubového pokladníka, vydělat se dá i na zápasech s italskými a španělskými týmy, i když podle Lešky asi jen čtyřicet procent toho, co nabízejí oba nejlepší evropské trhy. Naopak například cesta do Rumunska prý představuje ztrátu 1,5 milionu korun.

Podstatný rozdíl mezi oběma soutěžemi je i ve zviditelnění hráčů a fotbalisté, kteří na sebe upozorní v Lize mistrů, se mnohem lépe prodávají. Tím víc Slavii mrzí, že při všech pěti pokusech o vstup do elitní soutěže ztroskotala.

Praktičtí lékaři varují, že když budou dostávat zaplaceno za péči podle úhradové vyhlášky, kterou připravil ministr zdravotnictví David Rath, omezí se od ledna péče o pacienty. Krizový výbor Sdružení praktických lékařů žádá v dopise premiéra Jiřího Paroubka o zásah. Podle mluvčího sdružení Jana Jelínka čerpají praktici 4,5 procenta ze zhruba 170 miliard, jež vydaly letos pojišťovny na péči. "Nikdy svůj rozpočet nepřekročili a domluvené regulace dodrželi," zdůraznil Jelínek. Rath však regulace zpřísnil a stanovil pevné limity na léky, další vyšetření a zdravotní pomůcky. "V příštím roce se lékař musí vejít do 98 procent cen léků, které předepsal letos, a to i při stoupajících cenách léků, stoupajících frekvencích onemocnění a zavádění nových dražších přípravků," uvedl Jelínek. Částku, o niž limit přesáhne, lékař podle něj zaplatí ze svého.

Dosavadní limity vycházely z celostátního a regionálního průměru. Praktici tak mohli předepisovat léky i pacientům, které jim předaly do další péče nemocnice. Ty však podle připravované vyhlášky budou finančně odměněny za co nejmenší množství předepsaných léků. Vyplatí se jim nepsat pacientovi po propuštění drahý lék, ale přesunout předpis na praktika. To se podle Jelínka bude muset změnit. Když tedy nemocniční kardiolog doporučí pacientovi lék a řekne, ať si ho nechá napsat u praktika, pošle mu praktik pacienta zpět, ať mu specialista lék napíše sám. Hrozí, že pacient nakonec lék vůbec nedostane.