Zprávy | Z archivu rubriky


Český misionář Roman Musil, který byl před několika dny unesen na Haiti, byl propuštěn, oznámil v sobotu ministr zahraničí Cyril Svoboda. O Musilovo propuštění se zasloužil jiný misionář, který také na Haiti pomáhá, řekl ČTK s případem obeznámený kněz Tomáš Vyhnálek. Musil, který je z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, je podle Vyhnálka v dobré psychické a fyzické kondici. Na Haiti zůstává. Ministr novinářům řekl, že k záchraně Musilova života pomohl fakt, že je katolický kněz. "Je potvrzeno, že pan Musil je na svobodě. To říkáme s velkou úlevou. Jsme rádi, že se tak stalo," uvedl Svoboda.

Únosci požadovali výkupné. Česká republika nic neplatila, to zajišťoval řád. Vyhnálek uvedl, že třebaže byl zaplacen první požadavek ve výši necelých 4000 dolarů (asi 98.000 korun), Musila odmítli únosci i přes sliby pustit. Naopak požadovali dalších 50.000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). Tato částka se už platit nemusela, neboť se o Musilovi dozvěděl jiný misionář, kněz z řádu pasionistů. "Únosce znal. Když se dozvěděl, že zadržují Romana, vyjednal, aby ho pustili," přiblížil Vyhnálek. Musil byl podle něj držen v chudinské čtvrti, které kněz z řádu pasionistů pomáhal mimo jiné s dodávkami vody.

Musil, který studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, spolupracuje s olomouckou Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. V den únosu jel spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni.

S Haiti nemá Česká republika navázané diplomatické vztahy. V únoru se ale česká vláda usnesla, že je naváže a že otevře honorární konzulát. V případu se podle Svobody velmi angažoval kandidát na českého honorárního konzula, který spolupracoval s řádem Oblátů Neposkvrněné Panny Marie. Ministr dodal, že také česká diplomacie udělala vše, co v dané situaci bylo třeba. Svoboda telefonoval s tamním ministrem zahraničí Hérardem Abrahamem, připraven byl odjet do země i český diplomat. Podle Svobody Haiti není pro turisty bezpečná země, pro dovolenou by si měli vybírat jiné destinace. Nebezpečí tam číhá na každého člověka bílé pleti - je totiž považován za bohatého. "Haiti je země chaosu, kde vládnou různé guerilly," řekl Svoboda, podle něhož si někteří tamní lidé únosy vydělávají. Podle agentury Reuters bylo od března na Haiti uneseno přes 1000 lidí.

Rekordní počet lidových řemeslníků předvedl letos své umění na tradičním Vánočním jarmarku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Sešlo se jich celkem 106, návštěvníkům ukázali například řezbářskou práci, tkaní různých textilií, vyšívání či zpracovávání kůží. Jarmark ve skanzenu patří k největším v regionu, každoročně jej navštíví tisícovky lidí. "Zájem mezi lidovými řemeslníky byl letos skutečně velký, běžně jich tady bývá kolem osmi desítek. Potěšující je, že se mezi nimi objevují také mladí lidé, že se řemesla předávají dalším generacím," řekla ČTK organizátorka Julie Hlavenková. Novinkou letošního jarmarku byla například rodina řemeslníků z jižní Moravy, která vyrábí dřevěné houpací koně pro děti, věrné kopie hraček našich předků. Své umění v Rožnově předvedla také Božena Vráželová, která vyrábí jemné štípané holubičky. "Už je dělám spoustu roků, naučil mne to můj otec, který pracoval se dřevem. Začínala jsem s vyřezáváním figurek, pak jsem začala dělat holubičky," řekla Vráželová a dodala, že při jejich výrobě je nezbytné mít kvalitní dřevo a dobře nabroušené nářadí. Lidé si mohli také prohlédnout spoustu betlémů vyrobených ze dřeva, pečiva, vizovického těsta nebo vyšívaných. V dřevěných staveních pamětníci vařili tradiční jídla, drali peří, odlévali olovo nebo zdobili perníčky. Jarmark provázel bohatý kulturní program, vyhrávala cimbálová muzika, vystoupily také folklorní soubory, které předvedly tradice typické pro vánoční svátky.