Zprávy | Z archivu rubriky


Ženy spojené ve straně Rovnost šancí si během víkendu na svém prvním sjezdu, který se konal v Praze, zvolily vedení. Předsedkyní strany se stala její zakladatelka Zdenka Ulmannová, místopředsedkyněmi jsou Zdenka Kopková a Eva Frélichová. Sjezd zvolil ještě pět regionálních předsedkyň. Sjezd také rozhodl, že se strana zúčastní parlamentních voleb v červnu roku 2006. K jejím prioritám patří zavedení kvót pro ženy na všech stranických kandidátkách, ve státní správě a v dozorčích radách podniků. Na všech stranických kandidátkách a v orgánech státní správy by podle Rovnosti šancí mělo být ženám vyčleněno 40 procent míst. Strana bude usilovat o zřízení zvláštního ministerstva pro rovné příležitosti a rodinu a také by ráda iniciovala změnu textu ústavy a některých zákonů. V občanském zákoníku by například zakladatelky strany zakotvily povinné dělení domácích prací mezi pohlavími. Strana také prosazuje rovný přístup státu ke všem formám soužití. Nesezdanému páru s dětmi by se mělo dostat stejné podpory jako rodině, včetně společného zdanění. Rodičovská dovolená by se stala povinnou pro obě pohlaví, a to minimálně v délce dvou měsíců. Strana, která vznikla letos v březnu, má podle Ulmannové přes 600 registrovaných členek a dalších 2000 příznivců, mezi nimi i muže. Během svého půlročního trvání však řešila i první neshody. Z přípravného výboru v dubnu odešly dvě zakladatelky, režisérka Olga Sommerová a právnička Milada Sigmundová, protože nebyly spokojeny s prací předsedkyně.

Velký zájem návštěvníků charakterizoval průběh oborové přehlídky loutkových inscenací Přelet nad loutkářským hnízdem, která v neděli skončila v Praze. Už popatnácté na ní vystoupily nejlepší profesionální i amatérské soubory. V pražských divadlech Minor a Ypsilonka se představilo 13 souborů včetně tří zahraničních. Putovní cenu Erik, kterou na základě ankety uděluje předsednictvo českého střediska Mezinárodní loutkářské unie UNIMA, letos převzali zástupci amatérského královéhradeckého Divadla DNO - Divadla na okraji. Tento soubor jako jediný v historii získal Erika už podruhé. Tuto cenu v minulosti obdrželi také studenti Katedry alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty, soubor Buchty a loutky, svitavské Céčko, královéhradecké Divadlo Drak, Teátr Víti Marčíka z Hosína, Líšeň z Brna a pražské Divadlo Minor. Přelet přes loutkářské hnízdo v pátek večer zahájila Klapzubova jedenáctka, kterou pro loutky inscenoval Petr Forman, a hamletovské představení Michaela Vogela ze Stuttgartu. Během soboty nabídla oborová přehlídka nejlepších inscenací loutkového divadla šest inscenací, s nimiž vystoupilo například plzeňské Divadlo Střípek, kladenský Lampion a také slovenský soubor Piki z Pezinku. Jeho členové sehráli romantický příběh Roalda Dahla Kámoš obr. Nedělní program kromě diskusí o problémech loutkového divadla zahrnoval několik vystoupení maďarského loutkáře Andráse Lenárta, který v projektu nazvaném Con Anima předvádí zjednodušenou miniaturní verzi stvoření světa. Přehlídku uzavřel královéhradecký Drak s představením Jak si hrají tatínkové. Hlavním pořadatelem každoroční konfrontace loutkářské tvorby je české středisko Mezinárodní unie loutkářů UNIMA. V tomto prvním mezinárodním sdružení divadelníků na světě je na sedmdesát národních středisek zemí všech světadílů.

V kriminálním podsvětí údajně existuje poptávka po tom, aby někdo padělal směnku, která by prokázala, že stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř půjčil ČSSD 60 milionů korun. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr vnitra František Bublan. Vedení ČSSD půjčku popřelo a Krejčíře veřejně označilo za lháře a zbabělce. Krejčíř v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes v říjnu prohlásil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Peníze v hotovosti prý předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný Krejčířovi vystavil směnku, jež je splatná v březnu 2006. Druhou směnku prý podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Krejčíř má údajně originál směnky Konečného a kopii směnky Grosse. Konečný je však nezvěstný, což nyní potvrdil i ministr Bublan. Krejčíř, který nyní žije na Seychelských ostrovech a má tamní občanství, je v České republice stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka. Seychelské ostrovy považují Krejčíře za svého občana a odmítají ho do ČR vydat.