Zprávy | Z archivu rubriky


Policie vyšle za uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem na Seychely své dva lidi. Budou s místními úřady jednat o možnostech jeho vydání do České republiky. Ministr vnitra František Bublan to řekl v Nedělní partii televize Prima. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce ale není příliš pravděpodobné, že se podaří Krejčíře ze Seychelských ostrovů dopravit zpět.

Krejčíř, který je stíhán pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a také za přípravu vraždy celníka, uprchl policii před dvěma měsíci při domovní prohlídce své černošické vily. Útěk stál funkci policejního prezidenta Jiřího Koláře.

V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Bublan hájil policii, která umožnila, aby za Krejčířem do zahraničí odcestovala i jeho žena a syn. Podle něj policie neměla jinou možnost, protože vazba na Krejčířovou nemohla být uvalena. Nikdo navíc netušil, že manželka má ještě jiný pas a občanství, uvedl. "Možná, že to byl i taktický postup. Policie potřebovala přirozeně vědět, kde Krejčíř je, takže to byla jedna z možností," prohlásil Bublan.

Ministr vnitra uvedl, že vyšle dva policisty, kteří budou jednat s místními úřady a budou na místě hledat možnosti, jak Krejčíře dostat zpět do země. "My musíme jednat s místní policií, s místním prokurátorem a s těmito lidmi, abychom jim také řekli, jaká osoba se tam vyskytuje," uvedl Bublan.

O vydání Krejčíře bude usilovat také ministerstvo spravedlnosti. "Budou to komplikovaná jednání, protože i jeho rodina má seychelské pasy. To může úsilí ministerstva spravedlnosti zhatit," uvedl Němec v nedělní Sedmičce na Nově. Seychely jsou přitom známy tím, že nevydávají stíhané osoby. "Jaksi naděje umírá poslední a my se o to pokusíme," řekl v této souvislosti Bublan.

Hasiči v sobotu ráno zlikvidovali požár v Národním parku České Švýcarsko. Nedaleko Jetřichovic na Děčínsku začalo hořet v pátek před třetí hodinou ranní, ještě večer hasiči požár lokalizovali. Požár, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku sedmnáct a osmnáct let. Správa parku odhadla škody na 300.000 korun. Na místě bylo devět hasičských jednotek.

Příčinou požáru byla neopatrnost. Dva mladíci v dřevěné chatce na Mariánské vyhlídce manipulovali s otevřeným ohněm. Šli spát a nechali hořet svíčku. Svou neopatrností tak objekt zapálili. Chatka na vyhlídce vzplála, zřítila se ze skály a zapálila les. Mladíci, kteří v chatce přespávali, se pak marně snažili požár uhasit. Policie hochy neobviní. "Žádný úmysl jsme nezjistili, proto případ budou pouze hasiči posuzovat jako přestupek," řekl ČTK operační důstojník děčínské policie.

Škody nejsou podle správců parku velké. "Na lesním porostu žádné zásahy ani odklízecí práce nebudeme činit, ani bychom se tam pořádně nedostali," řekl ČTK ředitel správy parku Zdeněk Patzler. Větší škoda je podle něj pouze na dřevěné chatce, která sloužila turistům pro odpočinek po výstupu na Mariánskou vyhlídku. "Náklady na obnovu chaty odhadujeme na 200.000 korun," řekl. Ostatní škody dosáhnou asi 100.000 korun.

Naposledy zasahovali hasiči v Národním parku České Švýcarsko na konci června, kdy osm jednotek likvidovalo požár vzniklý z nedopalku cigarety. Návštěvníci parku se podle Patzlera chovají spíše opatrně. "Zkušenosti máme vcelku dobré, pouze několik turistů každoročně se nechová, tak jak by v přírodě mělo," dodal. Velké požáry se parku podle Patzlera zatím letos vyhnuly.

Při automobilové nehodě v Jihoafrické republice ve čtvrtek tragicky zahynula přední česká romistka a zakladatelka romistických studií na Univerzitě Karlově v Praze Milena Hübschmannová. Uvedl to romský informační servis www.romea.cz. Hübschmannové bylo v červnu 72 let. Vedle Češky zahynul při nehodě podle serveru Novinky i Jihoafričan. Další tři lidé byli těžce zraněni, mezi nimi je i jeden slovenský občan. Nehoda se stala ve čtvrtek přímo před policejní stanicí v Kameeldriftu, severně od Pretorie. Tamní policie prý příčinu čelní srážky automobilů zatím nezná. Záchranná akce trvala desítky minut, hasiči museli zraněné ze silně poškozených vozidel vystříhat.

Po maturitě na anglickém gymnáziu Howarda Fasta Hübschmannová vystudovala hindštinu a urdštinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1953 se zajímala o romštinu, kterou se učila přímo v romských rodinách. V letech 1956 až 1967 pracovala v Českém rozhlase a poté v Československé akademii věd. Pro nesouhlas s asimilační politikou vůči Romům byla v letech 1975 až 1982 bez stálého zaměstnání. Od roku 1991 byla profesorkou romistiky Indologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2002 ji prezident republiky ocenil Medailí za zásluhy III. stupně. Hübschmannová byla spoluautorkou romsko-českého a česko- romského slovníku, autorkou mnoha knih a překladů z romštiny, sběratelkou romských pohádek a redaktorkou časopisu romistických studií Romano Džaniben.