Zprávy | Z archivu rubriky


Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k nucené správě nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a její oprávněnosti budou požadovat poslanci ODS. Nejsilnější opoziční strana považuje nucenou správu, kterou na VZP uvalil ve čtvrtek ministr zdravotnictví David Rath, za nezodpovědnou a zákonem nepodloženou akci. Na páteční tiskové konferenci o tom informoval předseda ODS Mirek Topolánek. Sdělil rovněž, že ODS dá právníkům přezkoumat, zda vyhlášení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nebyl trestný čin.

Uvalení nucené správy na VZP pokládá za neopodstatněné i prezident republiky Václav Klaus. Podle něj může situaci pojišťovny ještě zhoršit. Dluh zdravotního pojištění činí údajně již 12 miliard korun. Rostoucím dluhem a zpožďováním plateb zdravotníkům a nemocnicím zdůvodnil ministr své rozhodnutí. Neměl prý také záruky, co se stane se třemi miliardami korun, které stát nyní do VZP nalil.

Podle Topolánka se "spouštěcím mechanismem" nucené správy stala kontrolní zpráva o VZP. "Za naprosto skandální považujeme zfalšování zprávy o kontrole VZP v její neprospěch pod tlakem ministerstva zdravotnictví," uvedl šéf ODS. Svá slova doložil zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly z letošního 8. listopadu. Zástupci ministerstva financí v něm konstatují, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po skončení kontroly proti vůli kontrolorů. O pozměnění výsledků kontroly se zmínila i ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Fotbalisté České republiky a Norska neabsolvovali oficiální trénink před barážovým duelem na stadionu Ullevaal, kde se bude hrát, ale na jiném místě. Zápas v Oslu by se měl uskutečnit podle původního plánu v sobotu, konečné rozhodnutí však učiní rozhodčí Massimo Busacca až v sobotu dopoledne. Rozhodlo se o tom na páteční společné schůzce vedení obou týmů a delegáta FIFA. ČTK o výsledku jednání informoval generální sekretář svazu Petr Fousek.

Jubilejní 80. zápas v reprezentačním dresu čeká Vladimíra Šmicra v sobotním duelu baráže mistrovství světa proti Norsku. Ve středeční pražské odvetě se může dočkat 50. duelu reprezentační kapitán Tomáš Galásek. Pokud ale fotbalisté v sobotu uhrají nadějný výsledek, bude v hotelu Praha nejveseleji v neděli: Karel Brückner v ten den oslaví 66. narozeniny.

Pražská Sparta dostala další trest za rasistické projevy svých fanoušků při zápasech fotbalové Ligy mistrů, kvůli jejich chování v Bernu během zářijového utkání s Thunem musí zaplatit pokutu ve výši 1,1 milionu korun. Navíc klub nesmí prodat svým příznivcům vstupenky na nejbližší zápas v soutěži, který sehraje s Ajaxem 22. listopadu v Amsterodamu. Vedení Sparty o trestu, o němž se dozvědělo od disciplinární komise UEFA, informovalo na internetové stránce klubu.

Třicetiletá česká plavkyně Yvetta Hlaváčová chce v příštím roce překonat kanál La Manche oběma směry. O přeplavání úžiny mezi Anglií a Francií tam i zpět se ještě žádný Čech nepokusil. Hlaváčové přislíbil pomoc španělský mistr světa v dálkovém plavání David Meca, jenž letos na konci srpna překonal La Manche v čase sedm hodin a 22 minut a zůstal devatenáct minut za rekordem Němce Christofa Wandratsche. Hlaváčová byla při Mecově plavbě členkou doprovodného týmu.

Norský pilot Petter Solberg se usadil po první etapě v čele Australské rallye, posledního dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích. Třetí místo si zatím drží Skot Colin McRae, jenž v posledním klání sezony hájí barvy továrního týmu Škoda Motorsport.

Koncem příštího roku se počet českých vojáků v Afghánistánu zřejmě více než zdvojnásobí. Zatímco letos má Česko v jedné z nejchudších zemí světa kolem 60 armádních příslušníků, příští rok na podzim by jich mělo být až 150. Česká armáda totiž navíc převezme kontrolu nad kábulským letištěm. ČTK to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Někteří vládní i opoziční politici však proti rozšíření afghánské mise mají výhrady.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) si myslí, že zatímco na Balkáně je česká pomoc při obnově nestabilních zemí z geografického i kulturního hlediska logická, v případě Afghánistánu je třeba další navyšování kontingentu pečlivě zvážit. Do jeho obnovy by se podle něj měly ve větší míře zapojit okolní země. Další sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Jičínský byl na dnešním zasedání zahraničního výboru ještě kritičtější. "V Afghánistánu nemáme co dělat," prohlásil. Komunista Stanislav Fischer zase poznamenal, že mezinárodní společenství v zemích, jako je Afghánistán nebo Irák, prosazuje pouze silové řešení, místo aby se soustředilo jen na ekonomickou pomoc. Ministr obrany Karel Kühnl mu oponoval: hospodářský rozvoj nemůže začít, dokud není region stabilní.

Česko má 43 vojáků v rekonstrukčním týmu na severu Afghánistánu, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Ministerstvo obrany navrhuje, aby se příští rok počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště. Návrh na české zahraniční mise v srpnu schválila vláda, nyní se jím bude zabývat sněmovna. Na rozdíl od Afghánistánu mají české kontingenty v rámci NATO v Kosovu, při Evropské unii v Bosně a Hercegovině a mnohonárodních silách v Iráku příští rok zůstat v podobném rozsahu jako letos.

Podle opoziční ODS jsou čtyři zahraniční mise najednou pro Českou republiku příliš. Občanští demokraté prohlašují, že jsou ochotni podporovat dvě paralelní operace a za výjimečných okolností tři. Stejně jako při loňském schvalování i letos se počítá s tím, že ODS se postaví proti účasti české armády na operaci EU Althea v Bosně a Hercegovině.

Čeští katoličtí biskupové vyzvali vědce, aby neprováděli výzkumy ničící lidské zárodky, církví chápané jako bytosti. Prohlášení poskytnuté ČTK reaguje na projednávaný zákon, který stanovuje omezení pro výzkum na lidských embryonálních buňkách. Sněmovna už v prvním čtení vládní návrh zákona podpořila, a tak možná vědci budou smět pracovat s těmito buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček. "Obracíme se na vědecké pracovníky, aby své úsilí zaměřili především na výzkum dospělých kmenových buněk, který již v současné době přináší výsledky v oblasti léčby, a zanechali cesty, při níž by nezbytnou součástí jejich vědecké lékařské práce bylo ničení lidských bytostí," uvedli hodnostáři.

Proti zákonu vystupují především poslanci KDU-ČSL, kteří jakékoli pokusy na lidském zárodku odmítají. Na poslance proto lidovci apelovali, aby zákon z etických důvodů zamítli hned v prvním čtení. To se však nestalo. Katoličtí biskupové vyjádřili nad vývojem projednávání návrhu vážné znepokojení. Jak připomněli, žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, se podle jejich přesvědčení nesmí stát prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Cílem zákona je podle předkladatelů vytvořit právní rámec výzkumu na embryonálních buňkách a lidském genomu. Norma, která tuto oblast upravuje, zatím republice chybí. Zákon by vědcům dovolil pracovat s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném porodu a zanikla by. Zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědcům, kteří by pravidla porušili, by hrozila pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.

Na slavné písečné pláže na pobřeží indického státu Góa dorazil v pátek český prezident Václav Klaus, který je tento týden na návštěvě Indie. V bývalé metropoli této někdejší portugalské kolonie si také prohlédl barokní památky, včetně kostela s ostatky sv. Františka Xaverského. Góa, kterou založil na počátku 16. století Alfonso de Albuquerque a kterou Indie obsadila v roce 1961, má stále výjimečný charakter a odlišuje se od zbytku indického subkontinentu. Nabílené katolické kostely nad rýžovými políčky přečíslují hinduistické chrámy, ženy v sukních a kalhotách přečíslují nositelky sárí, alkohol se zde nejen prodává, ale i vyrábí - pálenka feni z ořechů kešú.

"Turistickou" část své návštěvy Indie uzavře Klaus v sobotu prohlídkou slavných skalních svatyň v Eloře ve státě Maháráštra v centrální Indii. Komplex jeskyň s chrámy vybudovali indičtí králové z dynastií Čálukjovců a Ráštrakútovců v 7. až 9. století. V impozantním komplexu zapsaném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jsou jeskynní chrámy tří indických náboženství - buddhismu, hinduismu a džinismu.

Český prezident během své cesty v Indii na úvod jednal s nejvyššími představiteli země v Dillí, dostal čestný doktorát v Šántiniketanu v Západním Bengálsku a navštívil závod na výrobu nákladních automobilů Tatra u jihoindického Béngalúru. Návštěvu Indie uzavře v sobotu otevřením nové montážní linky výrobce automobilů Škoda Auto v Aurangabádu v Maháráštře.

Český producent Pavel Strnad, který se podílel mimo jiné na filmech Indiánské léto, Mistři, Rok ďábla, Nevěrné hry, Příběhy obyčejného šílenství a Štěstí, byl jednou z nových tváří, které se v minulých dnech představily na festivalu Amerického filmového institutu v kalifornském Hollywoodu. Na výběru osmi osobností, takzvaných nových tváří, se podílí evropská organizace na podporu filmové tvorby European Film Promotion. Česká kinematografie se přehlídky účastní každým rokem. Letos její diváci zhlédli Příběhy obyčejného štěstí, které za Strnadovy produkce natočil režisér Petr Zelenka. V loňském roce slavil na festivalu úspěch fiktivní dokument Víta Klusáka a Filipa Remundy Český sen.

Další české filmy se uváděly na největším americkém filmovém veletrhu v Santa Monice na břehu Tichého oceánu, který se konal souběžně s hollywoodským festivalem. Velký zájem byl o doma nejúspěšnější Román pro ženy režiséra Filipa Renče, sdělil ČTK generální konzulát ČR v Los Angeles. Podle Elišky Fuchsové z české distribuční společnosti CP 2000 ho uvidí diváci v Maďarsku a Rusku a nadějně pokračuje jednání i s americkou stranou. Na veletrhu se promítaly také filmy Sametoví vrazi režiséra Jiřího Svobody a Post coitum Juraje Jakubiska. Generální konzulát při samostatné projekci na svém úřadě představil snímek Štěstí režiséra Bohdana Slámy, který Česká filmová a televizní akademie letos vyslala do oscarové soutěže v kategorii o nejlepší neanglicky mluvený film.

Ministr obrany Karel Kühnl slíbil válečným veteránům, že pro ně ministerstvo obrany postaví nové pečovatelské domy s lékařskou službou. Do dvou až tří let by jich mělo v České republice vzniknout deset až 11. Náklady nemohou hrát roli, řekl ministr při pátečním shromáždění u památníku na pražském Vítkově ke Dni válečných veteránů. Česká republika má podle Künhla vůči svým veteránům nesplacený dluh, který ani splatit nelze. Dluží lidem nahrazení doby, kterou protrpěli za socialismu, uvedl ministr.

Při páteční slavnosti položili k podstavci sochy Jana Žižky věnce tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, premiér Jiří Paroubek, Kühnl i zástupci veteránských organizací. Účastníci shromáždění také uctili minutou ticha památku padlých na frontách všech konfliktů. Paroubek připomněl, že 11. listopadu 1918 bylo v lese u francouzského Compiegne podepsáno příměří mezi Německem a státy Dohody, které ukončilo první světovou válku. Československé legie v ní bojovaly na všech frontách. "K jejich odkazu se dnes hrdě hlásíme," zdůraznil premiér. Připomněl i odbojáře za druhé světové války. "Nikdy nebude dost díků za to, co pro nás udělali," řekl.

Při slavnosti obdrželo devět válečných veteránů včetně předsedy Československé obce legionářské Antonína Špačka záslužné kříže. Další lidé byli oceněni čestnými odznaky. Legionáři naopak dekorovali svou stuhou prapor generálního štábu.

Svátek věnovaný veteránům se slaví ve všech demokratických zemích Evropy, ve Spojených státech a v Kanadě. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích první světové války.