Zprávy | Z archivu rubriky


Historii domácké výroby metel na Valašsku představuje výstava, která začala v muzeu v Zubří na Vsetínsku. Návštěvníci zhlédnou různé exponáty i rozsáhlou fotodokumentaci. Součástí expozice je také představení knihy s názvem Ani ta metla nedala hladem umřít... "Zubří lidé dříve přezdívali metlářskou dědinou. Výroba metel tady byla velmi rozvinutá a byla to i určitá záchrana od hladu a bídy pro obyvatele ze sociálně slabých rodin," řekl ČTK autor výstavy Daniel Drápala. Výstava potrvá do 27. listopadu.

Ve dvou místnostech muzea se návštěvníci seznámí nejen s výrobou metel, ale i s různými tradicemi. Březové proutí, z něhož se metly vyráběly, totiž patřilo k tradiční lidové kultuře. "Březový proutek naděloval dětem Mikuláš, s březovou metličkou se chodilo na tradiční velikonoční obchůzku, březové metly se také pálily při svatojánských ohních nebo se bříza sušila jako zimní píce pro dobytek," uvedl Drápala. Břízu lidé dříve používali také pro výrobu loučí nebo fajek.

Výstava je završením čtyřletého výzkumně-dokumentačního projektu, na kterém se podíleli především pracovníci rožnovského Valašského muzea v přírodě. V rámci projektu vznikla také publikace a videokazeta s názvem Zuberská metla. Ve skanzenu se tato tradiční výroba také několik let předvádí. Podle tradičních technologií březové metly vyrábí Jiří Ondřej ze Zubří, který od ministerstva kultury obdržel titul Nositel tradice řemeslné výroby, což je podle autora výstavy považováno za velmi prestižní ocenění. Ocenění každoročně získá pouze pět řemeslníků.

Vzestup vládní ČSSD, která podle nejnovější volební prognózy dotáhla náskok vedoucí ODS, zdůvodňují experti politikou socialistického premiéra Jiřího Paroubka. ČSSD podle prognózy Factum Invenio dělí od ODS jen jedno procento; občanští demokraté by v případných říjnových volbách do sněmovny dostali 28 procent hlasů, sociální demokraté 27 procent. Nejsilnější opoziční strana si podle politologů za pokles obliby může sama svou negativistickou politikou či mediální nešikovností.

"ODS selhala. Mysleli si ještě před půl rokem, že jim stačí čekat, až jim sociální demokrati spadnou jako shnilá hruška do klína, a oni ji budou moci rozšlápnout. Ale ukázalo se, že negativistická politika nemá žádné vyhlídky," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Mně se zdá, že je to prostě důsledek sterilní politiky pohrobků Václava Klause v ODS," poznamenal. Paroubek je podle něj agresivnější a důraznější než jeho předchůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross. "Je taky podstatně míň slušný než Špidla, a to prostě lidem u nás dělá zjevně nějak dobře," dodal.

Politolog Miroslav Mareš soudí, že sociální demokracii se vrátili tradiční voliči, kteří se od nejsilnější vládní strany odvrátili kvůli Grossovým skandálům. "Paroubek dokázal trochu po zemanovském vzoru mobilizovat tradiční voliče ČSSD, proto dochází k vyrovnávání preferencí," řekl Mareš. ODS podle něj v současné době nepůsobí v médiích příliš přesvědčivě a nedaří se jí oslovovat voliče mimo své věrné stoupence.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová prognózám společnosti Factum Invenio nevěří, v metodiku této agentury nemá důvěru. "Neobávám se toho, toto není mínění české veřejnosti," řekla ČTK. Občanští demokraté si podle ní každopádně uvědomují, že musí srozumitelně a jednoznačně vysvětlit voličům, jaké změny chce ODS prosadit. "Bude to těžký oříšek," dodala.

Ani Paroubek průzkum lichotivý pro jeho stranu nepřeceňuje, rozhodující budou volby. "Protože znám své pappenheimské, to znamená sociální demokraty, tak bych nerad, aby si opět lehli na vavříny, jako spali donedávna," řekl volební lídr ČSSD. Vzestupný trend přičítá tomu, že ČSSD z velkých stran "nejméně vadí" a že lidé oceňují práci vlády a parlamentu.

Prognóza by ČSSD umožnila sestavit většinovou vládu s ODS nebo s KSČM. Velká koalice ale není příliš reálná - Paroubek si ji umí představit, jen pokud by se ODS přihlásila k evropskému sociálnímu státu a byla jednoznačně proevropská. Vládní spojení s komunisty Paroubek odmítá, spolupráci s nimi se ale nebrání. KSČM by byla ochotna menšinovou vládu ČSSD podporovat. Do koalice s ČSSD se ale nechystá. "My neuvažujeme o vstupu do vládní koalice se sociální demokracií," řekl ČTK šéf strany Vojtěch Filip.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek poznamenal, že o budoucí vládě rozhodnou až lidé ve volbách. "Jakkoli všichni sledujeme napjatě výsledky volebních preferencí, tak si stejně tak uvědomujeme, že rozhodnou volby, nikoli volební prognózy," řekl ČTK. Podotkl, že před půl rokem volební prognózy vypadaly jinak a volby budou také budou až za půl roku. "Pevně doufám, že dosáhneme dvouciferného výsledku," dodal Kalousek.

Lidé z ekologického hnutí Greenpeace stále setrvávají na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, na němž jsou od úterního rána. Horolezci si na zhruba 100 metrů vysokém komíně vybudovali komunikační centrálu a spustili z něj dva obří transparenty. Snaží se tak přimět firmu, aby vyřadila z výroby nebezpečné a zdraví škodlivé chemikálie. Pomocí notebooků připojených na internet zároveň shromáždili již přes 2300 podpisů pod výzvu Greenpeace, jež požaduje novou evropskou chemickou politiku.

Další členové hnutí informují občany o kampani v centru města, na náměstí postavili také informační stánek. Ve čtvrteční poledne se sešli i se starostou města Jiřím Kubešou. "S ohledem na charakter provozu nepovažuji zvolený způsob protestu za nejvhodnější," řekl starosta, jenž je zároveň předsedou bezpečnostní rady města. Spolupráci mezi radnicí a podnikem označil za dobrou. "Jsme pravidelně informováni o dění v továrně, je zpracován i její havarijní plán," řekl. Otázka výrobního programu je podle něj především věcí státu. "Pokud stát takovou výrobu povolil, nepřísluší mi zpochybňovat ji," dodal.

Způsob protestu odsoudil také Svaz chemického průmyslu České republiky. Za nebezpečné a zbytečné považuje především neoprávněné a násilné vniknutí osob do výrobního objektu a také neoprávněné provozování technických zařízení na území závodu. "Ve svých důsledcích toto znamená ohrožení životů demonstrantů Greenpeace, zaměstnanců společnosti Deza a lidí v okolí," uvedl v prohlášení ředitel svazu Ladislav Novák.

Mluvčí protestní akce Jan Piňos řekl, že díky jednání si zřejmě starosta a celé město začalo uvědomovat nebezpečnost chemikálií, které podnik používá. Svá stanoviska hodlají aktivisté objasnit na řádném zasedání zastupitelstva města, které je svoláno na úterý.