Zprávy | Z archivu rubriky


Veterinární opatření proti zavlečení ptačí chřipky, které začalo platit od soboty, zhatilo plány i pořadatelům tradiční výstavy několika stovek chovatelů holubů z celé České republiky ve Šternberku na Olomoucku. I přesto, že v expozici Městského klubu mohou návštěvníci spatřit pouze prázdné klece, krmiva nebo navštívit besedy, otevření výstavy vzbudilo u mnohých obyvatel paniku. Podle zástupců města mnozí lidé volají i na policii či starostovi. "Volají, aniž by se přesvědčili, že ptáci zde vystaveni nejsou," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Nařízení, které začalo platit od půlnoci, překazilo plány vystavovatelů i v ostatních koutech České republiky. Podobný osud například postihl výstavu v Litoměřicích či prestižní celostátní výstavu andulek, která v pátek začala v Botanické zahradě v Praze 2. Jen těsně unikla zákazu největší výstava papoušků ve střední Evropě s názvem Exota Olomouc. Přehlídku 5000 opeřenců mohli návštěvníci olomouckého výstaviště spatřit minulý víkend.

Podle veterinárního opatření jsou zakázány trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky. Je také zákaz pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, která rovněž doporučila zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech, kde zvláště hrozí nákaza, či zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech.

Památník národního písemnictví prodloužil pro velký zájem veřejnosti výstavu, kterou uspořádal k letošním nedožitým 75. narozeninám spisovatele Oty Pavla. Expozice nazvaná Ota Pavel - Umět se radovat potrvá v Malé výstavní síni památníku na Strahově až do 29. ledna.

Výstavu tvoří fotografie ze spisovatelova soukromí, ukázky rukopisů jeho povídek, filmových scénářů i osobních dopisů. Návštěvníci uvidí dokumenty a předměty vztahující se jak k životním osudům autora samotného, tak i k jeho textům. Přehlídku doplňují ilustrace českých i zahraničních vydání Pavlových knih. Výstava chce připomenout život a dílo významného českého spisovatele a novináře, který je vedle sportovních reportáží a několika knih se sportovní tematikou - například Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Syn celerového krále či Pohádka o Raškovi - znám především jako autor vzpomínkových knih Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby.

Hlavním zdrojem inspirace byly Pavlovi jeho zážitky z dětství a mládí spjaté s krajinou v okolí hradu Křivoklátu, řekou Berounkou a krajinou na Rakovnicku. Nejznámější postavou jeho povídek je spisovatelův otec, legendární Leo Popper, v němž autor vytvořil typ nepokořeného furianta sdílejícího tragický osud židovského národa ve 20. století. Díky svému nezdolnému optimismu a schopnosti odolávat nepřízni osudu se stal jednou z nejpopulárnějších postav poválečné české prózy.