Zprávy | Z archivu rubriky


Slovensko patrně podpoří český návrh, aby státy EU zavedly vůči Kanadě vízovou povinnost, pokud ji tato zaoceánská země nezruší pro Čechy a Slováky. V Bratislavě to po pondělní schůzce s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou naznačil šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan. Ministři chtějí dosáhnout toho, aby měli Češi a Slováci při cestách do Kanady stejné podmínky jako obyvatelé ostatních zemí unie, tedy stejné podmínky, jaké mají Kanaďané cestující do zemí pětadvacítky. Česko chce při prosazování svého plánu využít paktu solidarity EU, nevylučuje ani soudní cestu. "Neexistuje žádný kvalifikovaný důvod pro to, aby bylo kterémukoli občanu členského státu EU bráněno cestovat do Kanady. Proto využijeme všech možností, které nám povoluje právo EU," řekl Svoboda.

Praha zahájila jednání o použití paktu solidarity vůči Kanadě letos v květnu. Nyní má EU podle Kukana ještě tři týdny, aby se vyjádřila k návrhu na zavedení víz pro tuto zaoceánskou zemi, která vyžaduje víza od občanů 144 zemí. Stejný postup jako v případě Kanady použila Česká republika vůči Brazílii a Bruneji. Brazílie na tento krok již zareagovala a víza pro české turisty zrušila.

Obě země usilují o zrušení víz rovněž se Spojenými státy. Ministři ale upozornili, že v USA je vízová politika v rukou Kongresu, který posuzuje země podle přísných kritérii. Ta ale prozatím ani jedna ze zemí nesplňuje. Ještě komplikovanější je situace s Austrálií, která vyžaduje víza od všech států, dodal Kukan.

Prezident Václav Klaus soudí, že současné veřejně dostupné informační technologie nejsou pro studenty vysokých škol vždy přínosem. Například na internetu podle něj sice studenti najdou obrovské množství informací, nenutí je to ale s nimi koncepčně pracovat. Klaus v pondělí o svém pohledu na vysoké školství diskutoval se studenty policejní akademie v Praze. Zopakoval též, že velký nárůst kapacity českých vysokých škol za posledních 15 let jde mnohdy na úkor kvality.

Prezident od září vyučuje na Fakultě národohospodářské Vysoké školy ekonomické. Jeden semestr vede seminář o principech ekonomického myšlení. Se svými 20 studenty se schází každé pondělí. Klaus se tak vrací do školy, kterou absolvoval a kde později získal profesorský titul. Ke své výuce poznamenal, že si tak trochu na sebe upletl bič. Není podle něj jednoduché celé dopoledne jednat s novým iráckým prezidentem, pak odejít přednášet na VŠE a poté honem rychle do smokingu a na státnickou večeři. Nicméně věří, že za zimní semestr bude mít jen dvě absence.

V rámci debaty se studenty se vyslovil také k úrovni českého vysokého školství. "Považuji bobtnání našeho vysokoškolského systému za obrovský problém," řekl. Podobně reagoval zhruba před rokem při diskusi se studenty na Elektrotechnické fakultě ČVUT. "Ten extenzivní nárůst má za následek to, že se prudce snižuje kvalita školství," řekl tehdy.

Církev je podle plzeňského biskupa Františka Radkovského proti řádění zlodějů v kostelech na území plzeňské diecéze téměř bezmocná. Od roku 1990 do současnosti zde vykrádači církevních objektů zdevastovali desítky staveb na území Karlovarského kraje a Plzeňského kraje. Škody, které po sobě zanechali, jsou jenom těžko vyčíslitelné. Velmi hrubý odhad se pohybuje mezi 30 miliony až 50 miliony korun, řekl ČTK biskup. Podle něj není okresu, kde by zloději nevykradli kostel. Některé kostely byly vykradeny dokonce opakovaně. Zloději se zaměřují především na odlehlé stavby, ale vloupou se i do kostela uprostřed obce. Církev má stěží peníze na mechanické zabezpečení objektů, elektronické je výjimkou, uvedl Radkovský. "Situace dospěla tak daleko, že v některých případech uvažujeme o zazdění kostelů. Patrně k tomu dojde ve Skocích na Karlovarsku, kde velmi vzácný poutní kostel Navštívení Panny Marie právě zloději zcela zdevastovali," řekl biskup. Barokní kostel ve Skocích z roku 1738 proslul nejenom jako poutní místo, ale také rčením Panenko Skákavá, jež souvisí právě s patronkou kostela. V kostele, kde ještě po roce 1990 sloužil mši například kardinál Tomášek, nezůstalo v současnosti téměř nic. "Zloději podnikali na kostel doslova nájezdy. Během deseti let památku s historicky nevyčíslitelnou hodnotou zlikvidovali. K probourání do interiéru kostela použili například i traktor," uvedl biskup.

Fotbalisté Liberce v dohrávce 10. kola první ligy uhráli bezbrankovou remízu v Teplicích a udrželi se v čele tabulky, kde jsou díky lepšímu skóre právě před svým pondělním sokem. Tepličtí tak promarnili šanci zaútočit na vedoucí pozici, po šesti vítězných zápasech za sebou navíc v lize poprvé od srpna ztratili body.

Ofenzivního karnevalu se pět tisíc natěšených diváků v severočeském derby nedočkalo, místo toho Stínadla sledovala takticky vyspělou partii dvou nejlépe bránících týmů ligy. Liberečtí se museli v šlágru kola obejít bez zraněných klíčových hráčů Zápotočného, Abraháma a Pospěcha a od začátku dbali hlavně na pečlivou defenzivu, kterou v první půli bezchybně dirigoval stoper Košťál. Tepličtí se tlačili do útoku po křídlech i středem, ovšem dlouho zůstávalo jen u náznaků šancí. Sabou v deváté minutě nejprve netrefil ze sedmi metrů po přiťuknutí Verbíře, po půlhodině Jirsák šikovnou hlavičkou přinutil k reflexivnímu zákroku brankáře Čecha. Hosté dokázali ustát i nebezpečné standardní situace. Pět minut před poločasem nejprve sudí Královec přehlédl, jak domácí Hunal loktem srazil k zemi Šinglára, a stoper Rada pak nepropálil zeď hráčů Slovanu před sebou. Liberečtí se k útočení příliš nedostali, jako by jim ke kontrům chyběly síly. Těsně před poločasem jen nepřesně hlavičkoval Hološko.

Po pauze se obraz hry díky větší liberecké aktivitě změnil a na pozoru se musel mít i domácí gólman Poštulka. Hned po třech minutách se zahřál skokem k tyči, aby zneškodnil Pudilovu přízemní ránu. Vzápětí jej nezaskočila ani Hochmeistrova hlavička. Ovšem po hodině hry se už jenom ohlédl za jedovatou střelou Hološka, která těsně minula levou tyč.

Teplický kouč Mareček svůj uvadající tým probudil dvojitým střídáním v 66. minutě, kdy do hry poslal útočníka Varadiho a ofenzivního záložníka Benáta. A hned vzápětí o pár centimetrů minul bránu Doležal, kterého pak napodobili i Verbíř s Maškem. Domácí v závěrečné desetiminutovce svého soka zmáčkli před jeho brankou, ale nakonec mohli být rádi za bod. V poslední minutě se z ofsajdové pasti po Papouškově pasu vytrhl Hološko, ovšem v největší šanci zápasu přeloboval Poštulku i branku. Ve třetí minutě nastavení nestrhl výhru na teplickou stranu po závaru Mašek.