Zprávy | Z archivu rubriky


Absence Karla Poborského není podle viceprezidenta Sparty Daniela Křetínského klíčovým problémem obhájce titulu. První muž letenského klubu v pondělním rozhovoru na Frekvenci 1 prohlásil, že fotbalistům Sparty chybí především šéf obrany. Křetínský si nemyslí, že účast Poborského, kterého po sporu s bývalým trenérem Jaroslavem Hřebíkem pustil do Českých Budějovic, by nějak výrazně ovlivnila prohrané derby se Slavií. "Nejvíc nám chybějí takoví obránci, jakými byli Kováč nebo Hübschman," řekl Křetínský. Nicméně připustil, že se už na začátku prosince k otázce návratu bývalého kapitána vrátí. V lednu by pak chtěl na Letnou přivést tři nové hráče pro základní sestavu. Odmítl, že by po nedělním debaklu, vedení klubu vynášelo nějaké tresty. "Ale jednu věc musíme ze Sparty vymýtit. To je alibistický přístup hráčů, kteří často hledají chybu všude jinde, jen ne v sobě," řekl viceprezident klubu.

Za svůj neúspěch považuje to, že se nepodařilo zvýšit návštěvy diváků na zápasech Sparty. Připustil, že se také nedaří komunikace s ultras. "Dokonce jsme museli vůči nim zvolit tvrdší postup," řekl Křetínský. To se podle jeho slov může projevit v zákazech vstupu na stadion a v budoucnu i v trestně-právní odpovědnosti, protože Sparta prý bude iniciovat změny v legislativě.

I přes zjevné neúspěchy je Křetínský přesvědčen, že Sparta byla pro společnost J&T, kterou zastupuje, výhodnou investicí. "Minulá sezona pro nás skončila čistým ziskem 30 milionů korun," prozradil Křetínský. Nezdar v Lize mistrů se prý v hospodaření klubu nijak zásadně neprojeví. "Prémie za získané body se z velké části rozdělují mezi hráče, takže klub zatím přišel asi jen o deset milionů korun," řekl Křetínský Frekvenci 1.

Všeobecné zdravotní pojišťovně zatím nucená správa kvůli problémům v hospodaření nehrozí. První náměstek ministra zdravotnictví David Rath to po pondělním jednání s ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou řekl novinářům. "Dohodli jsme se na krocích k úsporám, a tak k vyhlášení nucené správy zatím není důvod," uvedl.

Dluh VZP přesáhl již deset miliard a do konce roku může stoupnout o další dvě miliardy, pokud se okamžitě nezačne s úspornými opatřeními. Zdravotnictvím ročně proteče zhruba 200 miliard. Úspory v řádu stamilionů ještě do konce roku by podle Ratha mělo přinést to, že růst plateb nemocnicím za péči o pacienty od pojišťoven bude ve druhém pololetí pomalejší, než se plánovalo, a doba splatnosti se prodlouží zhruba o deset dní. Ušetřené prostředky půjdou o to rychleji menším soukromým zařízením. Výrazné úspory očekává Rath také ve výdajích na léky. VZP podle dnešní dohody prověří práci svých revizních lékařů, aby přísněji hodnotili požadavky lékařů na některé drahé léky. "Pacientům, kteří nutně potřebují tyto léky a nemohou být bez nich léčeni, omezení péče nehrozí," zdůraznil Rath.

Musílková rozhlasové stanici BBC řekla, že na lékové politice je možné ušetřit kolem pěti miliard korun ročně. S Rathem se údajně domluvila na tom, že pojišťovna bude mít v této oblasti silnou oporu ministerstva. Šéfka VZP očekává, že případné systémové kroky, jež by přinesly další úspory, například návrhy legislativních změn, budou předmětem příštích jednání.