Zprávy | Z archivu rubriky


Jamné nad Orlicí je jednou z mála obcí, které zachovávají tradiční posvícenské obřady, včetně obchůzky a honění kohouta. "Zvyk honění, nebo stínání kohouta už ve většině obcí zanikl. Na Ústeckoorlicku jej zachovávají maximálně ve dvou obcích," řekl Radim Urbánek z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Průvod masek se obcí vydá po pětileté přestávce poslední říjnovou sobotu. "Tradice staročeského posvícení u nás vlastně nikdy nezanikla, i když doby, kdy se průvod vydával mezi chalupy každoročně, jsou pryč. V 80. letech chodil v Jamném posvícenský průvod jednou za dva roky, nyní jsme se rozhodli pro pětiletý cyklus. Lidé, kteří v obchůzkách účinkují, mají spoustu práce," řekl starosta Jamného Josef Černohous. Posvícenské veselí začíná v sobotu ráno. Do vsi se vydají cikánky "žebrající" něco pro své hladové děti, potulní muzikanti a další podivné postavy. Odpoledne projde obcí průvod masek, vedený kurýrem na koni a mládencem, který nese na dřevci na soud Martina kohouta. Masky během průvodu tropí různé neplechy. Holiči například polapí některého z přihlížejících pánů, namydlí jej pěnou z ušlehaných vaječných bílků s cukrem a pak je oholí půlmetru dlouhou dřevěnou břitvou. Průvod ukončí soud s Martinem kohoutem. Za hříchy, naschvály a sarkasmy, které působil řádným a ctihodným občanům, nad ním soudce vynesen rozsudek trestu smrti "ucepováním" a následuje honička, při níž musí dívka se zavázanýma očima cepem kohouta trefit. "V minulosti kohout končíval na talíři muzikantů, dnes se nezabíjí, ale vrací se ke svému majiteli," dodal Černohouz.

Zdravotní pojišťovny se dohodly s premiérem Jiřím Paroubkem na opatřeních, která mají vést v příštím roce k úsporám a postupnému snížení více než desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění. Částku, jaká bude v příštím roce na zdravotnictví vydána, ani plánovanou výši úspor však premiér neupřesnil. Podle dosavadních jednání by neměla vydání zdravotních pojišťoven za péči v roce 2006 překročit letošních 172 miliard. Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková uvedla, že výdaje na léky vzrostou příští rok o dvě procenta méně, než se původně plánovalo, tedy jen o deset procent. Hlavní úspory by se měly najít v úhradách za poskytnutou péči a za léky a také v úpravách sítě zdravotnických zařízení. Prezident České lékařské komory a horký kandidát na místo ministra zdravotnictví David Rath upřesnil, že dohoda počítá s navýšením příjmů zdravotnických zařízení o 2,2 procenta, aby měly pokryté vyšší náklady spojené s mzdovým nárůstem a inflací. O sporných platech lékařů se na úterním setkání Paroubka se zdravotními pojišťovnami nejednalo. Vypuštění tohoto bodu ocenila ředitelka VZP Musílková. Pojišťovny již dříve varovaly, že seznam výkonů upravující cenu lékařské práce v navržené podobě by vedl k ohrožení péče o pacienty. Pokud by totiž lékaři dostávali za práci více, omezili by výkony a odkládali by péči, aby nepřekročili stanovené limity. Dohoda bude oficiálně podepsána ve středu a předána velké tripartitě, která ji projedná 25. října.

Doplatek 1,645 miliardy korun za koupi majoritního podílu v petrochemické skupině Unipetrol uhradí polská firma PKN Orlen v první dekádě listopadu. Potvrdil to ředitel pro investice PKN Orlen Cezary Smorszczewski. Celkem tak český stát za prodej Unipetrolu získá 14,695 miliardy korun. Podle vedení PKN Orlen by se spolupráce s Unipetrolem měla projevit růstem hrubého provozního zisku českého holdingu do konce roku 2008 nejméně o 138 milionů eur (v přepočtu přes čtyři miliardy Kč). Šéf PKN Orlen Igor Chalupec poznamenal, že jde o minimální nárůst. Další potenciál růstu podle něj ještě není vyčíslen. Loni skupina Unipetrol zvýšila podle mezinárodních standardů čistý zisk na 3,69 miliardy po předloňském výsledku 78,6 milionu Kč. Tržby stouply o čtvrtinu na 86,25 miliardy Kč. Chalupec také uvedl, že společnosti Agrofert předložil návrh ohledně prodeje podílů v některých dceřiných firmách Unipetrolu, Agrofert na něj ale zatím nereagoval. Polský koncern hodlá prodat podíly za tržních podmínek, dříve dohodnutá cena odpovídá prý jen třetině hodnoty firem. Polská firma nevylučuje, že bude jednat i s dalšími společnostmi. Agrofert má zájem o koupi podílu ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Agrofert již vyzval Orlen k zaplacení pokuty kvůli neplnění smlouvy. Polská firma pokutu odmítá. Kvůli neplnění smlouvy ze strany PKN Orlen zvažuje Agrofert i mezinárodní arbitráž.

Policie začala vyslýchat svědky v případu vraždy střihače televize Nova Michala Velíška, za kterou je stíhán David Lubina. Zpovídá lidi, kteří se 13. září pohybovali poblíž místa činu v parku na Karlově náměstí v centru Prahy. Podle Lubinova obhájce Martina Korbaře z výpovědí vyplynulo, že nešlo o žádnou popravu, jak se někdy uvádí. Podle prvních informací měl Lubina na Velíška střílet i poté, co už ležel zraněný na zemi. Očití svědci na policii ale vypověděli, že oba výstřely padly rychle za sebou a ještě před tím, než Velíšek padl na zem. Obhajoba od počátku tvrdí, že Lubina se tehdy Velíška lekl a jednal zkratkovitě. Velíška prý zabít nechtěl. Jednatřicetiletý recidivista Lubina podle policie obtěžoval na Karlově náměstí mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm několikrát bez varování vystřelil. Otec roční dcery útok nepřežil. Lubina po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. Teď čelí Lubina obvinění z vraždy, vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí. Je ve vazbě a hrozí mu až výjimečný trest vězení. Obvinění Lubiny policie opírá o jeho doznání a analýzu DNA. Přitěžuje mu motiv. Podle policie chtěl vraždou Velíška zakrýt jiný trestný čin, vydírání, z něhož byl rovněž obviněn. Lubina si ve vězení už dříve odpykal 8,5 roku.