Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek a premiér Jiří Paroubek se znovu střetli kvůli vládnímu ocenění německých antifašistů. I když vládní gesto s žádným hmotným odškodněním nepočítá, podle Topolánka nastoluje případné požadavky a mohlo by sehrát roli i v majetkových soudních sporech sudetských Němců. Paroubek to odmítl. Německá ani rakouská vláda o nějaké podpoře majetkových nároků neuvažují. "O tom nepadlo z jejich strany, že by o něčem takovém uvažovali, jako o podpoře majetkových požadavků bývalých sudetských Němců, ani slovo," uvedl Paroubek.

Topolánek poznamenal, že vlády samozřejmě na konkrétní rozhodnutí evropských soudů nebudou mít žádný vliv. "Proč máte potřebu se někomu omlouvat, když ta omluva byla provedena v rámci česko-německé deklarace," obořil se na Paroubka. Premiér naopak citoval slova bývalého německého kancléře a křesťanského demokrata Helmuta Khola po podpisu deklarace: "To v žádném případě nevylučuje majetkové požadavky sudetských Němců". Vláda sociálního demokrata Gerharda Schrödera v žádném případě nepodpoří případné majetkové nároky sudetských Němců, dodal Paroubek. Topolánek mu vyčetl, že záměr vlády s ODS nekonzultoval.

Vláda ve středu uznala zásluhy německých antifašistů a omluvila se jim za křivdy způsobené po osvobození. Morální gesto je určeno někdejším československým občanům německé národnosti, kteří se vzepřeli nacistickému režimu, zůstali loajální republice a po válce byli diskriminováni kvůli svému německému původu jako takzvané nepřátelské obyvatelstvo.

Prohlášení kabinetu jako jednostranné a zbytečné kritizoval kromě ODS i prezident Václav Klaus; obávají se znovuotevření citlivé kapitoly česko-německých a česko-rakouských vztahů. Představitelé vyhnanců a sudetských Němců naopak gesto české vlády uvítali.

Premiér a pravděpodobný volební lídr ČSSD Jiří Paroubek nevyslyšel výzvu šéfa nejsilnější opoziční strany Mirka Topolánka, aby spolu za rok svedli volební souboj ve stejném regionu. Šéf ODS uvedl, že při volbách do sněmovny bude pravděpodobně kandidovat v Praze. Paroubek ještě není zcela rozhodnut, zamýšlí prý kandidovat v Ústeckém kraji. V metropoli chce jako volební jedničku ČSSD vicepremiéra pro hospodářství a nestraníka Martina Jahna. "Myslím, že je to člověk, ze kterého může mít ODS strach," řekl premiér na Jahnovu adresu v nedělní debatě v televizi Nova.

Topolánek k tomu řekl, že z Jahna strach "samozřejmě" nemá. "Klíčové pro to, jestli Jahn pro nás je, nebo není riziko, je to, co se mu podařilo prosadit," poznamenal předseda ODS. Připomněl, že Jahnovy liberální návrhy byly smetány jak ministrem financí a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, tak i Paroubkem. Topolánek poznamenal, že kandidatura Jahna i ministryně zdravotnictví Milady Emmerové svědčí vzhledem k jejich názorové rozdílnosti o programové prázdnotě ČSSD.

Paroubek nevyloučil, že pražskou kandidátku ČSSD by mohla znovu vést ministryně školství Petra Buzková. Sestavení kandidátky je na pražských členech strany, Jahn možná nakonec nebude kandidovat, uvedl premiér. V jeho podpoře Jahnovi prý "nehraje výraznou roli" kritický názor Buzkové na policejní řešení situace kolem letošní technoparty CzechTek. O volebním lídrovi ČSSD podle Paroubka rozhodne Ústřední výkonný výbor strany na zasedání 24. září. ODS bude mít dvoutýdenní časový náskok, její Výkonná rada se sejde už 10.září v Třešti u Jihlavy.