Zprávy | Z archivu rubriky


Policejní prezident Jiří Kolář ve středu rezignoval na svou funkci. Ministr vnitra František Bublan ČTK řekl, že Kolářovu rezignaci přijal. Ministr zároveň odvolal z funkce ředitele policejní protikorupční služby Jiřího Pálku a jeho náměstka Josefa Bečváře. Mimo službu bylo postaveno dalších deset policistů.

Hlavním důvodem odstoupení policejního prezidenta bylo to, že jeho působení zpochybnil premiér Jiří Paroubek. Kolář to řekl na tiskové konferenci. Premiér po útěku zadrženého podnikatele Radovana Krejčíře prohlásil, že Kolář by měl uvažovat o vyvození osobní odpovědnosti. Po Kolářově rezignaci uvedl, že si jeho rozhodnutí váží. "Hlavním důvodem mé rezignace nebyla jen záležitost profesního selhání policistů při sobotní domovní prohlídce. Zásadní bylo zpochybnění mé role ze strany premiéra. Když jakýkoli ústavní činitel zpochybní mou funkci, musím učinit nějaké kroky," uvedl odstupující policejní prezident. Doplnil, že na jeho odchodu se podepsaly také osobní důvody. "Kdyby pan premiér nezpochybnil mé setrvání, zůstal bych. Jinak bych totiž vytvořil precedens a panu ministrovi by zůstal sklad policejních prezidentů," dodal Kolář. Svou funkci bude zastávat až do 15. srpna.

"Odchod policejního prezidenta považuji za logické vyústění dlouhodobě špatné situace v Policii ČR, za kterou nese policejní prezident odpovědnost," reagoval na Kolářovu rezignaci stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Domnívá se, že za poslední selhání nesou odpovědnost rovněž Kolářův náměstek Jaroslav Macháně a ředitel protikorupční služby Jiří Pálka. Pálka a jeho náměstek Josef Bečvář byli ve středu z funkce odvoláni.

Sněmovna v úterý hlasy sociálních demokratů a KSČM schválila novelu církevního zákona, která má upravit evidenci charit a diakonií. Kritici ale míní, že to dělá způsobem, který je v rozporu s právy, jež církvím dává ústava. Přijetí normy přivítal ministr kultury Pavel Dostál. Novele zjevně přikládal velký význam, protože kvůli ní přerušil léčbu. Ministr, který bojuje s rakovinou, se opět vrací do péče lékařů, takže se zbytku schůze nezúčastní. "Kdybychom se nepotkali po dovolené, tak vám přeji všem volební úspěch," vzkázal od řečniště zákonodárcům hlasem, na němž bylo patrné dojetí. Poslanci mu zatleskali, většina z nich vestoje.

Novelu, kterou sněmovna schválila, tvrdě kritizují například vládní lidovci. Dostál očekává, že i Senát poslancům novelu vrátí. Věří naopak, že u prezidenta Václava Klause najde tato legislativní úprava podporu.

Ministr trvá na tom, že novela náboženské svobody nekrátí. Registrovaných církví je podle něj 26. "Je tam konflikt hlavně s katolickou církví, od samého počátku," uvedl ministr. Novela podle něj pouze říká, že církve "musí jednat podle právního řádu České republiky" a zřizování církevních právnických osoby se musí dít podle tohoto řádu. Talíř ale tvrdí, že ministerstvo kultury má podle novely evidovat jen farnosti a charity a ostatní církevní osoby bude muset církev zřizovat například jako podnikatelské subjekty. Jde podle něj třeba o vzdělávací a zdravotní zařízení. Fakt, že novelu prosadili společně poslanci ČSSD a KSČM, je podle Talíře "bez komentáře". Již minulý týden Talíř uvedl, že "relevantní církve" považují současnou podobu novely za diskriminační. Dostál mu oponoval. "V žádném případě se nedotýká nikterak vysoké, možná až v Evropě příkladně vysoké úrovně náboženské svobody," prohlásil tehdy.