Zprávy | Z archivu rubriky


Baladickou groteskou Tanec hraček z dílny výtvarníka a experimentátora Petra Nikla odstartuje v úterý ve vídeňském divadle Brett Festival českého divadla (Theatersucht). Přehlídku vybraných představení, která mají přiblížit rakouskému publiku současnou českou divadelní scénu, připravilo České centrum ve Vídni. Festival potrvá do 3. listopadu. "V Čechách se hraje několik her rakouských autorů, každoročně se tam koná také festival německy mluveného divadla, ale v Rakousku, ve Vídni se s českým divadlem moc nesetkáte," řekl ČTK ředitel Českého centra Marcel Sauer. Festival je podle něho jakousi odpovědí na tuto skutečnost. "Rozsah jsme vybrali tak, aby byl jednak srozumitelný německému publiku, a abychom v co nejširším záběru představili současné české divadlo," dodal k rozpětí nabídky. V rámci více než dvoutýdenního programu se v rakouské metropoli představí vedle Nikla rovněž brněnské Divadlo Líšeň a Divadlo Buchty a loutky, na improvizaci sázející Divadlo Vizita a Divadlo bratří Formanů. Bílé divadlo z Ostravy uvede představení Ty, který lyžuješ, v němž šestice nahých "nepěstěných" herců pohybujících se neohrabaně po scéně na dřevěných lyžích ztvární příběh o zlhostejnění lidí otupovaných televizním molochem až k popření základních instinktů a přemýšlení. Soubor si získal nejedno uznání, například na festivalech v Německu, Polsku a v Maďarsku.

Nestraník a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn odejde do konce roku z vlády. Chce se věnovat své odborné kariéře. Nebude tak ani ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat za ČSSD. Jahn to oznámil na společné tiskové konferenci s premiérem a celostátním volebním lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Premiér řekl, že již jedná s člověkem, který by mohl Jahna ve vládě nahradit. Jeho jméno ale neprozradil. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude Jahn spolupracovat na přípravě volebního programu strany. Někteří sociální demokraté včetně Paroubka chtěli Jahna jako volebního lídra ČSSD v Praze. Po celý minulý týden ale sílily spekulace, že Jahn kandidaturu odmítne, neboť nesouhlasí se sbližováním ČSSD s KSČM a s tím, že by ČSSD mohla po volbách vládnout s podporou komunistů. Objevily se i zprávy, že skončí také ve vládě. Jahn dnes řekl, že jeho negativní postoj ke KSČM je znám, ale sbližování sociální demokracie s komunistickou stranou není důvodem jeho odchodu z vlády. Místopředseda ODS Petr Nečas dnes premiéra, který se rozhodl vést kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji, opět vyzval k volebnímu souboji s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v hlavním městě. "Je to výzva pro Paroubka, aby přestal utíkat a střetl se v přímém souboji s naším předsedou Mirkem Topolánkem," řekl ČTK Nečas. Topolánek změnu v čele pražské kandidátky nechtěl komentovat. "Pro sebe udělal (Jahn) dobře, to je jediný komentář, který mám," řekl lídr ODS ČTK. Úřadující předseda sociální demokracie Sobotka v tiskovém prohlášení uvedl, že ho rozhodnutí Jahna mrzí, ale že ho chápe. "Dohodli jsme se, že bude pokračovat naše spolupráce při přípravě volebního programu ČSSD pro volby v roce 2006," uvedl. Sociální demokracie je podle něj strana nadále otevřená nestraníkům. "Jsem přesvědčen, že pro Prahu najdeme stejně silného protikandidáta Mirkovi Topolánkovi, jakým byl Martin Jahn," uvedl Sobotka.

Šance prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha na křeslo ministra zdravotnictví po víkendovém sjezdu této stavovské organizace výrazně stouply. Rathovo svržení, jež připravovali jeho odpůrci, se nekonalo. Naopak většina delegátů mu dala důvěru, a tak se jeho pozice posílila. Pro premiéra Jiřího Paroubka to byl přesvědčivý signál, že Rath by jako schopný manažer mohl být ministrem zdravotnictví. Premiér také v neděli oznámil, že počet kandidátů na ministerské křeslo zúžil na dva, vedle Ratha je to ministerský náměstek Jiří Koskuba. Premiér chce od obou koncepci stabilizace českého zdravotnictví, poté se rozhodne, kterého z nich vybere. Řada delegátů sjezdu sice označila spojení funkce prezidenta profesní organizace a politické funkce ministra za neslučitelné, do usnesení se to však nedostalo. Pro malý počet přítomných delegátů v závěru jednání sjezd žádné usnesení přijmout nemohl.

Kritická slova adresovaná Rathovi, jež zazněla v prvních dvou dnech od řečnického pultu, se v neděli, kdy sjezd navštívil premiér, neozvala. Oponenti hovořili jen v kuloárech. Rath jednání plně ovládl a podle některých si připravoval půdu před vstupem na ministerstvo. Sjezd podle kritiků připomínal spíše předvolební shromáždění. "Proč já si tady připadám jako v lůnu sociální demokracie?" zhodnotil poklidnou sjezdovou atmosféru stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Pískot, jehož se dostalo Rathovi od nespokojených lékařů na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví před deseti dny, byl v neděli zapomenut. I když se ve sjezdové diskusi objevilo téma narůstajícího dluhu zdravotního pojištění, lékaři řešili především to, jak prosadit vydání nového seznamu výkonů, který zvyšuje cenu jejich práce. Místo dosavadních 140 korun by za hodinu práce dostali 464 korun. Pojišťovny varovaly, že když bude seznam bez úprav vydán, narostou jim výdaje až o 21 miliard. Nyní proteče zdravotnictvím 200 miliard korun, zadlužení již překročilo deset miliard.

Paroubek připomněl, že do systému přijde do konce roku 3,8 miliardy na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven a v příštím roce další 2,4 miliardy z navýšených plateb státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Premiér vyzval lékaře ke spolupráci na úsporných opatřeních, která by měla přispět k tomu, aby dluh pojištění postupně zmizel. Poděkoval lékařům, že i při nedostatku financí poskytují kvalitní péči svým pacientům. "Jsem vám vděčný za to, že jde pouze o krizi finanční, a ne krizi kvality a dostupnosti péče," řekl.

Lékaři měli v diskusích výhrady k připravovanému zákonu o zdravotnických zařízeních, který podle nich neposkytuje dostatečnou ochranu malým ambulancím a zvýhodňuje neziskové nemocnice. "Až bude nový ministr zdravotnictví, zákon dozná jistě určitých změn," ubezpečil lékaře Rath. Za jediný Rathův neúspěch na tomto sjezdu lze označit to, že se mu nepodařilo prosadit zrušení limitu dvou volebních období. Až mu za dva roky skončí mandát, nebude už moci znovu kandidovat. Rath stojí v čele komory od roku 1998.