Zprávy | Z archivu rubriky


Turisté ze sousedních zemí jezdí nejčastěji do Česka odpočívat a poznávat. Hodně jich přijíždí také ke známým a příbuzným, na služební cesty a kulturní nebo sportovní akce. Naopak málo cizinců do České republiky cestuje na aktivní dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 8000 Rakušany, Němci, Poláky a Slováky prováděla vládní agentura CzechTourism. Výsledky zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Cizinci vnímají Českou republiku jako bezpečnou zemi s bohatou historií. Již méně příznivou zprávou je, že turisté na Česko nahlížejí poměrně konzervativně, tedy jako na pobytovou zemi, jež není příliš lákavá pro turisty, kteří cestují za aktivní dovolenou, řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Zde je podle něho prostor pro lepší propagaci.

Loni Česko podle statistik a odhadů CzechTourismu navštívilo asi osm milionů cizinců, meziročně jich přijelo o 19 procent více. Z nich téměř dva miliony tvořili Němci, 800.000 Slováci, 400.000 Poláci a necelých 300.000 Rakušané. Podle Martínka jsou to poměrně pozitivní výsledky - žádná jiná země EU totiž nezaregistrovala tak vysoký meziroční nárůst počtu příjezdů cizinců. Letos ministerstvo pro místní rozvoj očekává, že se růst zpomalí na deset procent.

Hosté z okolních zemí přijíždějí na dovolenou do ČR zhruba na 11 až 13 dní, Němci někdy až na třítýdenní pobyty. Dopravují se hlavně soukromými auty, autobusová doprava je na ústupu. Němci i Rakušané vynaloží velkou část peněz na svou českou dovolenou již doma. Kupují totiž pobyty all inclusive, a na místě tak utratí méně. Česko je u Němců sedmým nejčastějším cílem dovolené, u Rakušanů osmým, u Slováků pátým a u Poláků dokonce prvním.

Humanitární organizace ADRA vybuduje v nejlidnatější oblasti Keni ambulanci. Zdravotnické zařízení se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vznikne ve vesnici Itibo. Lidé z okolí tam nejvíce trpí malárií, AIDS, onemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami. Novinářům to řekla zdravotní sestra Milena Kalhousová, která v Keni společně se zdravotníkem Alešem Bártou místo pro vznik ambulance hledala. Čeští zdravotníci během své měsíční mise navštívili osm míst, například největší chudinskou čtvrť na světě u Nairobi, kde žije více než milion lidí hluboce pod hranicí bídy. V jihovýchodní části Keni monitorovali situaci sirotků a dětí nakažených virem HIV. Po celou dobu pobytu v případě nutnosti poskytovali zdravotní pomoc.

Ambulance vznikne uprostřed vesnice na pozemku, na kterém již nyní stojí několik budov pro zdravotnickou péči. Objekty jsou ale zchátralé. Stavba i zprovoznění ambulance a rozestavěné porodnice přijde zhruba na 250.000 korun. V centru najdou práci až dva lékaři, dvě zdravotní sestry a laboranti. "Pokud by byl zájem, mohou zde pracovat i čeští lékaři, kteří by se zde věnovali studiu tropické medicíny," dodal Bárta.

Misi do Keni podpořila 200.000 korunami zlínská pobočka ADRA, jež peníze uvolnila ze svého speciálního projektu ADRA ÚL. Projekt se snaží o rozšiřování sítě drobných dárců, z jejichž příspěvků se vytváří takzvaný pohotovostní fond. Přispívá do něj pravidelně zhruba 850 dárců z Česka.