Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus ve středu ukončil třídenní návštěvu Islandu, stejně jako většinu jiných zahraničních cest, setkáním s krajany. "Některé z nás sem přivedlo nadšení pro Island, někoho práce nebo partneři," řekla ČTK šachistka Lenka Ptáčniková, která na tomto ostrově žije pět let. Na Islandu si nejvíc pochvaluje životní volnost, kterou jí země poskytuje. "Člověk tu může být víc svůj, v České republice je víc tlačený dělat to, co dělají ostatní. Tady se může trochu víc projevit," uvedla. Stejně jako většina dalších krajanů si pochvaluje typickou islandskou "pohodovost", to že zde lidé plánují vše na poslední chvíli a nic není příliš velký problém. Na Islandu žije asi 80 českých krajanů. Mnohem víc je zde Poláků - asi 3000. Ti jsou často zaměstnáni v rybářství.

Václav Klaus přiletěl na Island v neděli večer. Během oficiální části návštěvy se zde setkal se svým protějškem Ólafurem Ragnarem Grímssonem a premiérem Halldórem Ásgrímssonem. S oběma mluvil o bilaterálních vztazích i otázkách spojených s Evropskou unií. Klaus se domnívá, že Island již požívá díky svému členství v Evropském hospodářském prostoru nejdůležitější výhody plynoucí z integračního procesu. Požádá-li nicméně tato ostrovní země o vstup do EU, Česká republika její členství uvítá, soudí hlava českého státu. Klaus také v úterý povečeřel s ministrem zahraničí Davídem Oddssonem, který je odpůrcem vstupu své země do unie. Oficiální část Klausovy cesty skončila v úterý večer. Ve středu český prezident ještě navštívil geotermální lázně Modrá laguna a spolu s manželkou Livií se zúčastnil oběda, který uspořádala mezinárodní Montpelerinská společnost liberálních ekonomů.

Fotbalový útočník Milan Baroš podepsal v úterý čtyřletou smlouvu s Aston Villou, kam přišel z Liverpoolu. Přestupová částka činí 9,6 milionu eur (zhruba 284 milionů korun). Baroš se tak stal sedmým nejdražším hráčem v historii českého fotbalu. Před čtyřmi lety při přestupu na Anfield Road za něj Baník Ostrava inkasoval kolem 180 milionů korun. V Aston Ville se Baroš sejde s krajanem Patrikem Bergrem, s nímž nastupoval už v Liverpoolu.

Úterním podpisem smlouvy s birmighamským klubem se uzavřela dlouhá sága. Český reprezentant řešil svou budoucnost v Liverpoolu od předminulé sezony, kdy jej nestavěl Francouz Gérard Houllier. Barošovi nepomohla ani Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce mistrovství Evropy, ani změna trenéra. Rafael Benítez dal několikrát jasně najevo, že s třiadvacetiletým útočníkem v budoucnu nepočítá.

Od začátku přestupního období v červnu tak Baroš s manažerem Pavlem Paskou řešili záplavu nabídek. Postupně zkrachovala jednání s Valencií, Lyonem, Schalke a dalšími uchazeči, nejvytrvalejší byl zájem Aston Villy. Před několika dny se pro jeho přestup z Liverpoolu vyslovil i reprezentační kouč Karel Brückner.

Liverpool, v jehož dresu na jaře Baroš korunoval téměř čtyřleté působení triumfem v Lize mistrů, opustil bez výčitek. "Přestup do Villy pro mě není krok zpátky. Je to kvalitní klub a budu tam mít lepší pozici," citoval jej server uefa.com. Za Liverpool odehrál v lize 68 zápasů, v nichž nastřílel 19 branek.

Církev chce zpět Františkánskou zahradu v centru Prahy v těsném sousedství Václavského náměstí. Provincie bratří františkánů podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na určení vlastnictví pozemků veřejně přístupné zahrady. Soud vyhověl jejímu návrhu na předběžné opatření, aby zabránil první městské části v plánovaném rozšíření dětského hřiště, informoval v úterý starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Záměr církve potvrdil ČTK provinciál františkánů Jan Dohnal. Františkáni, kteří působili v klášteře Panny Marie Sněžné na Novém Městě až do komunistického záboru v roce 1950, chtějí aby jim byly vráceny pozemky, které jim staletí patřily. Na péči o zahradu ale nemají dost peněz. Starost o park chtějí proto svěřit někomu jinému. V tuto chvíli ještě nevědí, kdo by to měl být. "Mohla by to být třeba i první městská část," poznamenal Dohnal.

Církev o restituci pozemků původně nepožádala. Domluvila se s Prahou 1 na tom, že městská část obnoví park a bude se o něj starat. Současné vedení Prahy 1 ovšem zatím neví, zda byla dohoda stvrzena písemně. Zahradu v současné době vlastní hlavní město, které ji předalo do správy Prahy 1. Městská část už investovala do obnovy parku v 90. letech miliony korun. Jen běžná údržba ji ročně vyjde na dva miliony korun. Spor vypukl podle starosty v okamžiku, kdy se Praha 1 rozhodla rozšířit hřiště pro nejmenší děti, a to na nevyužitý pozemek podél zdi kláštera. Předpokládá, že se soudní řešení potáhne léta a zablokuje budování zóny pro maminky s dětmi v části metropole, kde je jen málo míst, kde si mohou děti hrát.

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, stíhaný za sex s nezletilými dívkami, odletěl v úterý v podvečer z České republiky. Sáního v pondělí Nejvyšší soud propustil z vazby a zároveň umožnil předání jeho případu do Kataru. "Bylo mi řečeno, že ihned po příletu do Kataru bude Sání vyslechnut," uvedl jeho obhájce Josef Lžičař.

Nejvyšší soud svým verdiktem vyhověl návrhu ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Sání byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Soud o Sáního vině a trestu jednal přesto, že Němec krátce po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a poté i Městský soud v Praze však označily Němcův postup za nezákonný a v řízení pokračovaly.

Verdikt Nejvyššího soudu si z Kataru přijela do Česka vyslechnout početná suita. "Bylo tu tak deset až patnáct lidí, z toho tři Sáního bratři. Většina této skupiny odletěla se Sáním," uvedl Lžičař. Katarský princ opustil brány pankrácké věznice v pondělí večer, noc strávil v hotelu. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna s ním byl neustále katarský doprovod, včetně prvního náměstka nejvyššího katarského žalobce.

"Katarská strana mi slíbila, že mi o vyšetřování bude podávat informace," řekl advokát Lžičař. Katar se zavázal, že bude informovat také ministerstvo spravedlnosti. Sáního stíhání je v Česku přerušeno. Pokud Katar nedodrží sliby, může být obvinění zase obnoveno a české úřady mohou žádat Sáního vydání.

Katarské úřady podle Dimuna před několika měsíci zahájily Sáního stíhání za přečiny spáchané v ČR. Mluvčí už dříve řekl, že v Kataru mu hrozí až doživotí. V Česku by mohl dostat nejvýše osm let. Téměř rok si odpykal ve vazbě, která se do trestu započítává. Navíc by mohl po půlce trestu požádat o podmíněné propuštění. Pokud by trest 2,5 roku nabyl právní moci, Sánímu by zbývaly pouhé tři měsíce vězení. Sání přesto chce být do Kataru vydán. Objevují se proto spekulace, že má v Kataru jako člen královské rodiny imunitu a vězení mu nehrozí. Sání je bratrancem katarského emíra.

Lžičař řekl, že český stát nezákonně omezil osobní svobodu jeho klienta, a ten by tak mohl podat žalobu o náhradu škody či ušlého zisku. Měsíčně si prý jako podnikatel vydělal až 60.000 dolarů (téměř 1,5 milionu korun). "Zatím se však k této možnosti nevyjádřil, chce si vše dobře promyslet," uvedl advokát.