Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalová reprezentace za sebou má možná nejtěžší krok za poslední čtyři roky, ve kterých ji vedl z lavičky Karel Brückner. Středeční výhra nad Finskem ale znamená pro národní tým ještě mnohem více než jen přiblížení se vysněnému postupu na mistrovství světa. Zastavila totiž herní i výsledkový propad, který reprezentaci v poslední době zastihl. Brückner si při tradičním pozápasovém hodnocení pochvaloval především soustředění a jistotu, s níž jeho svěřenci za těžkým úkolem šli. "Byla to skutečně dobře odvedená práce se vším všudy. Byly vidět odhodlání, s jakým tým pracoval, a také kvalita, nesmírná kvalita," zopakoval kouč hlavní přednosti, které jeho svěřence nejvíce zdobily. Nechtěl se pouštět do hodnocení, zda šlo o nejtěžší zápas kvalifikace. "Co se týče psychiky, bylo to určitě nejsložitější, ale k rozboru celé kvalifikace potřebuji ještě čas. To nedokážu udělat nyní, pár hodin po zápase," vysvětloval trenér, který si prý všechny důležité věci probere teprve v období před baráží.

Bude se vracet i k duelu ve Finsku, kde překvapivě postavil do útoku Tomáše Juna. Jenže jeho zařazení sám považuje za naprosto samozřejmou věc. "Byl jediným zdravým útočníkem, navíc v našem výběru není náhodou. Do ofenzivy vybíráme hráče kvůli tomu, jak se dokáží vyrovnávat s takovými zápasy. Máme nadstandardní interní vztahy s vedením jednadvacítky," pochvaloval si spolupráci s juniorskou rezervou, z níž Jun během kvalifikace do mužstva přešel, stejně jako třeba Sivok. Milan Baroš prý byl sice v případě kritického vývoje utkání připraven nastoupit, ale trenérovi se to příliš nezamlouvalo. "Byl to hodně důležitý zápas, ale ani mistrovství světa by nemělo stát nad zdravím hráče," uvedl kouč a byl rád, že se zápas vyvíjel podle nejoptimističtějších plánů, v nichž útočník Aston Villy hrál pasivní roli.

Důležitou zprávou z utkání pro Brücknera také bylo, že tým dokázal po půl roce udržet znovu čisté konto. "V posledních zápasech jsme inkasovali takřka z každé akce, a proto bylo důležité, abychom v tomto směru byli úspěšnější," řekl trenér. "Snažili jsme se hráče usměrnit, aby nepodcenili jedinou akci, i když výsledek vypadal jasně. Na žádnou exhibici nebyl čas," dodal Brückner.

Zkušeného trenéra stál zápas hodně psychických sil, stejně jako jeho svěřence. I proto už na letišti naznačil, jak moc se těší na dvoudenní odpočinek na chalupě. "Budu meditovat, trošku se v ústraní uklidním, budu s rodinou," svěřil se Brückner. Z klidu ho prý nevyruší ani páteční losování baráže. Sám nemá zájem do Curychu cestovat a nemá prý ani oblíbeného soupeře. "Takové spekulace nemají význam, začnu se o soupeři bavit až ve chvíli, kdy budu znát jeho jméno," odmítl kouč úvahy. Připustil však, že jeden potencionální soupeř ho nenechával v klidu spát. "Nechtěl jsem Iry, ti mě tam strašili. Naštěstí s nimi už hrát nemůžeme," uzavřel trenér své hodnocení.

Česko od čtvrtka zakázalo dovoz drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit z Rumunska, kde nové testy potvrdily výskyt viru ptačí chřipky. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že postup je v souladu s opatřením Evropské komise. V pondělí bylo stejné omezení přijato vůči Turecku. Ve čtvrtek Evropská komise oznámila, že tam byl zjištěn virus ptačí chřipky H5N1, který může být nebezpečný pro člověka. V případě Rumunska bude podle EK třeba provést ještě další testy, aby se zjistilo, zda tam byl také zavlečen tento virus.

Veterinární správa podle Dubna nebere riziko zavlečení ptačí chřipky na české území na lehkou váhu a posiluje preventivní opatření. "V žádném případě ale není na místě vyvolávat paniku, jako by již ptačí chřipka byla za dveřmi," dodal.

SVS posiluje vyšetřování chované drůbeže i volně žijících ptáků. Od počátku roku do konce srpna veterináři provedli 363 vyšetření v chovech, a to s negativním výsledkem. Evropská komise schválila další monitoring, v jehož rámci se počítá od září do března příštího roku s vyšetřením 2250 ptáků z 91 hospodářství, což je prakticky polovina registrovaných chovů. Vzhledem k nákazové situaci ve světě se zesiluje také prověřování volně žijících ptáků. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Zabavují se rovněž rizikové potraviny k osobní spotřebě, a to na vstupních místech do EU. Pro Česko je tímto místem letiště Ruzyně.

Pokuta, kterou hrozí Evropská komise novým členským zemím EU za údajné nadměrné zásoby zemědělských produktů při vstupu do unie, je hloupost. Shodli se na tom při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně premiér Jiří Paroubek a místopředseda dolní komory a opoziční ODS Ivan Langer. Evropská komise podle neoficiálních zdrojů napočítala Česku pokutu až 47 milionů eur (cca 1,4 miliardy korun). "V zásadě s panem místopředsedou souhlasím. Je to absurdní a samozřejmě hloupé, stupidní," prohlásil Paroubek. Připomněl, že pokuta za nadlimitní zásoby byla předběžně uložena všem deseti novým členským zemím unie v celkové výši přes 380 milionů eur letos v červenci. Ministři zemědělství dotčených zemí v září zpochybnili výpočty návrhů pokut. Požádali mimo jiné o prokázání narušení jednotného trhu unie nadlimitními zásobami a vysvětlení právní opodstatněnosti postupu Evropské komise. Komise následně nové země ubezpečila o tom, že údaje jsou prozatímní a že se o nich bude dále jednat.

Česko ani ostatní nové členské země zásoby nepovažují za nadlimitní, neboť "nebyly vytvořeny za účelem spekulace, ale za účelem překlenutí období pro přizpůsobení se novým obchodním podmínkám Evropské unie". Cílem nebylo narušení trhu Evropské unie, dodal Paroubek. "Myslím, že celá věc je jasná, zkrátka platit nebudeme nic," dodal.

"Jsem také přesvědčen, že bychom neměli platit nic," přitakal Langer. Pozastavil se ale nad EU s ohledem na to, že se kvůli "žampionům v octě" musejí scházet představitelé členských zemí unie a řešit, jestli mají platit "nějakým hloupým evropským byrokratům" miliardy korun. "Vy si to možná pamatujete více a lépe než já, ale ani za RVHP jsme nemuseli hlásit do Moskvy svým soudruhům, kolik že máme zásob čeho," poznamenal Langer.