Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna ve středu schválila celkové příjmy a výdaje státního rozpočtu na příští rok včetně schodku ve výši 74,4 miliardy korun. Rozpočet počítá s příjmy 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun. O množství peněz pro jednotlivé resorty a také o konečném schválení rozpočtu ale rozhodne až koncem roku. Pro letošní rok byl schválen schodek 83,6 miliardy korun.

Rozpočet v prvém čtení podpořili podle očekávání strany vládní koalice. Ze 193 přítomných poslanců zvedlo pro tento klíčový zákon ruku 98 vládních poslanců. Proti bylo 57 poslanců ODS. Komunisté se hlasování zdrželi. K přijetí usnesení bylo zapotřebí nejméně 97 hlasů. Nyní budou jednotlivé rozpočtové kapitoly projednávat příslušné výbory. V takzvaném druhém čtení poslanci přesouvají finance mezi resorty. Ve třetím čtení bude sněmovna o navržených změnách hlasovat. Rozpočet pak ještě musí podepsat prezident republiky. Senát o rozpočtu nejedná.

Proti předloženému návrhu rozpočtu vystupovali především poslanci ODS, výjimečně pak komunisté. Z menších vládních stran promluvil jen předseda poslaneckého klubu US-DEU Vlastimil Ostrý. Lidovci do debaty vůbec nezasáhli. Za vládu rozpočet obhajoval výhradně ministr financí Bohuslav Sobotka. Stínový ministr a předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že rozpočet je rozpočtem volebním, přičemž jeho jediným cílem je zajistit si přízeň voličů. "Je to rozpočet nezodpovědný," řekl Tlustý. Kritizoval také zvyšující se zadlužení státu. ČSSD se podle něj ke dluhům státu staví stejně jako ke dluhům své strany. "Nepálí-li vás dluhy vlastní, proč by vás pálily dluhy cizí, občanů této země. Na dluhy se podle vás není třeba dívat, jsou to, jak říkával bývalý premiér Špidla, jakési účetní operace, peníze, které nikoho skoro nezajímají," řekl Tlustý.

Kriticky na rozpočet nahlížejí i komunisté. "Pokud vycházíme z priorit hospodářského a sociálního programu KSČM, je zřejmé, že takto založený státní rozpočet nepřinese ani v roce 2006 výraznou změnu ve zvyšování životní úrovně většiny občanů. Ale doufám, že přispěje k posílení dlouhodobější tendence ke stabilnímu a robustnímu ekonomickému růstu," řekl jejich ekonomický expert Svatomír Recman. Dodal, že z pohledu poslaneckého klubu KSČM je návrh rozpočtu spíše pravicový a nenaplňuje dostatečně volební program KSČM. "I když musím říci, že oproti návrhu rozpočtu na léta 2003, 2004 i 2005 vnímají komunisté určitý mírný posun ve směru našeho volebního programu," podotkl Recman.

Návrh zákona počítá s tím, že schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 procenta HDP. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česko dohodlo s Evropskou unií a který má zemi přiblížit k přijetí společné evropské měny. V rozpočtu je také podle ministra financí Bohuslava Sobotky dostatek prostředků na spolufinancování projektů EU. ČR podle něj v roce 2006 získá od EU získá zhruba 20 miliard korun. Rozpočet také zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů", a to o 4,9 procenta. Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Rozpočet také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší o 4,5 procenta objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře.

Čeští fotbalisté ve Finsku zvládli závěrečný zápas kvalifikace o postup na mistrovství světa a po vítězství 3:0 si zajistili účast v baráži. Dvě ze tří branek vstřelili Heinz s Junem, útočné hroty z turecké ligy, třetí přidal Rosický. Brücknerovi svěřenci nyní budou netrpělivě očekávat páteční los, který jim určí posledního soupeře v boji o šampionát v Německu. Rozhodující zápasy se budou hrát 12. a 16. listopadu.

Trenér Brückner udělal v základní sestavě čtyři změny a hlavní zprávou pro české fanoušky bylo potvrzení absence Milana Baroše. Stav zraněné achilovky dravého útočníka do základní jedenáctky nepustil, i proto vůbec poprvé vyšlo místo v reprezentaci od první minuty na Tomáše Juna. Jak se ukázalo, sázka na útočníka Trabzonsporu trenérovi vyšla dokonale. Ve druhé minutě sice dvěma stovkám českých fandů v hledišti zatrnulo po Kuivastově hlavičce, ale gólman Čech spoluhráče v důležitém momentu podržel. A pak už přišla velká chvíle dvaadvacetiletého útočníka. V šesté minutě mu Šmicer posunul míč, Jun si zaběhl za domácí obranu a v souboji s brankářem vstřelil gól, který rozhodl o vývoji utkání.

Poločasový jednobrankový stav se změnil brzy po přestávce. A znovu k tomu došlo v šesté minutě po výkopu: Marešův centr vrátil střídající Kopteff jen k Rosickému, který se dvacet metrů od branky opřel do míče a jeho přízemní rána skončila v síti. Dortmundský záložník tak oslavil jubilejní 50. start v reprezentaci a definitivně nechal zapomenout na neproměněnou penaltu proti Nizozemsku. Finové nechtěli utrpět doma debakl a vsadili na riskantnější pojetí, které hrálo Čechům do karet. Umně kombinovali uprostřed hřiště a vyráželi do brejků. Po jednom z nich Poborský uvolnil na hranici šestnáctky Heinze a jeho střela z dvaceti metrů přinesla definitivní klid pro české barvy. V poslední minutě navíc Polák nastřelil břevno.

Skupina českých lékařů, zdravotních sester a hasičů s vybavením odletěla do Pákistánu. Země o zahraniční pomoc požádala poté, co ji minulý víkend zasáhlo silné zemětřesení. Záchranný tým odletěl armádním speciálem z pražské Ruzyně ve středu po poledni. Armádní Tu-154 proti původním plánům neodvezl humanitární pomoc, místo toho byl plně naložen vybavením nutným pro práci lékařů a hasičů. Meziresortní krizový štáb totiž operativně vyhověl žádosti pákistánské vlády a do postižené oblasti poslal plně funkční polní zdravotnické zařízení s veškerým zázemím včetně 30 lůžek. Spací pytle, konzervy a další humanitární pomoc se do letounu už nevešly, Česko je do regionu zřejmě pošle později. Tým čtrnácti civilních a vojenských lékařů a devět pražských hasičů, jejichž úkolem bude stavba stanů a dohlížení na chod ambulance, má v severním Pákistánu pracovat pět dnů. Pokud bude nutné misi prodloužit, přijede nová skupina, uvedl před odletem letadla náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Lékaři z trauma týmu brněnské Úrazové nemocnice, školeného na podobné krizové situace, ČTK řekli, že zatím není jasné, kde přesně v Pákistánu budou pracovat. "Vlastně nevíme, do čeho jdeme," poznamenal lékař Luděk Macků. Lékaři se specializují například na léčbu zlomenin, amputaci končetin, poranění hrudníku či břicha. Podle jeho kolegy Martina Kelbla ani nevědí, jak se v Pákistánu dorozumí, protože většina obyvatel, zvlášť v odlehlejších oblastech, neumí anglicky. Pomoci by podle něj mohla spolupráce se záchrannými týmy z jiných evropských zemí, například z Británie či Francie.

Česká asistence bude uhrazena z 25 milionů korun, které na humanitární pomoc vyčlenila vláda. Pákistán navíc požádal libereckou humanitární organizaci Hand for Help o vyslání její dětské ordinace. Asi 30 záchranářů by mohlo vycestovat příští týden.

Prezident Václav Klaus na návrh premiéra Jiřího Paroubka odvolal ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Paroubek se rozhodl odvolat Emmerovou s ohledem na současnou napjatou situaci ve zdravotnictví. Premiér má za Emmerovou dva náhradníky, jejichž jména ale nesdělil. Za žhavého kandidáta je považován prezident České lékařské komory David Rath, který je ochoten funkci přijmout. Než bude jmenován nový ministr, povede resort ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Odvolání Emmerové bylo překvapivé, neboť premiér dosud požadavky na její demisi odmítal. Tvrdil, že si nenechá diktovat, jak má postupovat v personálních věcech. Ve středu ale přiznal, že o novém vedení ministerstva uvažoval delší dobu. Šedesátiletá Emmerová opouští křeslo ministryně po 14 měsících ve funkci. Znamená to pro ni odchod z vysoké politiky, protože není poslankyní ani senátorkou a nemá ani jinou funkci. Paroubek sice řekl, že s ní počítá pro další funkce, konkrétní ale nebyl. Nevidí například důvod, proč by Emmerová neměla být jedničkou plzeňské kandidátky ČSSD, nepovažuje ji totiž za neúspěšnou ministryni. Má ale pocit, že ministerstvo teď potřebuje změnu.

S Emmerovou se Paroubek sešel ve středu ráno, oznámil jí, že ministerstvo potřebuje nové vedení, a poděkoval jí za práci, kterou v čele úřadu odvedla. Hned poté odeslal návrh na její odvolání prezidentovi. Václav Klaus sledoval poslední vývoj ve zdravotnictví se znepokojením. O problémech s financováním resortu jednal v pondělí v Lánech s hejtmany a plánoval i setkání s Emmerovou. "Základní problém zdravotnictví je neřešen a volí se laciná populistická gesta, která situaci vyřešit nemohou," prohlásil po pondělní schůzce s hejtmany. Paroubek na to reagoval slovy, že Klaus se měl do řešení situace ve zdravotnictví vložit v době, kdy byl předsedou vlády.

Česká republika není připravena na přijetí eura, řekl na bankovním semináři člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. Podle něj se státní instituce musejí vyrovnat především s tím, že po přechodu na společnou evropskou měnu přijdou o měnovou politiku, kterou dosud vykonává ČNB. Stát poté bude muset centrální banku zastoupit, na což ale zatím není připraven.

Ministra financí Bohuslava Sobotku Řežábkovo vystoupení pohoršilo, poškozuje podle něj Česko v zahraničí. "Vystoupení pana Řežábka je pohoršující. Udělal tím ostudu České národní bance, protože Česká národní banka se dohodla s premiérem a ministerstvem financí (na tom), že budeme společně prosazovat termín přistoupení k jednotné evropské měně v roce 2010," řekl na dotaz ČTK Sobotka. Řežábek dodržení tohoto termínu vidí pesimisticky, bez reforem to prý bude možná o dost později. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma by si měl podle ministra udělat pořádek. "Není možné, aby jednotliví členové bankovní rady vystupovali s takovými názory a poškozovali Českou republiku v zahraničí," uvedl Sobotka.

Řežábek se domnívá, že existují i technické problémy přijetí eura. Státní instituce totiž při samotném přechodu na euro budou muset po nějaký čas pracovat s korunou i s eurem najednou. Na to však nejsou technicky vybavené. "I poslední mateřská školka se s tím bude muset vyrovnat. Státní systém o těchto technických problémech, na které není připraven, vůbec nezačal diskutovat," řekl člen bankovní rady.