Zprávy | Z archivu rubriky


KSČM by měla podat trestní oznámení na senátora ODS Josefa Pavlatu a senátora za Zelené Jaromíra Štětinu za to, že označili KSČM za zločineckou organizaci, řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v diskusním pořadu české soukromé televize Prima. Ze stejného důvodu už komunisté podali trestní oznámení na předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Jsem pro trestní oznámení už jen proto, aby se upozornilo, že nelze bezostyšně urážet kohokoli jakýmkoli způsobem," uvedl v televizi Kováčik. Podle něj se senátoři svými výroky zřejmě dopustili šíření nenávisti.

Kalousek již dříve prohlásil, že se klidně vzdá své poslanecké imunity a bude před soudem své výroky obhajovat. Komunistická strana Československa se dopouštěla zločinů, což je jasně řečeno v platných zákonech, argumentuje šéf lidovců a dodává, že sám předseda komunistů Vojtěch Filip přitom označil KSČM za přímého pokračovatele KSČ. Komunisté zase výroky pravicových politiků považují za vyvolávání nenávisti k určité skupině obyvatelstva pro politické přesvědčení.

Senát ve čtvrtek díky podpoře svých pravicových členů navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, iniciovanou Štětinou a dalším senátorem Martinem Mejstříkem, která by české komunisty přinutila ke změně názvů a dokumentů, nyní dostane k projednání sněmovna. V ní má ale většinu levice, která asi těžko umožní její přijetí.

Případnou investici jihokorejské automobilky Hyundai v Česku lze označit za veřejný zájem, uvedl v diskusním pořadu TV Nova ministr průmysl a obchodu Milan Urban. Naopak stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to odmítl. V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona o vyvlastňování pozemků, kterým chce vláda urychlit výstavbu projektů ve veřejném zájmu. "Je veřejným zájmem, aby regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti se vyrovnávaly," uvedl Urban. Podle svých slov ale preferuje dohodu mezi státem, krajem a vlastníky půdy a věří že k ní dojde. Případné vyvlastňování by bylo za tržní úhradu, zdůraznil. Na severní Moravě jsou tři průmyslové zóny" Nošovice, Dolní Lutyně a Mošnov. "Myslím, že dokonce roku jedna z těch zón připravena bude," řekl ministr s tím, že na tento účel je dostatek peněz.

Podle Římana je severní Morava, kam by investice mohla směřovat, regionem, který potřebuje impulz a ten by Hyundai přinesl. Investici by uvítal, ale ne za každou cenu. Pokud jde o pozemky, musí se podle něj dospět k dohodě. Říman dále uvedl, že ODS by zrušila investiční pobídky pro některé vybrané skupiny a nahradila je pobídkami pro všechny v podobě jednoduššího daňového systému a zjednodušené byrokracie. Dosavadní smlouvy uzavřené s investory by byly dodrženy.

Nová továrna automobilky Hyundai Motor má mít roční kapacitu asi 300.000 vozů. Korejci chtějí do její výstavby investovat v přepočtu 30 miliard korun. Kromě České republiky zvažují také Polsko a Slovensko. Rozhodnout by se zřejmě mělo do konce roku.

Český film Zdroj, který se zabývá těžbou ropy v ázerbájdžánském Baku, získal v Českém Krumlově Velkou cenu Ekofilmu. Tento mezinárodní festival, jehož 31. ročník po celý týden představoval na jihu Čech filmy o životním prostředí a přírodním a kulturním dědictví, vyvrcholil v sobotu večer v Českém Krumlově vyhlášením výsledků. Porota ocenila, že dokument Zdroj režiséra Martina Marečka, který je spolu s Martinem Skalským i autorem scénáře, se s minimálními finančními a výrazovými prostředky dotkl závažného tématu korupce, která s těžbou ropy souvisí. "Tvůrci riskovali spory se státními orgány cizího státu, šli na doraz, jak toto téma zpracovat. Použili různé způsoby skrytého snímání a ukázali, že korupce nemá hranice," řekl ČTK člen mezinárodní poroty architekt Vlado Milunič.

Snímek Zdroj vznikl vlastně náhodou, když chtěl režisér Mareček pořídit jen několik záběrů ropných polí v Ázerbájdžánu. Když ale tvůrci na místě viděli zdevastovanou krajinu a zjistili, co se kolem těžby ropy děje, jak se staví obří ropovod, zaimprovizovali a pustili se do natáčení materiálu pro celovečerní dokument. Zdroj už získal cenu na filmovém festivalu v Lipsku.

Zvláštní cenu mezinárodní poroty dostal slovenský cestopis Amazonia Vertical režiséra Pavla Barabáše o dobrodružné horolezecké výpravě do Amazonie s připomenutím negativního zacházení člověka s živočišnými druhy. Mezi dokumenty vyhrál téměř dvouhodinový brazilský film Estamira vyprávějící o ženě, která už několik let žije na rozsáhlém smetišti blízko Rio de Janeira. V kategorii publicistika, zpravodajství byly nejúspěšnější české filmy Ivana Bareše Jezy 1 a 2, které naznačují způsob, jak vyřešit problém dopravy zboží vodní cestou. Ve volné tvorbě uspěl dvouminutový indický film Deštník, mezi vzdělávacími pořady se porotě nejvíc líbil rakouský snímek Mravenci - Tajná síla přírody. Cenu za scénář získali Vít Klusák a Filip Remunda za film Český sen.

Letošní ročník byl mimořádný tím, že se na něj přihlásilo nejvíc snímků v dosavadní historii této přehlídky, a to 167 titulů ze 34 zemí světa. Komise z nich vybrala 46 do soutěže.

Na 20.000 lidí zahynulo a přes 42.000 je raněno po zemětřesení, které v sobotu zasáhlo pomezí Pákistánu a Indie a projevilo se i v Afghánistánu. Naprostá většina obětí, přes 19.000 je v severním Pákistánu, kde byly některé vesnice srovnány se zemí. Pákistán hovoří o největší katastrofě ve své novodobé historii a naléhavě žádá svět o nákladní vrtulníky, aby se záchranáři mohli dostat do odlehlých oblastí. OSN již začala koordinovat pomoc, některé státy do Pákistánu vyslaly záchranáře.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně otřáslo v sobotu ráno severem Pákistánu, severozápadní Indií a východním Afghánistánem. Otřesy trvaly bez přerušení tři minuty. V následujících 24 hodinách seizmologové naměřili dalších 45 otřesů, některé až o síle šesti stupňů. Lidé jsou proto stále vyděšeni, v noci na neděli mnozí spali navzdory špatnému počasí venku a bojí se vrátit do poškozených staveb.

Nejpostiženější je pákistánská část Kašmíru a její středisko Muzaffarábád. Podle armády je zde zničena polovina domů a jenom v tomto městě zahynulo 11.000 lidí. Podle místních úřadů se katastrofa týká území s 2,4 milionu lidí a z nich polovina je postižena. Člen místní správy pákistánského Kašmíru odhadl, že počet obětí možná dosáhne až 30.000. Zemětřesení mělo epicentrum asi 100 kilometrů severně od Islámábádu.

Značné škody hlásí také Indie. V její části Kašmíru zahynulo přes 500 lidí. Otřesy zaznamenali také občané východního Afghánistánu; zahynuli tam čtyři lidé.

Vláda chce do Česka lákat investory i ze zemí mimo Evropskou unii. Jde jí zejména o ruské, čínské, japonské, ale i indické investory. V diskusním pořadu České televize to řekl premiér Jiří Paroubek. "My usilujeme o to, aby k nám přišli investoři nejen z Evropské unie, ale také nově z Ruska. Proto je tady ten ruský investor, který vyhrál soutěž na Vítkovice Steel (ruská společnost Evraz Holding)," řekl. V jednání jsou podle něj i možné investice čínských firem. Investice korejské automobilky Hyundai, která by chtěla postavit závod v Moravskoslezském kraji, není podle Paroubka jistá, ale označil ji jako "80procentní".

Cestu ke snížení nezaměstnanosti vidí hlavně v urychlení hospodářského růstu. "Ten hospodářský růst je dneska na pěti procentech. My si myslíme, že se dá ještě urychlit," řekl. Dalším způsobem jsou podle premiéra investiční pobídky a noví zahraniční investoři, od kterých pak získají práci české malé a střední firmy.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas, který se v debatě s Paroubkem utkal, řekl, že ODS bude místo investičních pobídek prosazovat systém obecné podpory investic založený na změnách například v daňové nebo právní oblasti. Odvolal se přitom na tři roky starou zprávu agentury CzechInvest, podle níž je základním motivem pro zahraniční investory geografická poloha ČR, kvalifikovaná síla, stav infrastruktury a až na čtvrtém místě jsou teprve investiční pobídky.