Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna jednohlasně požádala vládu, aby do příští schůze poslanců připravila komplexní zprávu o zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Už v úterý se na toto téma začalo ve sněmovně diskutovat. Poslanci sice souhlasili s termínem podání analýzy, více než hodinovou rozpravu ale vyprovokovala slovní přestřelka poslance ODS Ivana Langra a premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Nikdo nenavrhl, aby sněmovna už tento týden rozhodla o případném vzniku vyšetřovací komise. "Až po vyslechnutí zprávy se rozhodne o vytvoření případné vyšetřovací komise," řekl předseda lidoveckého klubu Jaromír Talíř. Proti termínu, kdy má vláda předložit zprávu o zásahu, byli na začátku zasedání občanští demokraté. Navrhovali, aby ministr vnitra František Bublan se svým vysvětlením přišel do sněmovny už tento pátek. Jejich návrh však poslanci zablokovali už při schvalování programu schůze. Kdyby tento bod přijali, podle šéfa klubu KSČM Pavla Kováčika by sněmovna rozhodovala dřív, než se dozví potřebné informace. Vláda má podle návrhu, který přednesl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, podat komplexní zprávu o příčinách, průběhu a důsledcích zásahu. Před hlasováním unionista a vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek navrhl, aby už v úterý před sněmovnou vystoupil aktivista Stanislav Penc. Později se stejným návrhem neobstál poslanec ODS Jan Vidím. Sněmovna to neschválila, nicméně někteří poslanci se nebránili tomu, aby Penc a další vystoupili při parlamentním projednávání zprávy. Proti Pencovu vystoupení byl i Bublan. Pokud chtějí poslanci vyslechnout Pence, měli by podle něj vyslechnout i zástupce policistů, kteří zasahovali.

Přestože ODS původně chtěla vyslechnout informaci vlády již tento týden, stínový ministr vnitra Langer v rozpravě přijal i pozdější termín. Uvedl, že chce jasnou odpověď na otázku, kdo zásah řídil a jaká byla role premiéra Paroubka. Zopakoval, že ministr Bublan opakovaně uváděl nepravdivé informace o zásahu a že premiér nemůže úkolovat policii, aby razantně zasáhla. Podle Paroubka by občanští demokraté měli být konzistentní. Připomněl loňský CzechTek, kdy kritizovali to, že policie proti účastníkům technoparty nezasáhla včas. "O této věci můžeme mluvit hodiny, pokud nebudeme mít fakta," konstatoval. Diskuse na toto téma se podle něj může rozvinout příští měsíc. Zdůraznil, že nic neovlivňoval, jak tvrdí nejsilnější opoziční strana. V souvislosti s možností vytvořit zvláštní vyšetřovací komisi uvažuje Karásek o tom, že by jejími členy mohli být vedle poslanců i běžní občané. Pokud by vznikla, byla by to první vyšetřovací komise, která by se řídila novelizovaným jednacím řádem, podle něhož jsou jednání všech komisí přístupná veřejnosti. Dosud na ně mohli jen pozvaní hosté. Téma zařadí vláda na program svého středečního zasedání, má vyslechnout zprávu o zásahu z úst ministra Bublana. Policejní zásah, při kterém bylo na obou stranách zraněno celkem sto lidí, už označil za nepřiměřený Senát, kde má ODS silnou pozici. Je možné, že otázky na CzechTek padnou i při pravidelných čtvrtečních interpelacích.

Vláda má ve středu projednat možnou podporu kandidatury Ostravy na uspořádání celosvětové soutěže hasičů, nazývané hasičská olympiáda. Akce by se měla na severu Moravy konat v roce 2009. Návrh na schválení pořadatelství 14. ročníku hasičských her předloží kabinetu ministr vnitra František Bublan. "Vláda by svou podporou ujistila Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení CTIF, že při pořádání olympiády v roce 2009 budou sportovci a činovníci všech zúčastněných zemí přijati v ČR v souladu se Statusem CTIF a bude jim zajištěn bezpečný pobyt po celou dobu konání této akce," uvádí se v prohlášení ministerstva. Na pořadatelství Ostravy a následné smlouvě o konání 14. ročníku olympiády na území ČR se česká strana dohodla s mezinárodním technickým výborem již v březnu. Dohoda byla uzavřena při pražské návštěvě vedoucích představitelů CTIF v čele s prezidentem této organizace Walterem Eggerem.

V Ostravě si pořádání podobné akce vyzkoušejí už letos na podzim. V termínu od 6. do 11. září se zde bude konat druhý ročník Mistrovství Evropy v požárním sportu. "Bereme to jako generálku na olympiádu a mimo jiné jako možnost vyzkoušet si přípravu a organizátorství rozsáhlé akce tohoto typu v praxi," řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. CTIF v současnosti sdružuje 41 států a hasičská olympiáda je nejvýznamnější akcí, kterou pořádá. Stejně jako klasická olympiáda se i tento sportovní podnik koná jednou za čtyři roky. Na mezinárodním poli zastupuje ČR od března Český národní výbor CTIF, který vznikl loni v říjnu a jeho členská základna činí asi 350.000 lidí z oblasti požární ochrany. Jsou to nejenom profesionální, ale také dobrovolní hasiči, uvedl Kopáček. Připomněl také velké úspěchy českých hasičů na letošní 13. hasičské olympiádě v chorvatském Varaždinu. "Ze zúčastněných zemí získala ČR vůbec nejvíce medailí, celkem 17. Deset z nich bylo zlatých, tři stříbrné a čtyři bronzové," upřesnil mluvčí.

V případu technoparty CzechTek 2005 nepadla další obvinění, zatím je stíháno osm lidí. Jedním z nich je i organizátor Václav Šroub, který čelí obvinění z poškozování cizí věci. Nic nového není ani ohledně případného porušení zákona ze strany policistů. Vyplývá to z informací, které poskytli ČTK státní zástupci a sám Šroub.

Tachovské státní zastupitelství vydalo celkem osm usnesení o zahájení stíhání, v dalších osmi případech vede ještě vyšetřování. Státní zástupce Milan Pozel v pondělí ČTK řekl, že zatím nemá oficiálně potvrzeno, že Šroub zahájení trestního stíhání převzal. Aby to mohl s určitostí říci, musí nejprve dostat od policie kopii doručenky. Tu dosud nemá. "Materiál je rozsáhlý, žádné předběžné závěry dělat nebudeme," řekla ČTK státní zástupkyně Antonie Zelená, která prošetřuje policejní zákrok. Podle ní bude vyšetřování trvat několik týdnů, možná i měsíců.

Šroub si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na němž se měla konat technoparty. Policie ji 30. července násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili i přilehlé pozemky. Policejní těžkooděnci technaře rozehnali za pomoci slzného plynu a vodních děl. Zásah si vyžádal desítky zraněných na obou stranách. Postup policie u obce Mlýnec na Tachovsku už odsoudil Senát jako nepřiměřeně tvrdý, ve středu se jím bude zabývat vláda.