Zprávy | Z archivu rubriky


Michaela Huserová, kterou Vrchní soud v Olomouci v minulých dnech odvolal z funkce konkurzní správkyně Union banky, podala kvůli tomu dovolání k Nejvyššímu soudu. Její právníci rovněž připravují ústavní stížnost, řekl mluvčí banky Oldřich Babický. Podle místopředsedy ostravského krajského soudu Rostislava Krhuta a mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy ale dovolání v takovém případě zákon nepřipouští. "Jediné, co mohla paní Huserová podat, mohla být ústavní stížnost, případně žaloba pro zmatečnost. Ta může být podána například tehdy, pokud by se zjistilo, že například v naší věci rozhodoval soudce, který byl vyloučen z rozhodování v této věci. Ale v našem případě to nepřipadá v úvahu," řekl Angyalossy. Podle něj nepřípustnost dovolání vyplývá už poučení rozhodnutí olomouckého vrchního soudu. Krhut potvrdil, že dovolání Huserové bylo podáno u Krajského soudu v Ostravě minulý pátek. "Až uplynule lhůta podání dovolání všem věřitelům, což jsou dva měsíce od zveřejnění v Obchodním věstníku, bude spis předložen Nejvyššímu soudu," uvedl k postupu soudu Krhut. Zároveň potvrdil, že během srpna jmenuje nástupce Huserové, který by měl konkurz Union banky dokončit.

"Podle vrchního soudu správkyně zpeněžovala majetek, který nebyl zapsán do soupisu konkurzní podstaty, založeného v konkurzním spise. Huserová nesouhlasí jak s rozhodnutím soudu, tak i s odůvodněním, protože rozhodnutí nemá oporu v zákoně, který výslovně neukládá konkursním správcům založit soupis majetku do konkursního spisu, nestanovuje ani žádný termín, ani podobu soupisu," zdůvodnil dovolání Huserové Babický. Podle něj konkurzní správkyně soupis majetku vytvořila hned první den po prohlášení konkurzu v květnu 2003 a dále vyhotovovala dílčí soupisy. Na krajský soud pak podle něj předala kompletní a úplnou podobu soupisu 5. března 2004. "Dovolání k nejvyššímu soudu je první reakcí na rozhodnutí vrchního soudu o mám odvolání. Právníci rovněž připravují ústavní stížnost," dodala Huserová, která vedla konkurz Union banky od jejího krachu v květnu 2003. Huserová své dovolání k Nejvyššímu soudu odůvodnila tím, že vrchní soud vůbec věcně nezkoumal, zda skutečně byl udělán řádný soupis konkursní podstaty či nikoliv. Podle Huserové nevznikla jejím postupem žádná škoda konkurzní podstatě ani věřitelům ani třetím osobám. Správkyně se rovněž domnívá, že pokud vrchní soud dospěl k závěru, že pochybila, měl věc řešit jinak, například vrátit případ k rozhodnutí prvoinstančnímu Krajskému soudu v Ostravě. Konkurz Union banky je zatím pro věřitele nejvýnosnějším bankovním konkurzem v Česku. Banka už vyplatila 75.000 klientům 20 procent jejich pohledávek, a rozdělila tak mezi ně tři miliardy korun. Výnos z konkurzu by měl být podle předběžných odhadů asi 34 procent, průměrný výnos z konkurzů v Česku je tři až pět procent.

Ústavní soud rozhodl, že restituenti zámečku Prstná v Petrovicích u Karviné mají právo i na navrácení zámeckého parku. Zámek šestice získala v restituci již dříve. Vrácení parku ale pozemkový úřad v Karviné zamítl s tím, že způsob, jak o něj přišli, nesplňuje podmínky restitučních zákonů. Zámek v roce 1973 jeho původní majitelé převedli na stát spolu s parkem. Při restitučním řízení v 90. letech se jejich potomkům podařilo prokázat, že převod byl uskutečněn v tísni, což je podmínkou restitucí. Pomohl jim fakt, že v zámku byly byty a na péči o ně i samotnou zámeckou budovu tehdy neměli prostředky. Bez opravy zámku by tehdy zámku hrozilo zkáza. V případě parku naopak karvinský úřad podmínku převodu v tísni neshledal a park v restitučním řízení nevrátil. Potomci neuspěli ani v roce 2002 s odvoláním u ostravského krajského soudu. Vyhověl jim Ústavní soud, když verdikty karvinského úřadu i ostravského soudu zrušil.

Ústavní soudce Vojen Güttler kritizoval obě instituce za "příliš rigidní přístup". Podle ústavních soudců nebylo nutné dokládat zcela konkrétní dobový nátlak. "Celá doba mezi roky 1948 až 1989 byla dlouhodobý nátlak," řekl soudce. Podle něj ve prospěch původních majitelů hovořilo i to, že park jim mohl vydělávat. "Těžko je tak vysvětlitelné, proč by se jej dobrovolně vzdali," zakončil Güttler. Empirový zámeček v Prstné byl postaven byl koncem 18.století tehdejším majitelem Prstné, Vojtěchem Gusnnarem. V roce 1927 obdržela zámek i s přilehlým parkem Sokolská župa Těšínská. Za války byl zámek proměněn v internační tábor pro vysídlené Poláky ze Slezska. V roce 1978 prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Nyní je v něm provozována stylová vinárna s velkým hodovním sálem.

Sněmovna učinila první krok ke schválení návrhu zákona o nájemném, který počítá s růstem činží od října 2006. V průměru by se měly zvyšovat o 9,3 procenta po dobu šesti let. Poslanci tuto předlohu v prvním čtení nezamítli a přikázali ji k projednání výborům. Podle majitelů domů je vládní předloha v rozporu s ústavním pořádkem a Listinou základních práv a svobod. Sdružení nájemníků ji považuje za přijatelnou v případě, že ji budou doprovázet sociální dávky. Podle majitelů je návrh v rozporu s nálezy Ústavního soudu, který již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Nájmy by proto podle vlastníků domů měly stoupnout okamžitě tak, aby jim náklady plně pokryly. Ministerstvo pro místní rozvoj je ale opačného názoru a tvrdí, že návrh je v souladu s ústavním pořádkem.

"Pokud by vládní návrh ve sněmovně prošel, nahrává to vítězství majitelů domů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku," řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. K tomuto soudu již majitelé kvůli regulaci nájmů podali kolem 2000 stížností. Odhadují, že v případě úspěchu by český stát žalovali o desítky miliard korun. Ke stížnosti se připojilo i několik senátorů. Sdružení nájemníků vládní předlohu neodmítá. "Zákon považujeme za přijatelný, pokud dojde ke zmenšení rychlého růstu nájmů v Praze 1 a Praze 2, kde by se nájmy zvyšovaly o několik set korun za měsíc," řekl předseda sdružení Stanislav Křeček. Podle něj zákon o nájemném musí doprovázet potřebné sociální dávky. Na přípravě normy, která by zavedla státní příspěvky pro potřebné, nyní pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dolní komora by měla o nájemném rozhodnout nejdříve na podzim. Zatím však není jasné, o kolik a jak rychle činže nakonec porostou, protože zcela jednotná není v tomto ohledu ani koalice. Zatímco zákon o nájemném vláda protlačila do další fáze projednávání, neuspěla se související novelou občanského zákoníku, která měla upravit zvyšování nájmů po roce 2012. Sněmovna hlasy opozičních ODS a KSČM tuto vládní předlohu vrátila k dopracování, což má v praxi obdobné dopady jako zamítnutí. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek řekl, že úprava nájemného po roce 2012 se zřejmě vrátí do hry jako pozměňovací návrh k zákonu o nájemném. Na tom, zda a jak rychle deregulovat nájmy, se politici nejsou schopni shodnout roky. Levicoví poslanci se obávají toho, že při výraznější deregulaci by řada lidí hlavně v Praze nemohla dál svůj byt platit. Podle pravice mají zase lidé v bytech s regulovanými nájmy neoprávněnou výhodu. Regulované činže navíc podle nich tlačí ty tržní do takové výše, že třeba mladé rodiny bez vlastního bytu si žádný pronajmout nemohou. Od listopadu 2002 nemá stát právní předpis na regulaci růstu činží.

Návštěvníci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2005 budou mít příležitost vidět snímky českých tvůrců, které se ještě v Česku nepromítaly. Hlavní festivalová sekce letošní přehlídky s názvem Do exilu připomene díla významných českých režisérů, kteří tvořili v emigraci. "Většinou půjde o první projekce těchto filmů v Česku," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Diváci uvidí například film Vojtěcha Jasného Stromy, ptáci a lidé, který režisér natočil v Německu v 70. letech minulého století. "Národní filmový archiv připraví speciálně pro festival novou kopii tohoto filmu," uvedl Hovorka. Na programu budou také polyekranové projekce v duchu laterny magiky, které pro světovou výstavu v kanadském Montrealu vytvořil Emil Radok. Filmoví fanoušci si budou moci vychutnat také retrospektivní přehlídku snímků režisérky Jany Bokové.

Na festival dokumentárních filmů, který se uskuteční ve dnech 25. až 30. října, upozorňuje reklamní trolejbus, který začal jezdit jihlavskými ulicemi. Přehlídku budou propagovat také upoutávky v České televizi, která je i letos hlavním mediálním partnerem festivalu. Začnou se vysílat už na přelomu září a října, uvedl Hovorka. Během trvání přehlídky představí ČT2 denně kolem 21:30 v pořadu Festivalové minuty z Jihlavy do hlavy nejvýznamnější hosty festivalu a programové zajímavosti.

V neděli 21. srpna začne první doprovodná akce festivalu, jíž je seriál projekcí na veřejných prostranstvích Živé kino. Od 20:30 mohou diváci na parkovišti před hypermarketem Tesco zhlédnout film Český sen. Promítání se zúčastní i oba režiséři Vít Klusák a Filip Remunda. Dalších pět projekcí se uskuteční na sídlišti Březinky, na koupališti Vodní ráj a dalších netradičních místech. "Zasazením do specifického prostředí získají filmy zcela jiný rozměr, prožitek diváků je úplně jiný," řekl Hovorka. Loni se promítání Živého kina zúčastnilo kolem 400 lidí. V Česku to bylo podle Hovorky vůbec poprvé, kdy se s filmy pracovalo takto interaktivně.

Poslanecká sněmovna zatím nemá větší výhrady k novému vládnímu návrhu zákona o veřejných zakázkách. Předlohu, která má být podle vlády jednodušší a přehlednější než současná norma, postoupila do druhého čtení. Zákon počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu. Předloha by měla začít platit 1. ledna 2006. Norma zavádí také novinku v podobě elektronického zadávání zakázky. Plně elektronický průběh veřejného zadávání však závisí na celkové úrovni elektronizace veřejné správy. Novými prvky budou elektronické aukce a elektronické řízení pro běžné nákupy, řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Právě elektronizace má podle ministerstva přispět k větší transparentnosti a úsporám při zadávání veřejné zakázky.

K předloze má výhrady ODS. Například poslanec Jaroslav Plachý poznamenal, že zákon je "šitý horkou jehlou". Kritizuje, že vláda během dvou let předkládá již třetí zákon z oblasti veřejných zakázek. Jeho stranický kolega David Šeich poznamenal, že je mylná představa, že nový zákon přinese rychlejší a méně náročnější rozhodování. Současný zákon platí pouhý rok, komunální politici se s ním teprve sžívají a vláda jim připravuje další zásadní změny, tvrdí ODS. Dodává, že současná vláda přijímá evropské předpisy vždy o něco ve tvrdší podobě, než unie vyžaduje.

Vláda má ve středu projednat možnou podporu kandidatury Ostravy na uspořádání celosvětové soutěže hasičů, nazývané hasičská olympiáda. Akce by se měla na severu Moravy konat v roce 2009. Návrh na schválení pořadatelství 14. ročníku hasičských her předloží kabinetu ministr vnitra František Bublan. "Vláda by svou podporou ujistila Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení CTIF, že při pořádání olympiády v roce 2009 budou sportovci a činovníci všech zúčastněných zemí přijati v ČR v souladu se Statusem CTIF a bude jim zajištěn bezpečný pobyt po celou dobu konání této akce," uvádí se v prohlášení ministerstva. Na pořadatelství Ostravy a následné smlouvě o konání 14. ročníku olympiády na území ČR se česká strana dohodla s mezinárodním technickým výborem již v březnu. Dohoda byla uzavřena při pražské návštěvě vedoucích představitelů CTIF v čele s prezidentem této organizace Walterem Eggerem.

V Ostravě si pořádání podobné akce vyzkoušejí už letos na podzim. V termínu od 6. do 11. září se zde bude konat druhý ročník Mistrovství Evropy v požárním sportu. "Bereme to jako generálku na olympiádu a mimo jiné jako možnost vyzkoušet si přípravu a organizátorství rozsáhlé akce tohoto typu v praxi," řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. CTIF v současnosti sdružuje 41 států a hasičská olympiáda je nejvýznamnější akcí, kterou pořádá. Stejně jako klasická olympiáda se i tento sportovní podnik koná jednou za čtyři roky. Na mezinárodním poli zastupuje ČR od března Český národní výbor CTIF, který vznikl loni v říjnu a jeho členská základna činí asi 350.000 lidí z oblasti požární ochrany. Jsou to nejenom profesionální, ale také dobrovolní hasiči, uvedl Kopáček. Připomněl také velké úspěchy českých hasičů na letošní 13. hasičské olympiádě v chorvatském Varaždinu. "Ze zúčastněných zemí získala ČR vůbec nejvíce medailí, celkem 17. Deset z nich bylo zlatých, tři stříbrné a čtyři bronzové," upřesnil mluvčí.

Vítězslav Jandák nepřichází na ministerstvo kultury dělat velké změny, nepočítá ani se změnami v personálním obsazení úřadu. "Jsem klidný, jen mám velmi málo času do začátku projednávání rozpočtu na příští rok," řekl v rozhovoru pro ČTK. "Nejdu tam jako sekyrmajstr, který bude lidi vyhazovat, musím ten úřad převzít. Naopak bych je chtěl zmobilizovat, aby mi lidsky pomohli s prací tak, jak o ní mám představu," uvedl. Chce především chránit resort kultury mezi ostatními, a ne mluvit do tvorby. Naráží tak na výtky, které se na něj zejména od umělců snesly po premiérově návrhu jmenovat jej ministrem. Jandák vyjádřil rozčarování z toho, že jmenování nového ministra trvalo příliš dlouho a jemu nyní zbývá jen málo času na ovlivnění členů vlády v tom smyslu, aby podpořili větší příspěvek kultuře ze státního rozpočtu. Vinu klade těm, kteří přišli za premiérem Jiřím Paroubkem a snažili se mu navrhnout alternativní kandidáty na ministra kultury ke dvěma jím vybraným. "Kvůli tomu, co proti mě rozpoutali permanentní revolucionáři, toho času moc nezbývá. Nevím, jak to dopadne, už mi to týden času vzalo, abych mohl ve vší slušnosti přemlouvat partnery ve vládě, hovořit s premiérem, ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, aby se zastavil ten sestupný trend," uvedl Jandák. Premiér ještě před schůzkami s umělci říkal, že nástupce Dostála, který zemřel 24. července, jmenuje do konce minulého týdne.

Lidé, pro které byl Jandák jako ministr těžko představitelný, jsou například Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, Jan Kraus, Yvona Kreuzmannová, Břetislav Rychlík, Jiří Krejčík i Jiří Králík. Pár dní nato se přišli k premiérovi Jandáka zastat Juraj Herz, Helena Štáchová, Martin Bezouška a Milan Hein. Za pár měsíců, po které bude Jandák v úřadě, chce pozměnit postavení kultury ve společnosti. "To je moje filozofie, abychom nepreferovali všichni jen sport, zábavu, odpočinek, dovolené, abychom si uvědomili, že jsou tu i krásné staré stavby, které chátrají a je třeba na ně sehnat peníze," líčí své obavy o české kulturní dědictví. Uvědomuje si, že stát nemůže opravit každou starou kapli, ale "je třeba přemluvit ty, kteří dávají do reklamy, na sport, aby vždycky z toho krajíce alespoň kousek dali na památky," navrhuje. Třetím bodem, který Jandák vyzdvihl, je uvést v život rozpracované zákony týkající se kultury. Především jde o nový zákon o kinematografii, který je už ve druhém čtení v parlamentu. Jandákův předchůdce na něm pracoval několik let, návrh však naráží na odpor. Provozovatelé kin, videopůjčoven a televizních stanic nechtějí odvádět navrhovaná tři procenta ze svých příjmů ve prospěch české filmové tvorby. "Nepřišel jsem na ministerstvo zbohatnout ani dělat kariéru, pro mě je to otázka skutečné oběti. Chtěl bych dokázat, že se i za krátkou dobu dá leccos udělat, třeba i neoblíbeně," řekl Jandák.