Zprávy | Z archivu rubriky


Prezentaci toho, kam se bude umění v nejbližší budoucnosti ubírat, zahájila Národní galerie v Praze (NG). Představuje to, co teprve bude součástí výstav a přehlídek. "Současnost už je minulostí," řekl na pondělní tiskové konferenci před otevřením Mezinárodního bienále současného umění jeho prezident a ředitel NG Milan Knížák. Sám pro akci, která se bude do 11. září konat ve Veletržním paláci, Anežském klášteře a paláci Kinských, použil výraz monstrózní.

Jen ve Veletržním paláci přehlídka zabírá Malou i Velkou dvoranu a několik výstavních pater. Divák tedy k návštěvě potřebuje více času, pokud si chce prohlédnout celé bienále, je to skoro na celodenní výlet. A pokud chce být poctivý a udělat si ještě širší přehled o současném českém i zahraničním umění, pojede do Karlína, kde se již od května koná jiné bienále. Přehlídku v karlínské bývalé tovární hale nazvanou Prague Biennale 2 pořádají kurátoři Helena Kontová a Giancarlo Politi. Předloni uspořádali v Praze s NG první bienále. Protože se ale s Knížákem nepohodli, jsou letos v Praze bienále dvě.

Téma přehlídky NG zní Druhý pohled a 31 kurátorů na ni shromáždilo díla 400 umělců. Hlavní kurátor a autor názvu přehlídky je ředitel Sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček. Z původně pětičlenné mezinárodní rady bienále pořadatelé představili jen tři; v sestavě již nefiguruje například ředitel londýnské galerie Tate Modern Vicent Todoli.

Občanští demokraté vyzvali vládu, aby ještě před čtvrtečním odletem premiéra Jiřího Paroubka na jednání Evropské rady do Bruselu představila poslancům svou představu o osudu evropské ústavy po jejím odmítnutí ve Francii a Nizozemí. Nejsilnější opoziční strana rovněž žádá, aby Paroubkův kabinet zastavil přípravy na ratifikaci ústavy a peníze určené na hlasování a propagační kampaň věnoval na potřebnější věci. Předseda ODS Mirek Topolánek po pondělním jednání výkonné rady řekl, že na summit EU by Paroubek měl jet se silnějším mandátem, než je křehká většina 101 vládních hlasů. Proto budou poslanci ODS na začátku nadcházející schůze sněmovny, která začíná v úterý, prosazovat diskusi o českém stanovisku k ratifikačnímu procesu.

Vláda ale již mandát pro Paroubka schválila. Premiér chce svým evropským kolegům navrhnout, aby se termín pro ratifikaci prodloužil o dva roky. Původně měli země pětadvacítky schválit dokument do podzimu příštího roku. ODS ale po dvojím odmítnutí euroústavy považuje dokument za politicky překonaný. Topolánek uvedl, že jeho strana už ani nebude podporovat senátní návrh o jednorázovém referendu, který měl umožnit českým občanům o euroústavě rozhodnout. Návrh, který vypracovala ODS byl podle Topolánka připraven pro zcela jinou dobu a zcela jinou situaci. Hlasování o takovém zákoně by bylo zbytečné a zmatečné, prohlásil lídr občanských demokratů.

Zástupci zdravotnických odborů a zaměstnavatelů odmítli novou verzi koncepce zdravotnictví, kterou předložila ministryně Milada Emmerová. Myslí si, že ministerstvo zdravotnictví by ji mělo předělat podle půl roku starých doporučení tripartity. V přestávce jednání zdravotnické tripartity to řekli předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger a Pavel Ernst z Unie zaměstnavatelských svazů. Poradce ministryně zdravotnictví Petr Háva je vzápětí obvinil z neodpovědnosti. Na jednání podle něj přišli už rozhodnuti koncepci odmítnout.

České zdravotnictví čeká na koncepci již 15 let, ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, přesto vytváří stále nové dluhy. Kvůli řešení problémů ve zdravotnictví se někteří zástupci zdravotníků, nemocnic a kabinetu sešli před deseti dny s premiérem. Stát je za určitých okolností ochoten dát do zdravotnictví další miliardy, vyžaduje ale, aby se s veřejnými penězi začalo šetřit. Hlavně zdravotní pojišťovny se obávají, že dohodnutý kompromis dluhy ve zdravotnictví spíš prohloubí.

Současný návrh koncepce zatím vláda neprojednala. Materiál počítá mimo jiné s tím, že by Konsolidační agentura část pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny, jejíž schodek roste a nyní se pohybuje asi kolem deseti miliard korun, ještě letos odkoupila. Peníze vybrané na pojištění by si mezi sebe od ledna měly pojišťovny stoprocentně přerozdělovat podle skladby svých pojištěnců. Koncepce navrhuje i posílení role krajů.