Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika se stává stále vyhledávanějším cílem cest amerických a kanadských turistů. Podle zprávy European Travel Comission, o níž ČTK informovala mediální agentura GCI, a zjištění Českého statistického úřadu zaznamenalo Česko loni mimořádný meziroční nárůst jak v počtu příjezdů turistů z USA, tak i počtu přenocování. Počet příjezdů amerických turistů vzrostl meziročně o více než 32 procent, počet přenocování byl vyšší zhruba o čtvrtinu. Ve srovnání s evropským průměrem či výsledky okolních zemí je tento nárůst dvojnásobný. Evropské statistiky podle GCI uvádějí v průměru 16procentní nárůst v počtu příjezdů a 11procentní v počtu přenocování.

Ještě pozitivnější vývoj vykazuje podle ČSÚ příjezdová turistika z Kanady. Počet příjezdů z této země loni vzrostl o více než 50 procent. I přesto však do České republiky míří stále méně severoamerických turistů než do Maďarska nebo Rakouska.

V České republice tvoří američtí turisté šestou nejpočetnější skupinu s podílem 4,8 procenta podle počtu příjezdů. V roce 2004 jich přicestovalo více než 350.000. Služeb hromadných ubytovacích zařízení jich využilo 82 procent. V Česku utratili v průměru 103 dolarů na osobu a den. O téměř 20 procent tak předstihují Italy, kteří v ČR utratí v průměru 86 dolarů. Američané utratí také o 35 procent více než Němci, kteří utratí 76 dolarů za den, ale tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků v ČR. Američané v České republice stráví průměrně necelé čtyři dny.

Kanadští turisté se v Česku co do početnosti řadí až do druhé desítky. Loni zaujali 17. místo, když jich přicestovalo přes 47.000. Statistika počtu přenocování vykazuje nárůst o 43 procent. V průměru kanadští turisté v ČR stráví podobně jako Američané necelé čtyři dny a utratí 92 USD na noc a den. Jak američtí, tak kanadští turisté stále více upřednostňují individuální turistiku na úkor skupinové. "Otázka bezpečnosti a jistoty je pro ně důležitým tématem, avšak v mnoha případech ji zastiňuje snaha získat co nejlepší hodnotu za vynaložené prostředky," uvádí GCI.

Výrobce letadel Aero Vodochody uzavřel v těchto dnech první kontrakt na dodávky leteckých součástek pro koncern EADS/Airbus, který je evropskou jedničkou ve výrobě letadlové techniky. "Hodnota kontraktu se v první fázi pohybuje ve statisících eur," řekl ČTK mluvčí Aera Vodochody Vítězslav Kulich. Aero si od této spolupráce slibuje další kontrakty pro EADS/Airbus.

Aero Vodochody bude podle uzavřené smlouvy dodávat augsburské pobočce vojenského programu koncernu EADS podsestavy pro letouny Airbus A320 a A340. V první fázi budou montovány v Aeru z dílů vyrobených v Augsburgu, později by se měly vyrábět přímo ve Vodochodech. "Věříme, že tak získáme přístup k dalším objemově významnějším projektům v koncernu EADS," uvedl marketingový ředitel programu kooperací Aera Vodochody Jan Dvořák. Dodal, že první fáze spolupráce s EADS/Airbus by měla trvat zhruba do konce letošního roku. "Tato prestižní zakázka je prvním krůčkem k naplnění našeho strategického záměru zapojit se do celoevropských projektů a do zhruba pěti let prakticky zdvojnásobit současný obrat programu kooperací," podotkl Dvořák.

Vláda letos v červenci odstartovala prodej Aera Vodochody. O novém majiteli podniku by mělo rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení. Nový vlastník by měl být znám na jaře příštího roku. V Aeru Vodochody vlastní 53,3 procenta akcií státní společnost Letka a 46,6 procenta Česká konsolidační agentura. Ta by měla podle rozhodnutí vlády podíl Letky nejprve převzít, a prodej Aera poté zorganizovat. Aero Vodochody zaměstnává zhruba 1600 lidí, o 700 méně než před zhruba třemi roky. Do konce minulého roku firmu ovládal americký Boeing, největší konkurent Airbusu. Loni na podzim však po dohodě se státem z podniku odešel. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny a převzal zároveň dluhy podniku přes devět miliard korun. Stát dal v minulosti firmě záruky na její úvěry, které nyní musí splácet.

Domažlice jsou v těchto dnech zcela v zajetí příprav na 50. ročník tradičních Chodských slavností. Slavnosti patří k Vavřinecké pouti a oslavují zejména chodské tradice i svéráz zdejší krajiny. Návštěvníci slavností, kterých bývají každoročně desítky tisíc, se mohou od 12. do 14. srpna těšit na folklorní vystoupení, lidovou a dechovou muziku, ponocného a lidový jarmark, řekl ČTK ředitel městského kulturního střediska a šéf festivalu Kamil Jindřich. "Chodské slavnosti jsou za půl století už opravdový pojem. Je těžké spočítat, kolik lidí na ně od pátku do neděle přijde, ale některé údaje hovoří o 70.000 až 80.000 lidí," zmínil Jindřich. Na slavnosti míří tradičně nejen lidé z celých Čech, ale také ze sousedního Německa. Letos bude návštěvníky na několika scénách bavit téměř 600 účinkujících. Kromě všech místních chodských souborů přijedou folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska.

Každý, kdo Chodské slavnosti navštíví, se může seznámit s typickými dudami, vyhlášenými chodskými koláči, krojem, keramikou i místním nářečím. Ke slavnostem už tradičně patří obchůzky ponocného domažlickým náměstím a jarmark lidových řemeslníků. "Letos bude na náměstí 210 stánků, dbáme na to, aby to byli skutečně jen lidoví výrobci a řemeslníci," zdůraznil Jindřich.

Slavnosti začnou v pátek navečer a maraton hudby bude pokračovat na několika scénách až do neděle. Hlavní náplní je zejména dudácká muzika a vystoupení folklorních souborů, při doprovodných programech se návštěvníci setkají i s dechovkou, country a rockovou hudbou. Do slavností patří neodmyslitelně také národní přehlídka dudáků, slavnostní mše nebo tradiční sobotní noční pořad Dudácké šandrle, při němž mohou diváci zpívat, tancovat a povídat si s vystupujícími umělci.

Česká republika musí provést řadu reforem, aby udržela vysoký hospodářský růst, vyplývá z hodnocení Mezinárodního měnového fondu, které zveřejnila Česká národní banka. MMF sice hodnotí Česko jako jednu z nejotevřenějších a nejrozvinutějších ekonomik mezi novými členskými státy Evropské unie, ale zároveň varuje před vysokými rozpočtovými deficity, malou pružností trhu práce a stárnutím populace. "Udržení dobré výkonnosti ekonomiky si vyžádá jednotnou reakci hospodářské politiky na tyto výzvy," uvedli zástupci MMF a upozornili, že především k odvrácení nepříznivého dopadu stárnutí celé populace bude zapotřebí ambiciózní penzijní reformy, jinak se situace stane neudržitelnou. Varovali rovněž před zpožďováním reformy zdravotnictví a před opakovaným poskytováním finanční pomoci zdravotním pojišťovnám, které by mohlo zvětšit případné rozpočtové závazky.

Fond naopak vyjádřil uznání státním orgánům za dosažení nízké inflace a podpořil nedávná snížení úrokových sazeb. "Zejména nejistota ohledně fiskální politiky však vyžaduje opatrný přístup k budoucímu snižování úrokových sazeb," uvedla výkonná rada MMF. Konkurenceschopnost ČR není v nejbližší době údajně ohrožena, ale pokračující růst mzdových nákladů ve srovnání s obchodními partnery by byl znepokojivý. MMF rovněž vyzval státní orgány, aby přijala opatření, která povedou k větší pružnosti trhu práce. Měl by se zpřísnit nárok na sociální dávky, zvětšit podpora rekvalifikace a zvýšit ochota lidí ke stěhování za prací. ČR by navíc měla zrychlit reformu konkurzního řízení, která stěžuje restrukturalizaci špatně hospodařících firem. Kladného hodnocení se naopak dočkalo obnovení privatizace státních podniků.