Zprávy | Z archivu rubriky


Pobyt českých vojáků v Afghánistánu stát zaplatí dluhopisy za 600 miliónů korun. Jejich vydání na návrh vlády schválila Poslanecká sněmovna, kde pro státní dluhopisy na financování afghánské mise hlasovalo 90 ze 172 přítomných poslanců. Zákon nyní posoudí Senát a prezident. Kabinet původně ve sněmovně neuspěl s žádostí o dluhopisy za 1,25 miliardy korun. Teď žádal polovinu, protože další peníze našel ve státním rozpočtu. V Afghánistánu již působí část 6. polní nemocnice. Vojenští lékaři by se měli starat o příslušníky mezinárodních vojenských sil, pomáhat ale mají i místním obyvatelům. Vládu při hlasování podpořili poslanci sociální demokracie a lidovci. Kluby ODS a KSČM byly proti. Ivan Pilip z Unie svobody-DEU těsně před hlasováním oznámil, že unionisté se ho nezúčastní. Uvedl, že tak vyjádří svůj nesouhlas s údajně arogantním postupem vlády, zároveň ale dají najevo názor, že republika se má podobných misí zúčastňovat. Se samotným vysláním nemocnice souhlasí i občanští demokraté, kteří jsou ale přesvědčeni, že vláda musí peníze na tuto misi najít v rozpočtu. Tři poslanci Unie svobody-DEU, konkrétně Pavel Pešek, Václav Krása a Petr Matějů, i po Pilipově oznámení hlasovali proti. Unionisté však přesto odhlášením většiny svých lidí snížili kvórum potřebné ke schválení dluhopisů natolik, aby umožnili sociálním demokratům a lidovcům přehlasovat ODS a KSČM.

Občanská demokratická strana považuje za zbytečné zabývat se dopisem o vypovězení opoziční smlouvy, který předseda vládní sociální demokracie Vladimír Špidla v těchto dnech zaslal šéfovi občanských demokratů Václavu Klausovi. Platnost dokumentu podle ní totiž vyprší automaticky dnem voleb. Grémium ODS se dopisem nezabývalo a zabývat nebude, řekl ČTK místopředseda strany Petr Nečas. "Je to zbytečný cár papíru," dodal. V tom případě sociální demokracie odstoupí od smlouvy s ODS jednostranně. Špidla v dopise navrhl Klausovi, aby projednali způsob, kterým smlouvu ukončí ke dni voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se konají v polovině června. "Pokud nepřijmete předložený návrh, jsem zmocněn Vám sdělit, že ČSSD ukončuje platnost smlouvy o politické stabilitě ke dni voleb," uvádí se v dopise. ČSSD soudí, že ve smlouvě není jasně formulováno, kdy vlastně skončí. ODS je ale přesvědčena, že dohoda byla podepsána na jedno volební období, a je tudíž zbytečné o jejím ukončení jednat.

Opoziční smlouva umožnila ČSSD v roce 1998 sestavit menšinovou vládu, kterou ODS celé funkční období tolerovala. Oba signatáři opoziční smlouvy patří mezi favority voleb, hovoří o silné většinové vládě založené na programové shodě a předem vylučují pouze spolupráci s komunisty. Někteří politici Koalice i analytici tvrdí, že povolební spolupráce dříve nesmiřitelných stran je dost pravděpodobná, protože během uplynulých čtyř let se podle nich občanští a sociální demokraté dost sblížili.