Zprávy | Z archivu rubriky


Obecná škola, laskavá povídka o jinošském dozrávání a poznávání opravdových životních hodnot, zahájila v pátek ve vídeňském kinu Topkino retrospektivu vybraných děl českého režiséra Jana Svěráka. Za přítomnosti autora, držitele dvou filmových Oskarů za filmy Kolja a Ropáci, se v sále sešla zhruba stovka většinou mladých diváků. Přehlídku připravilo České centrum ve Vídni a potrvá do 12. října. Vedle Obecné školy, kterou Jan Svěrák natočil v roce 1991 podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka, budou v Topkinu nedaleko vídeňského výstavního komplexu Museumsquartier k vidění i oba Oskary oceněné snímky. Promítat se budou také Akumulátor I, Tmavomodrý svět a nízkorozpočtový road movie Jízda. Většina filmů je v angličtině s německými titulky.

"Zajímá mě, jak se bude zdejší publikum tvářit na Ropáky," řekl Svěrák v rozhovoru s ČTK před zahájením filmové přehlídky. "U nás už to lidé znají, říkají si, jo, to je ta mystifikace, ano, ano. Ti, kteří ale netuší, oč půjde, nejprve musejí rozklíčovat, že jde o podvod. Na druhou stranu je ale přitom ta krajina tak šílená, že by to snad bylo možné. V hlavě se jim to musí poprat a to je hezký zážitek," dodal. Za Ropáky, mystifikující ekologický dokument o podivném živočišném druhu, nacházejícím se ve zničené severočeské krajině, získal autor v roce 1988 Oskara v kategorii studentských filmů. Druhé prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd za nejlepší snímek v cizím jazyce obdržel o devět let později.

"Reakce lidí ve světě jsou hodně podobné jako u nás, i tady to nebude jiné. Vždyť jsme z jedné krve, téměř," konstatoval Svěrák v narážce na léta monarchie. Ve vzdálených zemích prý ovšem vnímají filmy úplně jinak. "Kolju třeba brali v Americe jako takové melodrama, byli dojatí, a vzadu seděly dvě řady emigrantů, kteří se tomu řehtali. Američané se na ně otáčeli a okřikovali je. Japonci zase byli nadšení z Akumulátoru jedna a u Kolji celý sál bručel. Nevím, co to mělo znamenat," řekl režisér.

Posílit pozice TV Prima na českém televizním trhu a vytvořit podmínky pro další růst jejího tržního podílu je hlavním cílem prodeje 50procentního podílu v TV Prima švédské skupině Modern Times Group (MTG). MTG tento podíl koupí od společnosti GES Media Europe a zaplatí za něj 96 milionů eur (2,8 miliardy Kč). V pátek to sdělila mluvčí GES Jana Adamčíková. Ředitelem televize Prima podle ní nadále zůstává Martin Dvořák. Podle něj bude televize pokračovat ve svém dosavadním vývoji. "Budeme se snažit posílit naše postavení na českém televizním trhu a přinášet divákům další atraktivní pořady, které k posílení naší pozice povedou," uvedl Dvořák. Společnost MTG působí na televizních a rozhlasových trzích ve více než 30 zemích světa, těžiště aktivit je ve Skandinávii a Pobaltí. Loni měla skupina obrat zhruba 22 miliard korun při dvoumiliardovém zisku. Prima měla loni v ČR podíl na sledovanosti 21,6 procenta a z podílu televizní reklamy jí patřilo 18,1 procenta. Největší komerční televizí v ČR ale zůstává TV Nova, která loni měla 42,2procentní podíl na sledovanosti. Reality show Vyvolení ale Primě v posledních týdnech velmi pomohla. Například od 19. do 25. září se Prima na trhu podílela 27,02 procenta a Nova 36,3 procenta. Prima začala vysílat už v roce 1993 tehdy jako první komerční televize v ČR. Stanice pokrývá zhruba 98 procent trhu a disponuje vysílací licencí do roku 2018.