Zprávy | Z archivu rubriky


V brazilském Riu de Janeiru v pátek začal mezinárodní divadelní festival Riocenacontemporanea, v jehož úvodním programu vystoupil český performer a výtvarník Petr Nikl. Podle Jany Návratové z Divadelního ústavu v Praze Niklův projekt Živá fontána zahájil jeho týdenní workshop založený na práci s objekty a loutkami. Výsledkem má být představení Vodní tance, které bude uvedeno v Teatro Arena poblíž slavné pláže Copacabana. Na programu festivalu se dále dvakrát objeví Monteverdiho opera Lamenti v režii Jiřího Heřmana. Další významnou prezentací českého divadelního umění bude výstava scénografického díla Josefa Svobody. Podle kurátorky Heleny Albertové měli brazilští pořadatelé o expozici mimořádný zájem. Po Riu poputuje do Sao Paula, příští rok se chystá její instalace v Buenos Aires a zájem projevily také Kolumbie a Mexiko. Prezentace českého divadla na festivalu v Riu de Janeiru se koná díky projektu Sezona českého divadla v Latinské Americe, který zahrnuje hostování souborů na festivalech, workshopy, přednášky i reciproční publikační projekty. Vyjdou Antologie českých her ve španělštině a Antologie mexických her v češtině. Na mezinárodním loutkářském festivalu v Chile hostuje v těchto dnech soubor Krepsko s představením Nejmenší žena na světě. Na nedávném festivalu v Buenos Aires zazářila laserová taneční show Petry Hauerové Noční můra. Se zájmem diváků se setkala i prezentace současného českého tance, který představila například ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Dánská společnost Kompan se chystá přesunout veškerou svou výrobu do České republiky. Podle týdeníku Czech Business Weekly směřuje do Brna. Kompan vyrábí vybavení pro dětská hřiště a po firmě Lego je druhou dánskou firmou, která se k tomuto kroku rozhodla. Kompan chce v Česku zaměstnat 125 lidí a s přemístěním výroby počítá ještě v letošním roce. "S růstem HDP ve východoevropských zemích se zvyšuje také objem investic do takových věcí, jako jsou hřiště," řekl CBW generální ředitel dánské firmy Henrik Jeppesen. Společnost se podle něj rozhodovala hlavně podle ekonomické vyspělosti a úrovni vzdělanosti pracovní síly. Česká republika podle Jeppesena nabízí výhodnou strategickou polohu, která umožňuje dobře zásobovat trhy ve východní i západní Evropě. Výrobní náklady v České republice navíc představují pouze asi 25 procent nákladů, která má firma v Dánsku. To byl i jeden z hlavních faktorů, které o přesunu do Česka rozhodly. Další dánská společnost Lego v srpnu oznámila, že přesune výrobu do svého závodu v Kladně. Lego v České republice působí od roku 2000 a teď má v plánu zavřít dva výrobní závody, které má ve Švýcarsku. Mezi lednem 2006 a březnem 2007 chce Lego uzavřít také pět evropských distribučních center. Investici za půl miliardy Kč chystá v Kopřivnici společnost Bang & Olufsen, která plánuje vytvořit asi 200 pracovních míst. V září otevřel závod za 850 milionů korun další dánský podnik, a to společnost Fibertex, která vyrábí textilie. K dánským investorům v České republice patří i firmy Ferring léčiva a Danisco.

Kárný senát České advokátní komory v úterý v Brně rozhodl o třech kárných žalobách na advokáta Zdeňka Altnera, jež jsou spjaty s právními službami pro ČSSD ve sporu o sídlo sociálních demokratů Lidový dům. Ačkoli dostal stotisícovou pokutu za dvojí porušení povinnosti mlčenlivosti vůči klientovi, zásadního kárného obvinění kvůli nepřiměřeným finančním nárokům byl zproštěn. Sociální demokraté zprávu o zproštění kárné žaloby zatím nechtějí komentovat. Místopředseda ČSSD pro řízení Martin Starec řekl, že strana si počká na oficiální zprávu, teprve pak se k ní vyjádří a zváží možné důsledky. Altner na ČSSD soudně vymáhá kolem půl miliardy korun za to, že pro ni v r. 2000 Lidový dům vysoudil. Tvrdí, že ze smlouvy, kterou s ním za ČSSD podepsal v roce 1997 tehdejší předseda strany Miloš Zeman, vyplývala odměna ve výši deseti procent ceny vysouzené nemovitosti. Cenu Lidového domu v pražské Hybernské ulici, kde sídlí sociální demokracie, přitom Altner odhaduje na 1,5 miliardy korun. Zbytek částky, na kterou si nyní činí nárok, tvoří smluvní pokuty a úroky. Celkem po straně nyní žádá více než 591 milionů korun. ČSSD už před víc než čtyřmi lety upozornila na Altnerovy nároky advokátní komoru, která stížnost vyhodnotila jako důvodnou. A ještě v roce 2001 podal předseda kontrolní rady ČAK na advokáta kárné žaloby. Od té doby kárný senát naplánoval zhruba deset jednání, Altner nebo jeho právník se ale vždy z nějakého důvodu omluvili. Rozhodnutí padlo až tento týden. I Altnerovy pohledávky vůči sociálním demokratům nyní řeší soudy. Altner tvrdí, že sám je ve finanční nouzi, a proto soudy žádá, aby mu prominuly poplatky.