Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna ve čtvrtek otevřela cestu k tomu, aby lidé měli v budoucnu větší šanci ovlivnit, zda se o ně v tíživé sociální a zdravotní situaci bude starat rodina, asistent, nebo zda půjdou do ústavu. Měl by to umožnit návrh zákona, který poslanci postoupili k projednání výborům. Dolní komora se ve čtvrtek v rámci ústních interpelací také znovu zabývala kauzou kolem privatizace firmy Unipetrol. Odpoledne sněmovna schůzi přerušila, v pátek by měla mimo jiné rozhodnout o sporné novele církevního zákona. Norma je podle kritiků v rozporu s právy, která církvím dává ústava.

Návrh zákona o sociálních službách, který ve čtvrtek zamířil k projednání výborům, předpokládá, že potřební budou dostávat odstupňované příspěvky - od 1500 korun pro ty, kteří vyžadují částečnou pomoc, až po 11.000 korun pro lidi, kteří jsou na pomoc jiného zcela odkázáni. Lidé by pak sami rozhodli, co je pro ně nejvýhodnější a u koho službu nakoupí, tedy zda si například zaplatí domácí péči, či naopak pobyt v ústavu. Dolní komora o zákonu rozhodne za několik měsíců.

Do další fáze projednávání ve čtvrtek poslanci postoupili i novelu zákona o sociální podpoře, podle níž by rodiče většiny prvňáčků dostávali tisícikorunu na nákup školních pomůcek. Vládní předlohu kritizovali občanští demokraté, kteří neúspěšně navrhovali její zamítnutí. Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení hladce projednala návrh vstupu Bulharska a Rumunska do EU. Senát již přistoupení obou zemí téměř jednomyslně schválil. Poslanci o něm rozhodnou v příštích týdnech po projednání návrhu ve sněmovních výborech.

Dolní komora postoupila výborům i předlohu, která má umožnit výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Sněmovna by měla o tomto zákonu hlasovat již na říjnové schůzi. Závěr čtvrtečního jednání patřil tradičním ústním interpelacím premiéra a ministrů. Otázky poslanců na předsedu vlády se týkaly takřka výhradně privatizace firmy Unipetrol, kterou podle některých názorů provázely úplatky.