Zprávy | Z archivu rubriky


Na přípravě teroristického útoku, který česká kontrarozvědka pomohla v minulých měsících zastavit, se nepodíleli žádní čeští občané. ČTK to sdělil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert. První signál, že osoby "arabského vzhledu" žijící ve Španělsku mají velký zájem opatřit si v ČR zbraně, získala BIS v létě 2004. Informace se ukázaly jako věrohodné, podezřelí byli později zadrženi. Chystaný útok se neměl týkat České republiky. Zarazila ho společná česko-španělská operace. "Ve svém důsledku zamezila teroristickému útoku, který se velmi pravděpodobně měl odehrát v Evropě v některé ze zemí EU," uvedl Šubert. Podle něj práce se Španěly byla vynikající a zpravodajci z obou zemí by se bez sebe v tomto případě neobešli.

Skupinu lidí, která útok připravovala, podle informací České televize zadržely úřady ve Španělsku. Obvinily ji z příslušnosti k teroristické organizaci a ze spiknutí kvůli spáchání teroristického útoku.

Šubert připomněl také již zveřejněný případ, kdy BIS provedla kroky k zastavení teroristického útoku plánovaného z Iráku za vlády diktátora Saddáma Husajna. Iráčtí zpravodajci dostali za úkol zamezit vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda do Iráku a jednou z variant měl být i útok teroristů. Podle Šuberta existují i další případy, kdy se BIS podílela na zmaření teroristického útoku. Jejich zveřejnění ale zatím brání ochrana zpravodajských zdrojů. "Sebemenší náznak, sebemenší zmínka by mohla zdroje dekonspirovat a ohrozit jejich život," uvedl mluvčí.

Tomáš Berdych načal úspěšně cestu českých tenistů za záchranou ve Světové skupině Davisova poháru. Na liberecké antuce skvěle zastoupil zraněného Jiřího Nováka a v nervy drásajícím duelu porazil Němce Tommyho Haase 3:2 na sety. Přitom už měl domácí reprezentant namále, ale v tie-breaku čtvrtého setu za nepříznivého stavu podle svých slov zavřel oči a odvrátil porážku.

Šest dnů po svých dvacátých narozeninách Berdych prohrával s Haasem 0:2 na sety a ztichlá Tipsport aréna už ho pomalu odepisovala. Sedmatřicátý hráč světa se však dokázal vypnout k heroickému výkonu a povedl se mu málo vídaný obrat v utkání. "Laicky řečeno jsem zavřel oči a buď jak buď, šel jsem do toho s největší rizikem," popsal Berdych po utkání novinářům, jak v tie-breaku čtvrté sady vyrovnal z 1:5 na 5:5 a potom ještě odvrátil tři mečboly soupeře. "To byl největší zlom utkání. Začátek nebyl ideální, ale je lepší hrát nejlepší tenis na konec," dodal.

V uplynulých dvanácti měsících dokázal na olympiádě porazit světovou jedničku Rogera Federera, letos jako jeden z mála vyzrál na Španěla Rafaela Nadala, ale výhry nad Haasem si cení možná ještě o něco víc. "Tohle bylo v Davisově poháru, takže je to možná to nejlepší vítězství, protože je za republiku," řekl Berdych. Kvůli zraněné Novákově patě se dostal do pozice lídra týmu a ze začátku utkání na něm tíha této role ležela. "Je to možná trošičku nevděčné, protože všichni čekají bod. Musím se předvést na maximum a podržet tým," řekl Berdych. Novák za ním těsně před zápasem přišel a snažil se ho povzbudit. "Řekl mi nějaké postřehy, to se vždycky do zápasu hodí," uvedl Berdych. Vítězstvím nad Haasem naznačil, že by mohl od Nováka převzít daviscupové žezlo. "Nebylo by špatný, kdybych to zvládal jako Jirka. Do budoucna by se mi líbilo, kdybych v Davisově poháru moc neprohrával," řekl Berdych.

Plesnivé či prošlé potraviny, především uzeniny a sýry, prodával obchod Julius Meinl na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontroloři přišli na to, že prodavačky v lahůdkách musely na pokyn vedoucího vracet do prodeje potraviny, určené k likvidaci. SZPI na řetězec podala oznámení o podezření z trestného činu prodeje potravin, které ohrožují zdraví a z vydírání, řekla ČTK mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Řetězec čekají statisícové pokuty.

Kontrola podle mluvčí objevila, že vedoucí provozu nutil prodavačky v lahůdkách například omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je ženy musely potírat olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny dokonce personál vykrajoval a poté znovu prodával. Do provozu se k těmto úpravám sváželo prošlé zboží i z jiných obchodů řetězce Julius Meinl. "Pracovně se chladírně, kde se omyté uzeniny a sýry ukládaly, říkalo 'kafilérka'," upozornila mluvčí. O praktikách firmy bude SZPI informovat kontrolní úřady ostatních zemích EU.

Ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta dále uvedl, že firma Julius Meinl často nerepektovala nařízení inspektorů, případně je plnila liknavě. "Tento aktuální případ z Českých Budějovic byl už jen poslední kapkou," prohlásil ředitel. SZPI podle něj nicméně nechystá v řetězci Julius Meinl žádné plošné kontroly, protože ty probíhají v celé zemi a i u jiných řetězců celoročně a bude tomu tak i nadále.

Případem se již zabývají policisté. "Pokud shledáme, že byla naplněna skutková podstata trestného činu, zahájíme trestní řízení," řekla mluvčí českobudějovické policie Alena Tonningerová.

Společnost Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se rozhodl kvůli silnému konkurenčnímu boji z České republiky odejít. Celkem 67 jejích prodejen koupí firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Aholdu inspekce ve středu uzavřela prodej potravin v Hypernově v Jindřichově Hradci, a to kvůli zamoření provozovny živými i mrtvými myšmi.