Zprávy | Z archivu rubriky


V česko-amerických vztazích nejsou žádné problémy, uvedl český prezident Václav Klaus po jednání v Bílém domě s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. USA pozorně sledují situaci v Evropě po nedávných německých volbách, řekl Klaus novinářům po bezmála hodinové návštěvě u Cheneyho. Volby v Německu mají vliv na situaci jak ve Spolkové republice, tak i v Evropě a ČR, dodal. Americká strana podle Klause vyslechla pozorně informace o české pomoci po hurikánu Katrina. Klaus s Cheneym si vyměnili názory i na mezinárodní situaci, zejména na Blízkém východě, v Afghánistánu a Iráku.

Prezident Václav Klaus se v New Yorku seznámil s postupem rekonstrukce Národní budovy, kterou od krajanů koupil před čtyřmi lety český stát za symbolický dolar a nyní ji nákladem 450 milionů opravuje. Při setkání s krajany řekl, že má pocit, že parlamentní volby v České republice příští rok "budou velmi nejasné" a "blízké tomu", co se událo o víkendu v Německu. Tamější volby přinesly mimořádně těsné výsledky, na jejichž základě se bude velmi složitě hledat řešení pro sestavení vlády. Když hovořil o přestavbě Národní budovy na východní 73. ulici, která je největší státní investicí v zahraničí, vyjádřil naději, že se ji podaří dokončit včas a že se stane "oázou češství" na Manhattanu. Na více než stoleté stavbě byla už opravena celá konstrukce a jedno poschodí převzali v květnu do užívání krajanské spolky.

Na newyorské radnici v dolní části Manhattanu přivítal Václava Klause starosta Michael Bloomberg, který stojí v čele osmimilionového města čtvrtým rokem. Předtím, než byl zvolený starostou, se pohyboval ve finančním světě na Wall Street, odkud si také přinesl zkušenosti pro založení svého mediálního impéria vedeného informační agenturou Bloomberg. Poté prezident Klaus otevřel v newyorském Metropolitním muzeu unikátní výstavu gotického umění doby vlády císaře Karla IV. a jeho synů krále Václava IV. a císaře Zikmunda. "Jsem přesvědčen, že česká gotika z lucemburského období je věcí, na kterou můžeme být pyšní. Máme šanci ukázat ji světu. Není tolik míst na světě, jako je Metropolitní muzeum v New Yorku, která by umožnila, abychom tuto věc co největšímu počtu lidí ve světě ukázali. Věřím, že to bude výstava úspěšná," řekl prezident bezprostředně po zahájení českým novinářům. V Metropolitním muzeu se představují vrcholná díla středověkých mistrů, jež vznikla na českém královském dvoře nebo jejichž tvůrci byli s lucemburským panovnickým domem nějak spojeni. Její jedinečnost spočívá v tom, že na jednom místě shromažďuje dobově a tematicky příslušná díla rozesetá za uplynulých více než 600 let po celém světě. Zahájení výstavy se zúčastnil také český ministr zahraničí Cyril Svoboda a pražský primátor Pavel Bém. Za lucemburský panovnický rod byl přítomen následník velkovévody princ Gillaume.

Středočeský krajský soud osvobodil třiadvacetiletého Jaroslava Švihlíka, který byl obžalován z toho, že před čtyřmi roky organizoval neonacistický koncert v Senohrabech u Prahy. ČTK to sdělila obhájkyně Klára Samková. Krajský soud tak zamítl odvolání státního zástupce proti červnovému rozsudku Okresního soudu pro Prahu-východ. Také ten uznal Švihlíka nevinným. Muži hrozily až tři roky vězení.

Obžaloba Švihlíka vinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podle státního zástupce Švihlík celý koncert připravoval a organizoval. Švihlík dříve přiznal, že se koncertu zúčastnil, s jeho organizací prý ale neměl nic společného. Pouhé uvedení jména na objednávce není podle něj věrohodným důkazem, že akci pořádal.

Na srazu měla mimo jiné vystoupit kapela Juden Mord s písní Cikánský problém. "To, že v textu je napsáno, že nosí zlaté řetězy a plní stránky černé kroniky, nenaplňuje podstatu trestného činu, pouze to něco konstatuje," tvrdila obhájkyně o textech skupiny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Švihlíkovi nelze vinu prokázat.

Na problematičnost dokazování trestné činnosti účastníkům neonacistických koncertů poukázal také ministr vnitra František Bublan v souvislosti s víkendovým postupem policie v Křtěticích na Strakonicku, kde policie nezasáhla a vysloužila si za to kritiku. "Už jsme zažili soudní proces, kde jsme dali k dispozici i nahrávku, v níž se provolávalo jméno Rudolf Hess, a u soudu jsme to prohráli, protože dotyční řekli, že provolávali Rudolf Pes," uvedl příklad.

Karel Poborský už není kapitánem fotbalistů pražské Sparty. Třiatřicetiletý záložník se ve středu rozhodl na funkci rezignovat a své rozhodnutí sdělil spoluhráčům před ranní rozcvičkou, která předcházela pohárovému zápasu v Litvínově. Důvodem jeho kroku je nesouhlas s některými metodami, které praktikuje trenér Jaroslav Hřebík.

Sparťany v Litvínově při neúčasti Poborského zástupců Blažka a Sivoka vedl jako kapitán záložník Lukáš Zelenka. V utkání vyhrál úřadující český mistr vysoko 7:1, ale svým výkonem znovu nepřesvědčil. Poborský odehrál celých 90 minut a patřil k nejlepším sparťanům. Po zápase vysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. "Kapitán by měl být prodlouženou rukou trenéra, ale protože já některé jeho metody nesdílím, bude toto rozhodnutí lepší. Vím, že za mnou mužstvo stálo, a být kapitánem Sparty pro mě byla čest, ale došel jsem k rozhodnutí po zralé úvaze," prohlásil Poborský před novináři ještě na litvínovském trávníku.

Celá atmosféra kolem současné Sparty prý dospěla mediálně někam, kde by neměla být. "Možná to zní divně, ale já věřím, že i tento krok pomůže utišit vše, co se teď kolem Sparty děje," uzavřel Poborský své vyjádření. Celá letenská kabina byla ráno po jeho oznámení šokovaná. "Byl jsem jako zjevenej. Karel řekl, že má diametrálně odlišné názory na fotbal než trenér Hřebík," uvedl Miroslav Matušovič. Ještě vpodvečer nemohl přijmout fakt, že se šéf šatny stáhl do ústraní. "Pokud se s trenérem na něčem neshodli, tak se to odehrávalo mimo kabinu. To, že se nám nedaří, byla věc nás všech a mrzí nás, že se to svedlo na Karla. Byl to nejlepší kapitán, jakého jsme mohli mít," prohlásil letenský útočník.

Šokovaní byli ale také trenéři. Tým ve středu vedl asistent Jaroslav Šilhavý. "Bylo to obrovské překvapení, nic podobného jsem nečekal. Hned jak to Karel oznámil, tak jsem to volal hlavnímu trenérovi. On prý čekal nějaké prohlášení, ale netušil, že půjde o tuto záležitost," řekl Šilhavý a dodal, že jméno Poborského nástupce se bude řešit co nejdříve.

Poborského rozhodnutí je jen potvrzením zákulisních spekulací, že mezi nejzkušenějším českým reprezentantem a sparťanským koučem zuří válka. Jejich spory se vyhrotily především po utkání předminulého ligového kola s Jihlavou, kdy Hřebík nechal Poborského jen na lavičce náhradníků a do hry jej poslal až v 56. minutě. Zdůvodnil to tím, že třiatřicetiletý hráč potřebuje odpočívat. "Mám z toho smíšené pocity, odpočívat jsem nepotřeboval," prohlásil tehdy Poborský. V sobotním duelu na Slovácku pak Hřebík největší hvězdu Sparty stáhl ze hry již v 68. minutě, přestože Poborský nebyl nejhorším hráčem v rudém dresu. Naposledy se Hřebík vyjádřil na fotbalistovu adresu ve středečním rozhovoru pro deník Sport. "Máme absolutně pracovní vztah. Já plním roli trenéra, on plní roli kapitána," řekl Hřebík.

Nejméně půl roku bude od středy v Domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí instalována retrospektivní výstava fotografických obrazů Jana Saudka, letošního sedmdesátníka, jednoho z nejslavnějších českých fotografů posledních desetiletí. Kolekce soustřeďuje na 150 velkoformátových snímků. Na expozici se Jan Saudek, který dal kdysi slovo, že v Česku vystavovat nebude, osobně nepodílel. Výstava je dárkem určeným osobně jemu, ale i jeho příznivcům. "Je koncipovaná tak, aby ji snesly oči všech generací, lidé úzkoprsí, i ti, kteří mají rozhled a vyhledávají extrémy. Z výběru vyšly fotografie, které snesou pohled starších lidí i dětí," řekla ČTK fotografka Sára Saudková, dlouholetá přítelkyně, modelka a "pravá ruka" Jana Saudka, jehož jméno přijala. Saudkovy snímky jsou většinou inscenované erotické fotografie. Pokud podle ní Saudka někdo vidí jako kontroverzní bytost, je to jen póza. "Jan tvrdí, že chce být nenápadný, že nechce nikoho provokovat. Pouze fotografuje v upřímnosti a nahotě srdce, fotografuje lidi, které má rád, dokumentuje svůj život," dodala Saudková. Saudek podle ní na fotografiích obnažuje to, co každý člověk na celém světě má v podvědomí. "To, co sami před sebou i před druhými skrýváme, čeho se bojíme, maskujeme, to, co si nedokážeme přiznat. On to ve svých fotografiích ukazuje. To je možná důvod, proč někoho dráždí," uvedla Saudková.

Bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů bude zřejmě platit od poloviny příštího roku. Rozhodla o tom dnes sněmovna. Vládní návrh počítá s tím, že každý řidič bude moci získat až 12 trestných bodů. Po jejich vyčerpání přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Zákon počítá také s tím, že pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru čtyři body. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí.

Zákon o zavedení bodového systému vrátil sněmovně s vlastními pozměňovacími návrhy Senát. Požadoval například zrušit zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici a oddálit účinnost zákona o půl roku, tedy na 1. ledna 2007. Sněmovna ale doporučení senátorů odmítla a přijala předlohu v původní sněmovní. Předlohu musí ještě podepsat prezident.

Novinkou je v zákoně také to, že řidič bude moci při nesprávném postupu policisty a následně vzniklé škodě požadovat po policii náhradu škody. Velkých změn doznaly také pokuty. Jejich strop zvedli poslanci až na 50.000 korun. Přijat ale nakonec nebyl návrh, aby profesionální řidiči byli trestáni za nejzávažnější přestupky až dvojnásobnou sazbou. Více pravomocí bude mít i policie. Dozor nad silničním provozem bude rozšířen i o městskou policii, která bude moci zastavovat vozidla a měřit rychlost. Dopravní policie také dostala zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz. Novinkou je i to, že vlastník auta bude muset oznámit, kdo řídil jeho vůz v případě, že jím byl spáchán dopravní přestupek.