Zprávy | Z archivu rubriky


Pražské Divadlo na Fidlovačce uvedlo ve čtvrtek v české premiéře komedii předního britského dramatika Alana Ayckbourna nazvanou Komická potence aneb Něco v ní je. Režie se ujal Ivan Rajmont, jde o jeho třetí počin na této scéně. Podle dramaturgyně Kláry Špičkové nejde o klasickou zápletkovou veselohru. Autor se v ní zamýšlí nad novými technologiemi, které zcizují komunikaci - zároveň se jim však paradoxně i obdivuje. Hlavní role ztvárnili Marek Holý, Zuzana Vejvodová, Zdeněk Maryška, Lilian Malkina a Ladislav Trojan. Hrdinou příběhu odehrávajícího se v budoucnosti je mladý spisovatel, jehož živí telenovely a sitcomy. A protože ve studiích už dávno nahradili živé herce androidi, stane se jeho nejbližším partnerem pohledný robot JFC 31333. Ukáže se, že má smysl pro humor a pro další lidské vlastnosti. Mezi mladou dvojicí vzniká nebezpečné pouto, které se vyhrotí, když Adam odhodí svou slibnou kariéru a unese robota Jacii z televizního studia. Zabrání tím sice žárlivé ředitelce televize, aby Jacii roztavila, ale ocitne se s robotkou na svobodě v řadě bizarních situací. Podle ředitele nuselské scény Tomáše Töpfera bude další premiérou 24. listopadu hra Franze Werfela s názvem Jacobowski a plukovník. Právě před deseti lety měla premiéru v režii Jiřího Menzela v Divadle na Vinohradech, kde v ní Töpfer exceloval s Viktorem Preissem. Za téměř tři roky tam dosáhla dvaaosmdesáti repríz. Na Fidlovačce se Töpfer objeví po boku Petra Rychlého.

Ministr kultury Vítězslav Jandák chce hledat alternativní finanční zdroje na péči o památky a o národní kulturní poklad v zahraničí. "Musíme najít klíč k bruselským a norským velkým penězům," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci. Vedle fondů EU lze podle něj počítat totiž i s Norskem, které, jak řekl, "vydělává na ropě a chce přispívat na památky".

Vláda Jandákovi ve středu uložila, aby s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou hledali mimorozpočtové zdroje k pokrytí nového programu péče o takzvaný národní kulturní poklad, tedy movité dědictví spravované státními institucemi. Částku, která bude v letech 2007 až 2014 potřebná, Jandák předběžně vyčíslil na 17,7 miliardy korun. "Dalo by se uvažovat třeba i o patnácti miliardách, ale teď nebudeme hovořit o konkrétních částkách," poznamenal ve čtvrtek. Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše obsahuje nový program jako jednu z priorit rekonstrukci hlavní muzejní budovy.

Jandák zároveň usiluje o nalezení většího objemu peněz pro aktuální záchranu a péči o nemovité památky, a to ještě i v tomto roce. "Jedná se mi hlavně o střechy v havarijním stavu," řekl a jmenoval mimo jiné kláštery a zámky v Doksanech, v Krásném Dvoře, Horšovském Týně, Kladrubech, Lednici či Stráži pod Ralskem. Pro tyto účely počítá s pomocí sponzorů - podnikatelů a firem. Ministr kultury ve čtvrtek uvedl, že se mu v návrhu rozpočtu na příští rok podařilo na jednání vlády prosadit zvýšení původně uvažované částky o 326 milionů korun. Podle jeho mluvčí by to tak mělo být 5,807 miliardy korun.