Zprávy | Z archivu rubriky


Nová koaliční vláda, která dostala důvěru Poslanecké sněmovny, bude v příštím roce čelit destabilizačním tlakům zevnitř i od opozice. Míru stability kabinetu v čele s premiérem Jiřím Paroubkem je však obtížné předvídat. Shodli se na tom politologové, které oslovila ČTK. "Bude hodně záležet na soudržnosti sociální demokracie jako nejsilnější koaliční strany," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze. Upozornila přitom na vznikající levicovou frakci uvnitř ČSSD kolem poslanců Jana Kavana, Vladimíra Laštůvky, Petra Lachnita a Jaromíra Schlinga.

Podle Rudolfa Kučery z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy bude fungování vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU silně závislé na opoziční KSČM. "Bude záležet na tom, jak se sociální demokraté dohodnou s komunisty - na kterých zákonech," předpokládá politolog. Některými "vágnějšími" body vládního programu, jako je například důchodová reforma, se podle Kučery Paroubkova vláda přitom nebude příliš zabývat.

Podle politologa Jana Outlého z královéhradecké univerzity jsou vládní strany ve schizofrenní situaci. "Nemohou si dovolit nadále působit rozhádaným dojmem, neboť spory v koalici byly důvodem razantního poklesu důvěry jak samotných stran, tak jejich hlavních představitelů. Současně je ale předvolební rok obdobím vymezování se vůči ostatním stranám, kladením důrazu na programové odlišnosti," vysvětlil Outlý.

Za posledních 12 let nabubřela česká daňová soustava čtyřikrát, uvedl na setkání ředitelů českých a slovenských firem ve Štiříně hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. Daňové předpisy dnes čítají přes 44 tisíc stran, zatímco na počátku 90. let to bylo jen deset tisíc. Zjednodušení daní by podle něj bylo hlavním přínosem zavedení rovné daně, kterou prosazuje opoziční ODS. "Pro mě není přitažlivá tolik ta sazba (15 procent), nad kterou tančí rituální tance pravicoví politici, ale především to zjednodušení," řekl Janáček. Jen v zákonu o dani z příjmu se podle něj nachází přes 90 výjimek. "To vyhovuje pouze pracovníkům finančních úřadů, kteří tak mají důvod své existence, a úzké skupině daňových poradců," poznamenal s tím, že čím dál víc závidí sousednímu Slovensku, které mělo odvahu rovnou daň zavést. Příklad Slovenska podle něj ukazuje, že na zavedení rovné daně by vydělaly všechny skupiny pracujících. Finanční situace by se však zhoršila u nejchudších důchodců, kteří by nepocítili snížení daně z příjmu a zároveň by jim zdražily potraviny, na které vynakládají velkou část důchodu. To by se podle Janáčka mělo kompenzovat sociální podporou.

ČR nyní se svými vysokými daněmi a náklady na práci není konkurenceschopná a podniky podle ředitelů raději odcházejí na Slovensko a do dalších zemí, které se nebojí potřebných reforem. Nadměrná byrokracie podle ředitelů trápí nejen jejich velké firmy, ale možná ještě více malé a střední podniky. Podle Roberta Němce z advokátní kanceláře je především nutné zjednodušit administrativu při startu podnikání nebo při samotné činnosti. Nevyhnutelná je podle něj také zásadní reforma úpadkového práva. Němec naopak ocenil, že se podařilo prosadit zrychlení zápisu do obchodního rejstříku.