Zprávy | Z archivu rubriky


Během 12. ročníku městské slavnosti v historickém centru Nového Jičína padl v sobotu večer dosavadní český rekord v počtu lidí s kloboukem na hlavě na jednom místě. Ve městě proslulém výrobou klobouků se s pokrývkou hlavy sešlo přes 2200 lidí, což je proti předchozímu rekordu zhruba o 1900 více. Nový rekord bude zapsán v české části Guinnessovy knihy rekordů. "Zaregistrovalo se přesně 2209 lidí s kloboukem, což stačilo na nový český rekord," oznámil divákům archivář města Karel Chobot, podle něhož se nyní bude zjišťovat, zda nejde i o světové prvenství. Poslední český rekord představoval 289 klobouků a utvořili jej lidé v Dnešicích na Plzeňsku letos v srpnu.

Řada návštěvníků slavností se přihlásila do soutěže o nejoriginálnější klobouk. Byli mezi nimi i výrobci kartonového klobouku ve tvaru zdejšího Žerotínského zámku nebo továrního komínu zdejšího výrobce klobouků Tonak. K vidění byl klobouk opatřený cigaretovými krabičkami, pravými klobáskami či bankovkami. Jedna dáma se hrdě nesla s kloboukem s čapím hnízdem. Největší obdiv diváků celého dne ovšem sklízel Eduard Janusch ze Studénky, který se pyšnil kloboukem představujícím akvárium se dvěma živými zlatými rybkami. Toho nakonec i pětičlenná porota vybrala jako vítěze soutěže. Porotci zřejmě ocenili i fakt, že rybičky celodenní pobyt na sluníčku přežily. "Je to pro mě velká pocta, ale už mě z toho bolí hlava," svěřil se divákům sedmačtyřicetiletý vítěz kloboukové soutěže. Jeho netradiční pokrývka hlavy totiž vážila pět kilogramů.

Především zahraniční turisté v centru Prahy mohli v neděli odpoledne strhat své fotoaparáty a videokamery. Byli totiž svědky korunovačního průvodu českého krále Karla IV., který se svým dvořanstvem projel z Vyšehradu na Pražský hrad. Akce byla součástí Dnů evropského dědictví, jehož kontinentální zahájení hlavní město v pátek hostilo. Připomněla 650 let od korunovace Karla IV. na císaře římského. Na Staroměstském náměstí, kde byl připraven historický trh, vzbudila jeho suita za zvonění kostelních zvonů doslova pozdvižení. Dvousethlavý průvod v historických kostýmech na dlouhé cestě doprovázeli policisté ve vozech i na koních. Další koně, viditelně znervóznělí vířením bubnů za sebou i kluzkou dlažbou, vezli vedle praporečníků vladaře s manželkou Annou Svídnickou. V doprovodu byli dvořané, měšťané, rytíři v brnění, kejklíři, pištci i lid prostý obého pohlaví. V převleku pozdravil panovníka "nejvyšší purkmistr pražský", jinak primátor Pavel Bém. "Je mi ctí přivítat na Starém Městě pražském jeho královskou a císařskou výsost po návratu ze slavné korunovace," uvedl Bém a složil mu hold.

"Velkým vládcem byl proto, že byl velkým mužem," řekl pak Ivan Wilhelm, který je rektorem univerzity, první vysoké školy ve střední Evropě, již Karel IV. v roce 1348 založil.

Průvod, který pak pokračoval po královské cestě přes Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, zorganizovaly Praha 1 a 2 spolu s hlavním městem a společností Jindřišská věž. Akce začala už před polednem na Vyšehradě programem nazvaným Obrazy z dějin přemyslovského a lucemburského rodu a českého království. Proroctví kněžny Libuše dokumentovaly živé obrazy.

Mostecká hospodářská komora (OHK) podporuje iniciativu skupiny poslanců, kteří navrhli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Jejím cílem je zpřesnit účast veřejnosti ve správních řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody. Stávající zákonná úprava komplikuje rozvoj nových investic a tvorbu dalších pracovních míst ve strukturálně postiženém regionu Mostecka, informoval ČTK předseda mostecké komory Rudolf Jung. Cílem novely zákony je podle Junga zjednodušení a zpřehlednění procesu stavebních řízení. "Záměrem je dát firmám a podnikatelům jistotu, že jejich investice nebude zmařena. A to na základě nikoli věcných argumentů, ale samoúčelných procesních záležitostí, jak se v mnoha případech nyní děje.," uvedl.

Novela navrhuje vyloučit veřejnost z účasti ve stavebním řízení. "Ochranu životního prostředí lze řešit už při projednávání územního plánu, posuzování vlivu na životní prostředí dle EIA a v územním řízení. Zamezí se tak riziku, že firma vydá peníze za studii, nákup pozemků a nemovitostí a v důsledku uplatnění zákona o ochraně přírody potom nezíská stavební povolení. Takový postup není v okolních zemích možný, a Česko tak u zahraničních investorů znevýhodňuje," dodal Jung.

Návrh novely prosazuje teplický poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht (ČSSD) či mostecký poslanec a místopředseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).

Fotbalová reprezentace si sobotní prohrou v Rumunsku hodně zkomplikovala svůj plán postoupit na mistrovství světa. Už ve druhém utkání za sebou střelecky propadla a před finálovou fází kvalifikace trenér Karel Brückner bije na poplach. Největší nedostatky má český tým s proměňováním šancí, soupeři v produktivitě jeho svěřence výrazně převyšují. Když se Brückner v noční Konstance vracel k zápasu (0:2), opakoval podobné důvody porážky jako před dvěma týdny ve Švédsku. Oba zápasy si totiž byly v mnohém podobné: také tentokrát si dokázali Češi vypracovat řadu výhodných střeleckých pozicí, ale bez efektu, také tentokrát se to naopak dařilo soupeři. Podle kouče je nynější střelecké trápení způsobeno řadou okolností, které umí pojmenovat. "Potýkáme se s nestabilní sestavou, ale i poklesem některých hráčů," vysvětluje si Brückner, který byl navíc výrazně nespokojen i se žalostným způsobem, jakým jeho svěřenci nakládali se zahráváním standardních situací. Tam podle všeho týmu nejvíce chyběl Tomáš Rosický, který musel kvůli zraněným tříslům usednout pouze do hlediště. "Ve středu hřiště, zvlášť v prvním poločase, dokázali Heinz s Polákem zdatně zastoupit Rosického s Galáskem. Jenže Rosického schopnosti při zakládání útočných akcí jsou vysoké, dokáže na sebe vzít také zodpovědnost," povzdychl si trenér nad absencí klíčového záložníka. Ten mu chyběl i při zahrávání standardek, které bývaly chloubou českého mužstva. Citelnou ztrátou v tomto ohledu byl také odchod Marka Jankulovského, kterému se ozval nedávno operovaný kotník. "Chyběl nám pak typický levák v některých momentech," připomněl trenér.

Právě časté změny sestavy jsou podle kouče největším problémem posledního období. O některé opory přišel už před rokem, když se blížil zápas s Nizozemskem, před Rumunskem to bylo podobné. "To potkává i jiné týmy, nedávno se s tím potýkaly třeba i Rumuni. Ale je skutečnost, že zatímco v minulé kvalifikaci jsme vystačili obvykle s dvanácti hráči pro základní sestavu, nyní jsme mnohem méně konsolidovaní," vidí trenér další příčinu nevyrovnaných výkonů. Absence ke škodě mužstva zasáhly především záložní řadu: po odchodu Nedvěda jsou zraněni Rosický s Galáskem, s poklesem formy se potýká Poborský, na kterém se až nečekaně silně odráží krizová situace ze Sparty.

Právě ve změnách ve středu hřiště lze totiž vidět i základní potíže ve střelecké potenci. Koller s Barošem se sice i tentokrát statečně bili na hrotu, ale nemají už zdaleka tolik šancí, jako dříve; chybí jednoduše mozek, který by je vymýšlel a připravoval. Trenér ale vidí i jiné důvody včetně kvalitní hry soupeře. "Soupeř měl tentokrát skutečně skvělou obrannou čtverku, těžko jsme se přes ni prosazovali," uznal Brückner sílu soupeře, jehož klíčovým mužem byl podle něj Munteanu. "Mutu byl také výborný, ale Munteanu nás přečísloval a vytvořil těch několik málo šancí," dodal ke hře Rumunů.

Už v neděli, krátce po půlnoci, ale trenér spřádal plány, jak na sobotní porážku rychle zapomenout a zbytek kvalifikace dotáhnout k vlastní radosti. Možnou výhodou může být, že chytit se může český tým už ve středu, kdy narazí v Olomouci na Arménii. Trenér ale ještě netuší, s kterými hráči může vlastně počítat. "Zranění je celá řada, byl to tvrdý zápas. Uvidíme, jména případných náhradníků bych ale nechtěl zatím zveřejňovat," uzavřel.

Starosta Městské části Praha 6 Tomáš Chalupa předal v neděli Jiřímu Suchému klíč od nového Divadla Semafor v Dejvické ulici. "Dvě legendy se spojily," řekl a vysvětlil, že legendární divadelník získal definitivní střechu nad hlavou. A to na neméně legendárním místě, v rekonstruovaném prostoru někdejší tančírny Globus, která se začátkem 60. let změnila na sklad a chátrala. Architektem sálu byl Josef Melena, který navrhl i Karlínek, v roce 2002 zničený povodněmi.

Akci doprovázel Den otevřených dveří, v jehož rámci scénou prošly stovky lidí. Zbývá vybavit ji nábytkem a technickým zařízením, než Semafor 1. října zahájí slavnostním představením Koncert s.r.o. První premiérou bude 25. října muzikálek o bulvárním tisku nazvaný Jako když tiskne.

Rekonstrukce někdejší tančírny Globus, jíž se kdysi přezdívalo "malá Lucerna", stála podle Chalupy radnici 55 milionů korun. "Na dalších deset přišla rekonstrukce domu. Nechtěli jsme, aby nad divadlem třeba praskly stoupačky," řekl Chalupa ČTK. Podle něj se tak završuje vznik definitivního Divadla Semafor, které je už 46 let součástí kultury tohoto národa. "Když jsme se po záplavách dozvěděli, že i Šlitrův klavír odnesla velká voda, nemohli jsme to tak nechat," uvedl bývalý místostarosta Prahy 6 Jiří Vihan, který jako první přišel s novou semaforskou adresou. V duchu jedné z písniček dvojice S+Š popřál, aby sem pro inspiraci přicházeli i ti, jimž se "sny zásadně nezdají".

Předání klíče se uskutečnilo v rámci Dne Prahy 6. Přesně před 85 lety totiž prezident Masaryk podepsal zákon, kterým se osm z dnešních deseti katastrálních území Prahy 6 stalo součástí hlavního města Praha.

Téměř tři desítky adres vystřídal během své šestačtyřicetileté existence pražský Semafor. Principál Jiří Suchý přiznává, že někdy si mohli listonoši nohy uběhat, než korespondenci doručili na tu správnou. Nadlouho skončil Semafor v paláci Alfa. O tento prostor přišel restitucemi. "Měli jsme však štěstí a usadili se v suterénu Hudebního divadla Karlín. Toto pěkné divadélko - Karlínek - nám sebrala pitomá Vltava. Od té doby, kdykoliv jedu přes most, tak na ni vypláznu jazyk," uvedl Suchý. Tou poslední aderesou byl Nostický palác na Malé Straně. "Každé nové divadlo, které jsme otvírali, bylo pro mě mezníkem. Těch mezníků byla spousta. Chci doufat, že tenhle sál v Dejvické ulici bude poslední a nejvýznamnější. Budu se snažit, aby to, co se tady bude dít, bylo pěkné. Aby bavilo a těšilo diváky a vneslo do této ulice - po Hurvínkovi a Spejblovi - další ostrůvek radosti," řekl Suchý ČTK.