Zprávy | Z archivu rubriky


Vedení řetězce diskontních prodejen Plus se podle odborářů snaží nevybíravým způsobem překazit fungování odborové organizace v této obchodní firmě. Odborový svaz pracovníků obchodu tvrdí, že šéfové společnosti Plus Discount se nepohodlných odborářů zbavují pomocí nebývale tučného odchodného či různých výhrůžek. Na chování vedení české pobočky německého obchodního řetězce si odboráři stěžovali německým kolegům a na situaci upozorní i ministerstvo financí a německé velvyslanectví. "Jednatel společnosti Plus Discount André Riennensland odmítá jakoukoli komunikaci s odborovým svazem, přičemž soustavně upírá svým zaměstnancům právo na odborové sdružování a kolektivní vyjednávání, které je garantováno platným právním řádem," řekl novinářům předseda OSPO Alexandr Leiner. Podotkl, že se 17 tuzemskými obchodními řetězci odboráři podobné problémy nemají. Dodal, že vedení společnosti Discount Plus porušuje celou řadu právních předpisů, včetně Základní listiny práv a svobod či úmluvy Mezinárodní organizace práce. "Již jsme informovali zástupce partnerského německého odborového svazu Verdi i německého majitele (Discount Plus) Michaela Hürtra," podotkl Leiner s tím, že v Německu je podobný postup nepřípustný.

Mediální zástupce společnosti Plus Discount Karel Kovář v rozhovoru pro ČTK obvinění odborářů odmítl. Podle něj ze společnosti po vzájemné dohodě odešlo zhruba 20 manažerů, kteří měli jiný pohled na novou obchodní politiku. "Společnost nikdy neposkytla úplatek za opuštění, nýbrž v souladu s českým řádem ukončila pracovní poměr se zaměstnancem po vzájemné dohodě, která také zahrnovala odměnu za práci pro společnost vykonanou v minulosti," uvedl Kovář.

V Letohrádku královny Anny začíná v pátek výstava portrétů českých Romů, které pořídil americký fotograf Chad Evans Wyatt. Projekt nazvaný Roma Rising (Romské obrození) chce představit úspěšné Romy. Připravil ho Nadační fond Dobrý soused, premiéru měl loni na jaře ve Vídni, mohli jej už zhlédnout také obyvatelé Brna. V Praze potrvá do 30. října.

Wyatt v Česku poprvé fotografoval zdejší umělce v první polovině 90. let. "Jediná tehdejší romská poslankyně Monika Horáková mi doporučila lidi, které bych měl portrétovat, pak jsem se ptal dalších lidí v komunitě," popsal Wyatt novinářům zrod projektu. Vyjádřil naději, že by v projektu mohli pokračovat mladí čeští Romové. Netradičně fotografie doplňují delší popisky, kde všichni vyobrazení odpovídají na několik otázek, například jak se jim splnily životní sny či co je pro ně v životě nejdůležitější. Portréty představují několik generací - nejstarší portrétovaní se narodili po roce 1930 a nejmladší slečně je 15 let.

Mezi portrétovanými jsou novináři, zaměstnanci neziskových organizací, ale také policistka, kostymérka, strojní inženýr nebo podnikatel. Patří mezi ně například prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka, rozhlasový a televizní produkční Richard Samko, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, trenér boxu Josef Baier či spisovatelé Vlado Oláh a Tereza Fabiánová. "Naším cílem je změnit běžný názor, že Romové jsou nevzdělatelní a neschopní myslet na budoucnost," řekla Eva Bedrníčková z Nadačního fondu Dobrý soused.