Zprávy | Z archivu rubriky


Drátěné zátarasy, kulometná hnízda, obrněné vozy a desítky vojáků se objevily v ulicích Jinců na Příbramsku. Příslušníci zdejší dělostřelecké základny si tu nacvičovali jeden z úkolů, s nímž se mohou setkat v rámci připravované mírové mise KFOR v Kosovu, řekl ČTK velitel brigády Jaroslav Vácha. Jinecká brigáda podle něj pošle do mírové mise poprvé celou jednotku, dosud se podobných akcí účastnili pouze její jednotlivci.

Na vojenském cvičišti ve Vyškově vrcholí přípravy osmého kontingentu vojenské policie, která v Iráku působí v rámci mnohonárodních sil. Kontingent tvoří asi stovka vojáků, z nichž 12 jsou ženy. "Cílem cvičení je sehrát celý tým a procvičit reálné situace, s nimiž se vojáci mohou setkat," řekl velitel kontingentu Roman Gottfried. Vojáci museli řešit dopravní nehodu, při níž zranili iráckého občana. Nehoda okamžitě přilákala pozornost dalších Iráčanů, které přesvědčivě sehráli studenti vyškovské vojenské akademie, a běžná nehoda málem přerostla v otevřený konflikt. Rozezlení Iráčané se snažili odtáhnout zraněného a útočili na jednotku láhvemi. Jejím úkolem bylo zajistit vyšetření nehody a převoz raněného. Z toho, jak zvládnou skutečné situace v Iráku, vojáci strach nemají. "Více než třetina tam již byla, takže vědí do čeho jdou," řekl Gottfried. Podle něj je nejtěžší zvyknout si na odlišnou mentalitu tamního obyvatelstva, jiné hygienické i klimatické podmínky. "Musel jsem se naučit vypít až 10 litrů vody denně," prozradil jeden z členů mise. Kontingent bude působit u jihoirácké Basry. Jeho součástí bude i tým zdravotníků, který bude pracovat v britské polní nemocnici.

Ve věku 78 let zemřel 25. srpna v Americe významný divadelní historik a teoretik, pedagog a režisér Jarka Burian. Byl nejvýznamnějším současným americkým teatrologem - bohemistou. Podle Mirky Potůčkové z pražského Divadelního ústavu v něm česká divadelní historiografie ztratila vynikajícího odborníka, české divadlo vlivného propagátora a zasvěceného znalce.

"Jarka Burian se narodil v USA v roce 1927 jako syn českých rodičů, žijících v New Yorku. Na Cornell University v roce 1955 získal doktorský titul. Až do penzionování v roce 1993 byl členem divadelní fakulty Newyorské státní univerzity. Přednášel rovněž na Kalifornské univerzitě v Berkeley a na Floridské univerzitě v Orlaivadlu a psát o něm v polovině 60. let. Je autorem velké publikace mapující československou scénografii od roku 1914 do roku 1938. Napsal dále monografii o scénografickém díle Josefa Svobody a kritikou ceněnou publikaci Modern Czech Theatre. "Jeho poslední kniha Leading Creators of Twentieth-Century Czech Theatre, kterou Burian osobně představil odborné veřejnosti před třemi lety lety v Divadelním ústavu v Praze, obsahuje portréty velkých postav českých divadelních dějin. Například Karla Hugo Hillara, E. F. Buriana, Alfréda Radoka, Voskovce a Wericha, Jana Grossmana, Miroslava Macháčka, Evalda Schorma, Otomara Krejči a Václava Havla," dodala Potůčková.Jarka Burian navštívil Prahu i loni v červnu, kdy besedoval o poválečném českém divadle na Akademii věd.