Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek a premiér Jiří Paroubek se znovu střetli kvůli vládnímu ocenění německých antifašistů. I když vládní gesto s žádným hmotným odškodněním nepočítá, podle Topolánka nastoluje případné požadavky a mohlo by sehrát roli i v majetkových soudních sporech sudetských Němců. Paroubek to odmítl. Německá ani rakouská vláda o nějaké podpoře majetkových nároků neuvažují. "O tom nepadlo z jejich strany, že by o něčem takovém uvažovali, jako o podpoře majetkových požadavků bývalých sudetských Němců, ani slovo," uvedl Paroubek.

Topolánek poznamenal, že vlády samozřejmě na konkrétní rozhodnutí evropských soudů nebudou mít žádný vliv. "Proč máte potřebu se někomu omlouvat, když ta omluva byla provedena v rámci česko-německé deklarace," obořil se na Paroubka. Premiér naopak citoval slova bývalého německého kancléře a křesťanského demokrata Helmuta Khola po podpisu deklarace: "To v žádném případě nevylučuje majetkové požadavky sudetských Němců". Vláda sociálního demokrata Gerharda Schrödera v žádném případě nepodpoří případné majetkové nároky sudetských Němců, dodal Paroubek. Topolánek mu vyčetl, že záměr vlády s ODS nekonzultoval.

Vláda ve středu uznala zásluhy německých antifašistů a omluvila se jim za křivdy způsobené po osvobození. Morální gesto je určeno někdejším československým občanům německé národnosti, kteří se vzepřeli nacistickému režimu, zůstali loajální republice a po válce byli diskriminováni kvůli svému německému původu jako takzvané nepřátelské obyvatelstvo.

Prohlášení kabinetu jako jednostranné a zbytečné kritizoval kromě ODS i prezident Václav Klaus; obávají se znovuotevření citlivé kapitoly česko-německých a česko-rakouských vztahů. Představitelé vyhnanců a sudetských Němců naopak gesto české vlády uvítali.