Zprávy | Z archivu rubriky


Přijetí nového stavebního zákona, zákona o veřejných zakázkách nebo vyvlastňovacího zákona, které mají podnítit investiční výstavbu a hospodářský růst - to jsou priotity, které chce předseda vlády Jiří Paroubek stihnout za devět měsíců zbývajících do voleb. Jak řekl, na poslední měsíce, kdy bude v premiérském křesle, neuvažuje o změně v čele jednotlivých ministerstev. Kabinet by rád podle Paroubka schválil zákony, které budou oslovovat různé skupiny obyvatel. "Zaměstnancům k ochraně jejich práv by měl hovořit především zákoník práce, pro udržení hospodářského vývoje je důležitá strategie hospodářského růstu," řekl Paroubek. Nový zákoník práce projedná ve středu vláda. Podle předkladatelů dává větší prostor kolektivnímu vyjednání a je liberálnější.

Vyvlastňovací zákon prošel prvním čtením na srpnovém mimořádném zasedání sněmovny. Zákonem chce vláda urychlit výstavbu silnic, dálnic nebo železnic ve veřejném zájmu. Soukromé pozemky potřebné pro výstavbu mají být vyvlastňovány za náhradu. Na srpnové schůzi sněmovny prošel do dalšího čtení i zákon o veřejných zakázkách. Ten počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu.

Podle předsedy nejsilnější opoziční strany Miroslava Topolánka by se Paroubkův kabinet už neměl pouštět do žádných závažných ekonomických a ani privatizačních rozhodnutí. "Vláda nesmí také zdestruovat zdravotnictví a víceméně znárodnit pojišťovny," řekl šéf ODS. Podle návrhu ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, by její resort měl mít větší pravomoci při rozhodování o záležitostech jednotlivých pojišťoven.