Zprávy | Z archivu rubriky


Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, stíhaný za sex s nezletilými dívkami, odletěl v úterý v podvečer z České republiky. Sáního v pondělí Nejvyšší soud propustil z vazby a zároveň umožnil předání jeho případu do Kataru. "Bylo mi řečeno, že ihned po příletu do Kataru bude Sání vyslechnut," uvedl jeho obhájce Josef Lžičař.

Nejvyšší soud svým verdiktem vyhověl návrhu ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Sání byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Soud o Sáního vině a trestu jednal přesto, že Němec krátce po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a poté i Městský soud v Praze však označily Němcův postup za nezákonný a v řízení pokračovaly.

Verdikt Nejvyššího soudu si z Kataru přijela do Česka vyslechnout početná suita. "Bylo tu tak deset až patnáct lidí, z toho tři Sáního bratři. Většina této skupiny odletěla se Sáním," uvedl Lžičař. Katarský princ opustil brány pankrácké věznice v pondělí večer, noc strávil v hotelu. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna s ním byl neustále katarský doprovod, včetně prvního náměstka nejvyššího katarského žalobce.

"Katarská strana mi slíbila, že mi o vyšetřování bude podávat informace," řekl advokát Lžičař. Katar se zavázal, že bude informovat také ministerstvo spravedlnosti. Sáního stíhání je v Česku přerušeno. Pokud Katar nedodrží sliby, může být obvinění zase obnoveno a české úřady mohou žádat Sáního vydání.

Katarské úřady podle Dimuna před několika měsíci zahájily Sáního stíhání za přečiny spáchané v ČR. Mluvčí už dříve řekl, že v Kataru mu hrozí až doživotí. V Česku by mohl dostat nejvýše osm let. Téměř rok si odpykal ve vazbě, která se do trestu započítává. Navíc by mohl po půlce trestu požádat o podmíněné propuštění. Pokud by trest 2,5 roku nabyl právní moci, Sánímu by zbývaly pouhé tři měsíce vězení. Sání přesto chce být do Kataru vydán. Objevují se proto spekulace, že má v Kataru jako člen královské rodiny imunitu a vězení mu nehrozí. Sání je bratrancem katarského emíra.

Lžičař řekl, že český stát nezákonně omezil osobní svobodu jeho klienta, a ten by tak mohl podat žalobu o náhradu škody či ušlého zisku. Měsíčně si prý jako podnikatel vydělal až 60.000 dolarů (téměř 1,5 milionu korun). "Zatím se však k této možnosti nevyjádřil, chce si vše dobře promyslet," uvedl advokát.

Na postupném prodlužování věku pro odchod do penze se v úterý většinou shodli zástupci koaličních a opozičních stran ze sněmovny. V následujících dvou měsících se budou snažit najít průnik svých představ o budoucích důchodech i u dalších parametrů penzijního systému. Po první schůzce skupiny stranických zástupců o důchodové reformě to řekl ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), který tým vede.

Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Ženy budou moci odejít do důchodu podle počtu dětí i dříve. Koaliční strany počítají s tím, že později by na penzi lidé měli nárok od 65 let. Unionisté by přidali ještě dva roky. ODS navrhuje za několik desetiletí důchod v 71 letech. Komunisté by ho oddálili jen tehdy, pokud se život skutečně prodlouží a klesne nezaměstnanost.

Členové Škromachova týmu doufají, že návrh reformy důchodů by parlament mohl projednat ještě do voleb. Politologové ale většinou politikům velké šance na to, že by se necelý rok před volebním kláním dokázali shodnout, nedávají. "Samozřejmě každý má určitý politický zájem, ale myslím si, že začíná převažovat rozum nad populismem," řekl v úterý Škromach. Politická shoda koalice a opozice podle něj zaručí to, aby se důchodový systém neměnil pokaždé s příchodem nové vlády.

Český důchodový systém by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubude lidí, kteří budou do systému přispívat. S prodlužováním života navíc budou lidé penze pobírat déle. Strany by se měly shodnout na tom, jaká část hrubého domácího produktu do důchodů poplyne. Nyní je to asi osm procent. Politici by měli stanovit i míru solidarity, výši pojistného a poměr penzí k výdělkům. Musejí hlavně říct, jak se mají penze financovat. "Všechny navržené systémy počítají se zachováním průběžného, solidárního důchodového systému jako s hlavním pilířem," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který je členem týmu. Systém by mělo doplnit spoření v penzijních a zaměstnaneckých fondech.

Národní knihovna už má peníze od kupce, kterému před měsícem prodala bývalý kostel svatého Michala v centru Prahy. "Zaplatili den před podepsáním smlouvy," řekl ČTK ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Knihovna peníze použije například na rekonstrukci Révového nádvoří Klementina, části oprav jeho fasády a dalších nezbytných úprav, které však celkově vyžadují stovky milionů korun.

Zaprášené a poloprázdné prostory uvnitř budovy upomínají na kritizovaný a komerčně neúspěšný multimediální program o českých dějinách, ukončený před třemi lety. Kontroverzní bývalý nájemce a dnešní majitel chce objekt proměnit na "prodejní galerii, doplněné o stylovou kavárnu či restauraci".

Podle Ježka kupní smlouva neošetřuje, co se bude v kostele konat. "Je to zbytečné, taková ustanovení lze vždycky obejít," řekl. Podle něj stačí, že zákony ošetřují to, jak lze nakládat s památkami; kostel je národní kulturní památkou. Přesto se v něm konaly akce, které byly podle odborníků v rozporu s tímto faktem. Smlouva o pronájmu ale údajně NK neumožňovala vykonávat nad programem dozor, knihovna mohla jen kasírovat peníze.

Kostel získala do pronájmu společnost Kontakt Moravia, která za tímto účelem vytvořila dceřiné firmy Kontakt Moravia - Evropa (KME) a později Michal Praha s.r.o. Jediným jednatelem společnosti Michal Praha je dnes Jerri Nowikovsky. Toho podle informací některých médií vyšetřovala ukrajinská a rakouská policie pro podezření z podílu na praní špinavých peněz. Nikdo ze zástupců firmy Kontakt Moravia nebo Michal Praha nikdy nechtěl komunikovat s médii.

Fotbalový útočník Milan Baroš podepsal v úterý čtyřletou smlouvu s Aston Villou, kam přišel z Liverpoolu. Přestupová částka činí 9,6 milionu eur (zhruba 284 milionů korun). Baroš se tak stal sedmým nejdražším hráčem v historii českého fotbalu. Před čtyřmi lety při přestupu na Anfield Road za něj Baník Ostrava inkasoval kolem 180 milionů korun. V Aston Ville se Baroš sejde s krajanem Patrikem Bergrem, s nímž nastupoval už v Liverpoolu.

Úterním podpisem smlouvy s birmighamským klubem se uzavřela dlouhá sága. Český reprezentant řešil svou budoucnost v Liverpoolu od předminulé sezony, kdy jej nestavěl Francouz Gérard Houllier. Barošovi nepomohla ani Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce mistrovství Evropy, ani změna trenéra. Rafael Benítez dal několikrát jasně najevo, že s třiadvacetiletým útočníkem v budoucnu nepočítá.

Od začátku přestupního období v červnu tak Baroš s manažerem Pavlem Paskou řešili záplavu nabídek. Postupně zkrachovala jednání s Valencií, Lyonem, Schalke a dalšími uchazeči, nejvytrvalejší byl zájem Aston Villy. Před několika dny se pro jeho přestup z Liverpoolu vyslovil i reprezentační kouč Karel Brückner.

Liverpool, v jehož dresu na jaře Baroš korunoval téměř čtyřleté působení triumfem v Lize mistrů, opustil bez výčitek. "Přestup do Villy pro mě není krok zpátky. Je to kvalitní klub a budu tam mít lepší pozici," citoval jej server uefa.com. Za Liverpool odehrál v lize 68 zápasů, v nichž nastřílel 19 branek.